Bileceksin

18 Yaş Altına Kredi Kartı Veren Bankalar

18 yaş altına kredi kartı veren bankalar, özellikle ebeveynler tarafından sık araştırılan konullardan birisi. Aileler, çocuklarını okula gönderirken veya nakit para vermek istemedikleri zamanlarda kredi veya banka kartları ile hem harcamalarını kontrol altında tutuyor, hem de çocuklarının yaptığı alışverişleri takip edebiliyor. Çoğu banka, 18 yaş altındakilere kredi kartı imkanı sunmuyor olsa da, aileler ön ödemeli kredi kartları veya kendi kartlarına bağlı ek kredi kartlarını çocuklarının kullanımına sunabiliyor.

 

18 Yaş Altı Kredi Kartı Alabilir mi?

18 Yaş Altı Kredi Kartı Alabilir mi?

Bildiğiniz üzere, kredi kartları artık hayatımızın bir parçası. Her yerde geçiyor olması da aktif olarak kullanmamızdaki en büyük etkilerden birisi. Özellikle de çocuklarına nakit para vermek istemeyen aileler, 18 yaş altı kredi kartı veren bankalar ile çalışarak çocuklarına kredi kartı alabiliyor.

18 yaşın altındakilere kredi kartı veren bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA

 

18 Yaş Altına Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kredi kartı başvurunun kabul edilmesi için, başvuru yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaş altı kart almak isteyen kişilerin anne ve babaları ile banka şubesine giderek kredi kartı başvurusu yapmaları mümkündür. 18 yaşını doldurmayan kişilerin cezai ehliyeti bulunmadığı için tek başlarına yaptıkları başvurular kabul edilmese de, ebeveynlerin bankaya gelerek onay verdiğini belirtmesi ile kişinin kredi kartı başvurusu kabul edilmektedir.

Elbette çocuğun gidip başvuru evraklarını tamamlamış olması, başvurunun gerçekleştiği anlamını da taşımıyor. Aile ne zaman onay verirse, o zaman başvuru aşamaları işlemeye başlıyor. Aksi durumlarda evraklar tamamlanmış olsa bile, ailenin imzası olmadan kesinlikle başvuru tamamlanmıyor. Bu işlemleri de özellikle 18 yaşın altındakilere kart hizmeti veren bankalar ile yapmanız, onay şansınızı daha da arttıracaktır.

18 Yaş Altındakilere Ek Kart Alabilirsiniz!

Az bilinen yöntemlerden birisi de ek kart çıkartma durumudur. Herhangi bir bankadan kullandığınız kredi kartınız varsa, banka ile görüşerek ailenizden birisi adına ek kart çıkarabilirsiniz. Çıkaracağınız ek kartın limitini kendiniz ayarlayabileceğiniz gibi, internet bankacılığı üzerinden de takibini kolaylıkla yapabileceksiniz. Böylece hem başvuru işlemleri ile uğraşmayacak, hem de hızlı bir şekilde sonuç alabileceksiniz.

18 Yaş Altı Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 yaş altındaki kişilerin kredi kartı başvurusu yapabilmeleri için öncelikle banka hesabının olması gerekmektedir. Banka hesabı hiç olmayan kişiler, kredi kartı başvurusu yapamaz. Banka hesabı açmak için 18 yaşının altındaki kişilerin anne ve babaları ile birlikte bir banka şubesine gitmesi ve velilerinin yetkisi ile hesap açtırması gerekir. Burada önemli olan nokta hem banka hesabı hem de kredi kartı başvurularında anne ve babanın beraber gitmesi gerektiğidir. Çünkü hukuken anne ve babanın ayrı ayrı rızası alınmadan başvuru yapılamaz.

Anne ve babanın banka şubesine gelme imkanının bulunmadığı durumlarda, noterden onaylı rızalarının bulunduğunu belirten bir belge alınarak da başvuru işlemi tamamlanabilir. Açılan banka hesabının ardından yine velilerin onayı ile kredi kartı başvurusu yapılabilir. Burada kredi kartının ödemelerinden ve diğer tüm işlemlerinden veli sorumlu olacaktır.

18 Yaş Altına Kredi Kartı Veren Bankalar

Hemen hemen tüm bankalar, kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı farklı kredi kartı seçenekleri sunabiliyor. Bir bankadan kredi kartı başvurusu yapmak istediğinizde, hangi ihtiyacınız için kullanacağınız soruluyor. Böylece, harcamalarınıza en uygun kart tipini de belirlemiş oluyorsunuz. Bankaların yoğun kullanılan kartlarından biri de genç kartlar.

İş Bankası 18 Yaşın Altındakilere Kredi Kartı

Öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen ve Maximum özelliği bulunan kartlardan birisi de İş Bankası -18 isimli kredi kartı. Maximum özelliği olması sebebiyle de hem harcamalarınızda puan kazanıyor, hem de ilave kampanyalar sayesinde indirimlerden faydalanıyorsunuz. İnternet bankacılığını kullanma şansınız da mevcut.

İş Bankası -18 Genç Kart Özellikleri

 

 • Kredi kartına tanımlanan tutar kadar işlem yapılabilir ve takip edilir
 • Nakit çekim özelliğini aktif edebilir, istediğiniz zaman kısıtlayabilirsiniz
 • Maxipuan kazanabilir ve harcayabilirsiniz
 • Dilerseniz hesaplarınız arası para transferi yapabilirsiniz
 • Tüm limiti dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz
 • Kişiye özeldir ve üzerinde isim yazar

 

Akbank Exi26 Kredi Kartı

Akbank, exi26 kartı ile 16-26 yaş aralığındaki kişilere kredi kartı imkanı sunmaktadır. Bu kredi kartına 18 yaşının üzerindekiler kendileri başvuru yapabiliyorken 16-18 yaş aralığındaki kişilerin ailesi ile başvuru yapması gerekir.

Başvuru onaylanan kişiler, exi26 ile Akbank’ın sunduğu avantajlardan faydalanabilir. Havale ücretinin olmadığı bu kartta taksitli ödeme seçenekleri gibi birçok avantaj bulunmaktadır.

Türkiye Halk Bankası 18 Yaş Altı Kredi Kartı

Halk Bankası’nın ürünlerinden olan Bank24Jet sayesinde yaşınız 18’in altında olsa dahi, ebeveyn gözetiminde kredi kartı başvurusu yapabiliyorsunuz. Kartın özelliklerinden birisi de ön ödemeli kart olması. Ebeveynler olarak, kredi kartlarına belirleyeceğiniz tutarları yatırarak, çocuklarınızın harcaması, yatırdığınız tutarın dışına çıkmamasını da sağlayabilirsiniz.

Garanti BBVA 18 Yaşın Altındakilere Kredi Kartı

Garanti BBVA, müşteri memnuniyetini en çok önemseyen bankalardan biridir. Bu sebeple farklı kart seçenekleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Garanti 18 yaş altı kredi kartı başvurusu yapabilmek için Garanti Bankası’nda bir vadesiz hesaba sahip olmanız gerekir. 18 yaş altı kişiler anne ve babası ile Garanti şubelerine giderek vadesiz hesap açtırabilir, ardından kredi kartı başvurusu yapabilir.

Kredi kartı başvurusunun onaylanmaması durumunda anne veya babanın mevcut Garanti kredi kartı üzerinden ek kart çıkararak kredi kartı sahibi olunabilir. Ek kart başvurusu, şubelerden, müşteri hizmetlerinden, internet sitesi veya mobil bankacılık kanallarından yapılabilir.

18 Yaşından Küçükler Kredi Çekebilir mi?

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Kişi 18 yaşını doldurmadan bankaların kredili ürünlerini kullanma ihtimali yoktur. Yazımızda bahsettiğimiz kredi kartı ise sadece ebeveyn kontrolünde alınabileceği gibi, tek başına başvuru dahi yapılamaz.

Ek Kart ile Kredi Kartı Sahibi Olma

18 yaşının altında olan ve herhangi bir bankadan kredi kartı alamayan kişiler, ailelerinin üzerine kayıtlı olan kredi kartlarının ek kart özellikleri ile kredi kartı sahibi olabilirler. Hemen hemen her banka, kredi kartlarına ek kart özelliği sunmaktadır. Ailenin banka şubesine giderek çocuklarının adına ek kart çıkarması ile 18 yaş altı kart kullanımı sağlanabilir. Bu şekilde çıkarılan kartın tüm ödeme sorumluluğu ek kartın bağlı olduğu kartın asıl sahibine aittir.

Ek kart başvurusu, bankaya ait şubelerden, internet bankacılığından veya mobil bankacılık üzerinden yapılabilir.

18 Yaş Altı Kart Başvurusunda Önemli Noktalar

18 yaş altı kredi kartı başvurularında, kişinin hukuki ehliyetinin olmaması sebebiyle anne ve babası ile başvuru yapmalıdır. Anne ve babası ile başvuru yapma imkanı olmayanlar noterden alınmış, anne ve babanın onayını belirten bir belge ile başvuru yapabilir. Bu belgede anne ve babanın çocuklarının kredi kartı başvurusu için onay verdiği açıkça belirtilmelidir.

18 yaşını doldurmamış kişilerin kredi kartı borçlarını ödememeleri durumunda sorumluluk veli veya vasilerine aittir. Bu durum başvuru esnasında açıkça belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu