Reklam
Bileceksin

Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Reklam

 Saç dipleri kaşıntısı, derideki problem yahut başka bir nedenden kaynaklanan ve sık görülen bir rahatsızlıktır. Herkesin yaşayabileceği saç kaşıntısı çoğunlukla pek önemsenmese dahi tehlikeli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Saç derisi kaşıntısı problemi çekenler amacıyla en verimli naturel çözümleri tanımlıyoruz. Saç derisi kaşıntısına ne iyi gelir sorusunun en doğru cevabı…

Saç Derisi Kaşıntısına Ne iyi Gelir?

Saç Derisi Kaşıntısı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

 Sık karşılaştığımız bu problem pek çok şahıs yönünden önemsenmeyip göz ardı edilmektedir. Ancak bu türlü bir üzücü sıkıntıyla karşı karşıya bulunuyorsak ilk olarak derhal bir dermatoloğa başvurmamızda fayda var. Çünkü kaşıntının sebebi bu saydıklarımız dışında başka bir sıhhat sorunundan kaynaklanıyor olur. Bu yüzden şahıs bu türlü bir kaşıntı yaşadığında bunun unsurunu iyi belirlemeli bir uzanmadan yardım almalıdır.

Kaşıntıların pekçok hastalığın habercisi olmasından bahsetmiştik. Bunların başında kan hastalıkları geliyor. Kan hastalıkları çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında gösterildiği amacıyla bu türlü bir halde bir eksperden yardım almanın büyük yararı vardır. Diğer hastalıklar şayet mide ve bağırsak hastalıkları ve deri kuruluğudur.

Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

 Saç derisi kaşıntısı, günlük yaşamda sık sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Bu vaziyet sağlığın beraberinde sosyal yaşamı dahi negatif etkileyebilir. Saç derisinde hissedilen kaşıntı pekçok nedene tabi olur. Peki, saç derisi kaşıntısı nasıl geçer?

Reklam

Günlük yaşamda sık sık karşılaştığımız kaşıntı ara sıra olmasından çok bizi rahatsız eder ve saç derimize ciddi zararlar verebilir Saç derisinde kaşıntı, kızarıklık ve dökülme gibi haller söz hususu şayet ilk olarak bir ekspere görünmeniz sizin amacıyla daha iyi olacaktır. Saç derisinde meydana gelen kaşıntının sebebi mantar yahut bit olur. Özellikle sıhhatsiz beslenme, yetersiz saç hijyeni, gerilim ve terleme saç kaşıntısının esas nedenleri arasında yer alır.

Saç Derisi Kaşıntısına Ne iyi Gelir?

 Saç derisinde kaşıntı ve kızarıklığı gidermek amacıyla evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemleri sizinle paylaştık. Saç kaşıntı ve dökülmesi dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almakta. İşte evde deneyebileceğiniz yöntemler…

Maden suyu

Saç kaşıntısı deri kuruluğundan yahut bakımsızlıktan kaynaklanıyor şayet bunun amacıyla na itina gösterebilirsiniz. Saç bakımına en iyi gelen şeylerden birisi mineral suyudur. Banyodan sonra saçlarınızı durulayacağınız bir şişe maden suyu içindeki mineraller yardımıyla saçınızı besleyecek ve kaşıntının önüne geçecektir. Mineral suyundan sonra saçınızı suyla durulamanıza lüzum yoktur.

Kükürtlü sabun

Bunun dışında saçlarınızı ayrıyeten tuzlu suyla yahut kükürtlü sabun ila yıkayabilirsiniz. Öncelikle saçlarınızın sıhhatli temizliğini sağladıktan sonra bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunlarında fayda sağladığı görülmüştür.

Limon suyu

Limon suyu antiseptik özelliklerinden ötürü kaşıntılı ve kuru bir baş derisinin tedavisinde yardım edecektir. Kepekle uğraşırken bilhassa yararlıdır. Kafa derisine taze limon suyu adamakıllı uygulayabilirsiniz. Beş dakika bekletin ve sonra saçlarınızı şampuanlayın.

Aloe vera

Aloe vera jel yatıştırıcıdır. Antiinflamatuar, antibakteriyel ve mantar engelleyici özellikleri, baş derinizin sıhhatli ve pulsuz olmasını sağlar. Aloe vera ayrıyeten nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklere sahiptir ve saç dökülmesini engeller saçları yumuşatır.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, baş derisindeki kaşıntının önlenmesine yardımcı olabilecek birtakım antibiyotik ve antibakteriyel özellikler dahi sunar. Yaklaşık 1-2 çorba kaşığı yağı ısıtıp avuç içinizde ovun. Kafa derisi üstüne 5 ila 10 dakika hafiften masaj yapın. Yıkamadan evvela aşağı yukarı bir saat saçınızda kalmasına itina gösterin.

Saç Derisi Neden Kaşınır?

 Saçlı deride kaşıntı oldukça sık görülen bir haldir ve bunun pekçok sebebi olur. Seboreik dermatit olarak isimlendirilen kaşıntılı ve yangısal deri hastalığı saç derisi kaşıntısının en çok nedenidir. Stres, mevsim farkılıkları, hormonlardaki dalgalanmalar, saçlı deride mayaların artışı gibi haller seboreik dermatit gelişiminden mesuldür. Saçlı deride kaşıntıya alan veren başka nedenler arasında sedef hastalığı, saçlı derinin mantar enfeksiyonları, saç boyası gibi saça yapılan değişik maddelere tabi olarak ilerleyen alerjik ilişki egzamaları, atopik dermatit, bitlenme, şeker ve zona gibi sinirleri büyüleyici hastalıklara tabi olarak ilerleyen nöropatiler ve gerilim-anksiyete sayılabilir. Tıbbi tedavi gerektirmeyen birtakım kaşıntılı saç derisi problemleri amacıyla tesirli olabilecek değişik naturel yöntemler tarif edilmiştir. Ancak saçlı derideki kaşıntı bir haftadan daha oldukça vakittir devam ediyorsa, kaşıntı beraberinde başka belirtiler dahi eşlik ediyorsa ve kaşıntı hastanın uykusunu, günlük yaşamını etkiliyorsa tıbbi tedavi gereklidir. Bu sebeple kesinlikle dermatologların saçlı derinizi, problemin sebebi yönünden muayene etmesi gereklidir.

Saç Derisi Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

 Yaşlandıkça, saç derisi daha düşük yağ yapar. Bu nedenden çok sık şampuanlamadan kaçınılmalıdır. Saçlı deri ve saçları yıkarken saçı yıkamaktan ziyade saçlı deriyi temizlemeye odaklanılmalıdır. Saç derinizin sıhhatli olması amacıyla sıhhatli ve kararlı beslenmeye itina gösterilmelidir. Saç sihhati ile ilgili olabilecek değerlerinizde eksiklikler varsa yerine konulmalıdır. Saçlarınızı ılık su ila yıkamanız lazım olur, çok sıcak su ila yıkamayınız. Yıkama ardından yumuşak bir havlu ila nemini alın, saçı havlu ila ovuşturmayın. Geniş dişli bir tarak yahut fırça ila tarayın, mümkünse naturel olarak kurusun. Saç biçimlendirme amacıyla sarfedilen yüksek ısı veren şekillendiricilerin saçlarınıza zarar verdiğini unutmamalısınız. Saçınızı ne sıklıkta yıkadığınız, baş derinizin ne kadar yağ ürettiğine tabi olması gereklidir. Kimyasal olarak prosedür görmüş (renk açma, boya, düzleştirme, perma ve benzeri gibi işlemler yapılmış)  saçlar çoğunlukla daha kurudur, bu nedenle daha düşük yıkamak gereklidir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu