BileceksinSağlık

Aloe Vera Faydaları

Aloe vera tıbbi aloe olarak da bilinir. Aloe’nin cinsi sulu bitkiler ailesine aittir. Sıcak, kuru iklimlerde en iyi derecede yetişir ve Hindistan, Afrika ve diğer kurak bölgelerde yoğun bulunur. Bu bitki, bitkisel ilaçlarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Aloe vera bitkisi, insan sağlığı için son derece yararlı olan mannanlar, polisakkaritler, lektinler ve antrakinonlar gibi bileşiklere sahiptir.

 


Aloe vera besleyici faydalarla dolu oldukça inanılmaz bir şifalı bitkidir. Etli bir bitkidir ve sarımsak ve soğanların ait olduğu aynı aile olan zambak ailesinin (Liliaceae) bir parçasıdır. Bitkinin farklı kısımları farklı amaçlar için kullanılır ve aloe vera’nın hem iç hem de dış uygulamaları vardır. Aloe Vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler, polisakarit ve yağ asidi gibi 200’den fazla aktif bileşen içerir. Aloe vera yaprağının hacmi yaklaşık% 99 su olan berrak bir jel benzeri madde ile doludur. İnsanlar aloe’yi 5000 yıldan fazla kullanmışlardır. Aloe Verada B1, B2, B3 ,B6 ,A, C, E, folik asit, kolin, gibi pek çok vitamin bulunur. Aloe Vera, aynı zamanda B12 vitamini içeren birkaç bitkiden biridir. Aloe vera‘da bulunan 20 mineralden bazıları: kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir, potasyum, bakır, manganez.

Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. İnsan vücudu için gerekli yaklaşık 22 amino asit var ve bunlardan 8’inin şart olduğu söyleniyor. Aloe’de bulunan amino asitlerin tahminleri 18-20 amino asitten, 8 ana amino asitten oluşmaktadır. Aloe vera ayrıca oldukça etkileyici yağ asitleri yelpazesi içerir. Aloe, önemli yağ asitleri olan HCL kolestrolü (kandaki yağları düşürür), campesterol ve B-sitosterol olan üç bitki sterolü içerir. Bu yağ asitleri alerji ve asitten kaynaklanan hazımsızlık semptomlarının azalmasında yardımcı olur.

Aloe Vera sadece yosunlar ve Chia tohumları gibi, bir jelatinli bitki gıdadır. Diyetinizde jelatinimsi bitki gıdalarını tüketmenin temel yararı, bu jellerin bağırsak yolundan geçerek toksinleri absorbe ederek yol boyunca giderilmesini ve kolondan atılmasını sağlar. Bu, vücudunuzdaki atıkların uygun bir şekilde giderilmesine yardımcı olur ve vücudunuzun detoksifikasyonuna yardımcı olur.

Aloe, cilt için iyi bilinen iyileştirme özellikleri nedeniyle, kozmetik endüstrisinde kullanılan temel bileşiklerden biridir. Yaraları iyileştirmeye yardımcı olur ve yanıklara, aşınmalara, sedef hastalığına ve böcek ısırmalarına topik olarak uygulanması için mükemmeldir. Aloe, analjezik görevi görür ve yaraların ağrısını gidermeye yardımcı olur. Aloe gövdesini kesmek, buzdolabına koymak ve güneş yanmış cildi üzerine ovmak özellikle iyi hissettiriyor. Aloe aynı zamanda kaşıntıyı hafifletir ve önler. Aloe vera sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Vücuttaki dokuların daralmasına neden olur ve küçük aşınmalardan kaynaklanan kanamayı azaltmak için kullanılır. Aloe veranın yüksek su içeriği  bulunmaktadır. Yaklaşık % 99’dan fazla su barındırması nedeniyle cildi nemlendirir ve gençleştirir. Aloe cildin elastikiyetini arttırarak kollajen ve elastin onarımı yoluyla daha esnek hale getirir. Aloe vera cildinizi yumuşatmaya yardımcı olan bir yumuşatıcıdır. Cildinizdeki hücrelere oksijen taşımanıza yardımcı olur.

Güzellik için Aloe Vera

Aloe Vera, C vitamini bakımından zengindir. Besleyici ve yaşlanmayı önleyici özelliklere sahip beta karoten içerir. Kuru ciltleri nemlendirir.Sabahın erken saatlerinde içildiğinde boşaltma ve sindirimi iyileştirdiği ve her türlü karın problemini tedavi ettiği için önerilmektedir. Aloe vera cildinizin epitel tabakasındaki hücrelerle yakından ilgilenir. Bu sebeple dermatologlar tarafından bronzlaşmayı önlemek, güneş yanığı ve izlerini tedavi etmek için önerilmektedir.

Aloe vera oldukça eski zamanlardan bu yana  cilt hastalıkları için kullanılmıştır. Aloe yaprağından elde edilen saf iç jel, cilt aşınmalarına karşı en iyi doğal ilaçtır ve aynı zamanda yaşlanma cilt koşullarının belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Birçok cilt bakım ürünü , kişisel bakım ürünleri, tuvalet malzemeleri ve cilt kozmetikleri arasında aloe vera özütü bulunur. Çoğu kişi suyu içmeyi tercih eder, bu da cildin sağlığını geliştirir. Ayrıca kızarıklığa, sivilceye ve sedef hastalığının tedavisinde oldukça yararlıdır.

Aloe Vera, derinin epitel seviyesindeki güçlü şifa verici etkisi sayesinde güneş yanığına yardımcı olur. Deride koruyucu tabaka gibi davranır ve nemini yeniler. Besleyici özellikleri ve antioksidan özellikleri nedeniyle cilt daha çabuk iyileşir.

Yaşlandıkça kırışıklıklar ve ince çizgiler ortaya çıkmak zorundadır. Cildiniz yaşlandıkça kurur ve elastikiyetini kaybeder. Bu, kırışıklıklara ve ince çizgilere daha duyarlı hale getirir. Aloe vera cildi nemlendirir ve ölü hücreleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Aloe vera jeli günümüzde birçoğumuz tarafından nemlendirici olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yağlı ve akneye eğilimli ciltler üzerinde mucizevi etkileri olduğunu ispatlanmıştır. Aloe vera jel, bitkiden doğrudan çıkarılabilir ve cildinize uygulanabilir. Alternatif olarak, piyasada bulunan hazır aloe jeller bol miktarda mevcuttur. Ancak bu ürünleri tercih ederseniz aloe vera jelinin ürünün yüzde 90 ie 100’ünü oluşturduğundan emin olmalısınız.

Aloe jel, sivilceleri azaltarak ve geride bırakılan lekeleri ve yara izlerini temizleyerek cildiniz üzerinde harikalar yaratabilir. Aloe vera, gibberellinler ve oksinlerin varlığı nedeniyle antibakteriyel ve anti-inflamatuar olarak kullanılır. Bu sivilcenizin azaltmasına yardımcı olur. Ayrıca yeni hücrelerin büyümesini destekleyen polisakkaritler içerir. Böylece akne için iyileşme süreci hızlanır ve yara izinin oluşması önlenir.

Aloe vera yatıştırıcıdır ve iltihaplanmayı azalttığı için güneş sonrası tedavi olarak yaygın olarak kullanılır.Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle Aloe vera UV ışınlarına maruz kalındığında kızarıklığı azaltır ve cildi rahatlatır. Epitel deri tabakası üzerinde etki yapar ve nemi tutmak için deriye koruyucu bir katman sağlar. Aloe vera çok sayıda antioksidan ve besleyici özellik içerdiğinden, cilt nemden kurtulmayı önleyebilir, bu da güneş yanığını çabucak iyileştirir.

Aloe vera sadece cildiniz için harika değildir, saçınıza da oldukça faydası vardır. Aloe veranın topikal uygulanması saçınızın hızlı büyümesine yardımcı olabilir. Aloe vera, ölü hücreleri kafa derisinden uzaklaştırarak saçınızın büyümesini sağlar .Aloe vera birçok şampuan ve saç kremi için sıkça kullanılan bir üründür çünkü kepek ve kepekle ilgili kaşıntılı kafa derisi problemleri için harikalar yaratır. Kepek bir takım nedenlerden kaynaklanabilir. Yağlı bir kafa derisi, ölü hücreler birikimi, hatta bir enfeksiyon bile olabilir. Ve aloe vera bu konuda her cepheden yardım eder. Kafa derisinden ölü hücreleri çıkarır ve saçlarınızı tıkar. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı savaşan ve kafa derisini yatıştıran antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Saçınızın pH dengesi bozulduğunda, sonsuz saç problemlerine neden olabilir. Aloe, saçınızın pH dengesini korumaya yardımcı olabilir. Saç derinizin pH değeri 5.5’dir, bu da asitli olduğu anlamına gelir. Satılan saç ürünlerinin birçoğu, özellikle şampuanlar, saç derisinin ve saçlarınızın pH’ını değiştirebilen içeriğe sahiptir. Çünkü bunlar alkali niteliktedirler. Bu, hasar görmüş ve asi saçlara neden olabilir. Aloe Vera, daha sağlıklı ve daha iyi saçlar kazandıran kafa derinizin pH dengesini geri kazanmanıza yardımcı olur. Aloe vera en iyi kremi bile utanç verici kılar. Doğada nemlendiricidir ve bu nedenle saçlarınızı güçlendirir ve parlaklık katar. Aloe vera, ölü hücreleri uzaklaştıran proteolitik enzimler içerir. Saçınızın onarılmasına yardımcı olan hücre yenilenmesine yardımcı olur. Saçınıza nem katar, pürüzsüz ve parlak kalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu