Reklam
Sağlık

En Fazla Demir İçeren Yiyecekler

Reklam
En çok demir hangi besinlerde var? Sorunuza yönelik olarak bir cevap arıyorsanız yazımıza hoş geldiniz. Demir metabolizmanın ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Her gün çeşitli besinler yoluyla alınan demir mineralinin, bazı sebeplerden dolayı yeterli olmaması durumunda çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

Demir İçeren Yiyecekler

Özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar ve emziren annelerde görülen demir eksikliği sağlıklı beslenme takvimleri ile engellenebilmektedir. Demir içeren besinlerin menüye eklenmesi demir eksikliğine sebebiyet verebilecek durumları engellemede etkilidirler.

Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarını hayatına adapte edenlerde demir eksikliği görülme olasılığı oldukça düşüktür. Buna rağmen çeşitli rahatsızlıkların bir yan etkisi olarak ya da içinde bulunulan durumların (gebelik gibi) gereği olarak demir eksikliğini kendini gösterebilmektedir.

Demir minerali bakımıdan zengin besin maddelerini listelemeden önce demir eksikliğinin olası belirtilerine göz atmak fayda olduğuna inanıyoruz.

En Fazla Demir Hangi Besinlerde Var?

En çok demir hangi besinlerde var? Sorusunun cevabına geçiş yapmadan önce, demir eksikliği belirtilerinden bazılarını öncelikle sizler için belirtmek isteriz.

Demir Eksiliği Belirtileri

Demir eksikliği belirtilerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Reklam
  • Halsizlik ve bitkinlik
  • Asabiyet ve dikkat eksikliği
  • Bağışıklık sisteminde güçsüzlük ve çabuk hastalanma
  • Nefes darlığı
  • Ciltte solgunluk
  • Tırnak kırılmaları ve dişeti kanamaları

Demir kaynağı olan besin maddelerinden bazıları:

Kurutulmuş Meyveler

Kuru üzüm, kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler içerdikleri demir minerali ile demir eksikliğinin giderilmesinde etkilidirler. Düzenli tüketildikleri takdirde demir eksikliğinin oluşumunu engelleme etkindirler.

Kırmızı Et ve Sakatatlar

Kırmızın et ve sakatatlar (karaciğer, böbrek, yürek gibi ) demir bakımından oldukça zengin besin maddeleridir. Bu besin maddelerin uygun miktarlarda tüketimi demir eksikliğinin giderilmesinde etkilidirler. Kalp ve damar sağlığı için tüketim miktarlarına dikkat edilmesi önemli bir ayrıntıdır.

Kuruyemişler

Badem ve fındık gibi kuruyemişler demir bakımında zengin besin maddeleridir. Düzenli tüketilmeleri metabolizmanın demir eksikliği ile baş etmesine yardımcı olacaktır. Kuruyemişlerin içerdikleri yüksek düzeydeki enerji miktarı göz önüne alınarak tüketilmelerinde fayda bulunmaktadır.

Su Ürünleri

Su ürünleri grubunun önemli bir öğesi olan balık demir minerali bakımında zengin bir besin maddesidir. Balık ve diğer su ürünlerinin düzenli tüketilmeleri demir eksikliğinin oluşumunu engellemede başarılıdırlar.

Yeşil Yapraklı Besinler

Lahana ve ıspanak demir minerali bakımında zengin gıda maddeleridir. Bu besin maddelerinin düzenli tüketimi demir eksikliğinin giderilmesinde etkilidir.

Kabak

Kabak demir bakımından zengin bir sebzedir. Demir eksikliğinin oluşumunu engellemede başarılı olan bu sebze aynı zamanda mevcut demir eksikliğinin giderilmesinde de etkilidir.

Bileceksin olarak sizlere farklı içerikleri ulaştırmanın gayesi içerisindeyiz. Sitemizde gezintiye çıkarak diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu