Güncel
Yükleniyor...
Tasarım Nedir, Tasarımcı Kime Denir?

Tasarım Nedir, Tasarımcı Kime Denir?

 


Tasarım, Türkçe sözlükte “zihinde canlandırılan biçim, tasavvur. Bir sanat eserinin, yapının veya teknik ürünün ilk taslağı, tasar çizim, tasarı. Bir araştırma sürecinin değişik dönemlerinde izlenecek yol ve işlemleri tasarlayan çerçeve, tasar çizim, dizayn.” Biçiminde tanımlanmıştır. İngilizce ve Fransızca bir kelime olan “design” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak dilimizde kullanılmaktadır. Yukarda Türkçe sözlükte de tanımlandığı gibi bir fazla kavrayış gelmektedir. Kullanıldığı iş koluna kadar öbür tanımlar almaktadır. Bir düşüncenin ürünü olan, fiziksel bir data olarak kullanılan her şey bir tasarım ürünüdür.

Tasarım Nedir, Tasarımcı Kime Denir?

Tasarımcı Kime Denir?

En kolay tanımıyla tasarımcı, tasarımı yapan kimseye denir. Düşünebilen, hayal edebilen ve ileriki aşamalarında ön görüde bulunabilen, bu akıl ve hayalini elle tutulur şekilde bir plana dönüştürebilen kimseye tasarımcı denir. Peki kimler tasarımcıdır diye soracak olursak, gerçekte herkes tasarımcıdır. Hakiki anlamda tasarımcı yapabilmek için ise, bir eğitim almış almak ve tasarlamak istenilen şeyi uygulanabilir bir plana dönüştürebilmek gerekir. Yani düşünceyi ve hayali gerçekleştirebilecek veriler sunan kişiye tasarımcı denir. Lakin birazcık daha basit dikkate almak icabında, bir konut hanımın evinin içini şekillendirmesi de, bir mimarın bir yapıya şekil vermesi de, bir endüstri ürününün tamamının veya bir parçasının şekillendirilmesi de tasarımdır ve bir tasarımcı gerektirir.


Profesyonel eğitim veren üniversiteler ve kurslarda tasarımcı yetiştirmektedirler. Mimarlar, iç mimarlar, moda tasarımcıları, endüstriyel tasarımcılar da profesyonel tasarımcılardır. Ve profesyonel tasarımcılar günümüz de sanatçı olarak adlandırılırlar. Yapmış oldukları çalışmalarla ortaya şaheser koyarlar ve bu eserler telif hakkına sahiptir.

Tasarım Çeşitleri

Jurnal hayatta kullanmış olduğumuz, karşılaşmış olduğumuz her şey bir tasarımın ürünüdür. Üstünde düşünülmüş, planlar yapılmış ve kesin bir süreçten sonradan uygulaması üretilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Uygulanabilirliği olan tasarım çeşitlerini üç başlık aşağı inceleyebiliriz.

Endüstriyel tasarım

Teknolojik ürünler, makineler, beyaz eşya, mobilya, mutfak gereçleri ve aletleri gibi gündelik hayatta bolca karşımıza meydana çıkan ürünlerin parçalarının yada tamamının tasarlanması endüstriyel tasarımdır. Kullanmış olduğumuz teknolojik ürünlerin yada endüstriyel tasarım gerektiren ürünlerin daha estetik, daha şık, daha elverişli ışık halkası getirmek için parçaların ya da tamamının tasarlanması ve ona tarafından malzeme seçimi yapılması, rekabet piyasasında mahsul talebini arttırmak ve ön plana çıkmak için önemlidir. Örnek belirlemek gerekirse vida, telefon, alet, otomobil, mutfak robotu tasarlamakta endüstriyel tasarımdır.

Çevre tasarımı

Başta mimari tasarım, iç mekan tasarımı, büyük kasaba alan planlama, peyzaj planları gibi koskocoman ölçekli ve çok geniş bir alanı kapsayan tasarımdır. Bir yapının planlarını tasarlamak, dış cephesini tasarlamak, iç dizaynını tasarlamak, bir kent için yol akslarını ve mesken planlarını tasarlamak, park ve bahçeler için planlar yerine getirmek çevre tasarımının birer ürünü ve alt dalıdır.

Grafik tasarımı

Daha çok reklam içerikli tasarımdır. Tanıtım amaçlı broşürler, internet siteleri, internet sitelerinin içerik ve akıntı tasarımları, kitap kapakları, dergi kapakları gibi materyali ön plana çıkaracak görsel tutku ve coşku yaratacak çalışmaları kapsar. Grafik tasarımı, daha çok basit algılamayı geliştirmek ve daha iyi ifade etmek, tatbik kolaylığı temin etmek için kayda değer bir tasarım türüdür. Fazla geniş bir alanı ifade eder.

0 Yorumlar: