BileceksinYaşam

Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bazıları için araba almak çok zorlu bir süreç olabilir. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Araba alırken nelere dikkat edeceğiniz konusunda bilgi eksikliği yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini derledik.

 

ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Amacınıza Uygun Aracı Seçin

Alacağın arabayı ne amaçla kullanacaksın? İşe gitmek için mi, gezmek için mi? Nerede oturuyorsun? Şehir içi mi, şehir dışı mı? Yılda kaç kilometre kullanacaksın? İşlevsellik önceliklerin neler? Örneğin; çocuklarla haftasonu gezmek için araba istiyorsan station vagon, şehirlerarası gidip geleceksen az benzin yakan, eşya taşıyacaksan pick-up türü araba seç.

Alacağınız arabayı kendiniz için ve işe gidip gelmek için alıyorsanız, çok büyük bir araba yerine daha küçük, daha az yer kaplayan ve az yakan bir modele, aileniz için alıyorsanız arka koltukları konforlu, geniş, bagaj hacmi yeterli bir araca yönelmeniz işleri kolaylaştırabilir. Kısacası ihtiyaçları belirleyerek seçim alanını daraltmak daha doğru karar vermenize ve satılık arabalara daha net bir çerçeveden bakmanıza yardım eder.

Araba Tercihinizi Doğru Yapın

Biçim, renk, marka, model, iç görünüm, aydınlatma ve benzeri özellikler için tercihlerin neler? Bunları internetten araştırabilirsin. Özellikle ortak kullanacaklar, eşler arasında mutabık kalmak önemli!

Rent A Car şirketleri tarafından uzun süre kiraya verilmiş olarak veya taksi olarak kullanılmış, daha sonra da ikinci el piyasasında satılan birçok araba bulunmaktadır. Bu arabaları alanlar da mağdur olmaktadır. Dolayısıyla alacağınız arabanın sicilini araştırmayı unutmayın. Trafik şubelerinden bu tür işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aracın Özelliklerine Hakim Olun

Bayiden içeri girer girmez, satış elemanı saymaya başlayacak: “ABS, hava yastığı, çocuk kilidi, emniyet kemeri uyarısı, klima, yol bilgisayarı, vs vs ister misiniz?” diye… Bu alandaki istek ve ihtiyaçlarını önceden listele. Bilgi sende, güç sende olsun. Bu donanımların fiyatı etkilediğini unutma.

İkinci el araba alırken, mutlaka arabanın motorunu, şanzımanını, kaportasını ve döşemeleri kontrol etmelisiniz. Mümkünse satın almaya giderken yanınızda uzman bir araba tamircisi olsun. Alacağınız arabanın çalıntı bir mal olup olmadığından da emin olun. Emin olmak için motor ile şasi numaralarını ruhsattaki numaralar ile karşılaştırmalısınız. Arabanın daha önce kaza geçirip geçirmediğini iyi bir kaporta ustasına kontrol ettirmelisiniz.

İkinci El Değerini Hesaplayın

Aracın ikinci el değerini şimdiden düşünmek lazım. Çok alınıp satılan marka ve modelleri tercih edin ki ileride satmak istediğinizde para ve zaman kaybı az olsun.

Satın alacağınız aracı hayatınızın sonuna kadar kullanmayı düşünmüyorsanız onu bir süre sonra satmak üzere siz de alıcı arayacaksınız demektir. İşte bu durumda çok niş bir kitleye ulaşmak zor olacağı için çok talep gören, kolay satılan başka bir deyişle piyasası olan araç modellerine yönelmeniz önerilir. Örneğin kabrio bir otomobili satmak, sedan binek bir aile otomobilini satmaktan daha uzun sürer.

Masraflarınızı Düşünün

Sigorta, vergi, park, köprü, benzin, bakım masraflarını da yıllık bütçene eklemeyi sakın unutma.

Bütçenizi Aşmayın

Önemli konu! Araba için kaç para ayırabilirsin? ‘Kampanya’, ‘İnanılmaz fiyat’ gibi fırsatlar hep olacak, bunların başını döndürmesin. Bütçene göre, araba kredi taksidine ayda kaç lira ayırabileceğini hesapla. Sıkıntı yaşamadan borç ödemenin kuralı, aylık gelirin dörtte biri kadar borç taksidi edinmektir.

Son olarak araç içinize sindiyse son olarak emin olmak için mutlaka servislerde bulunan ekspertize cüzi bir bedel karşılığında sokun ve aracı almaya öyle karar verin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu