Bileceksin

Arkeolog Nasıl Olunur?

Arkeolog olmak isteyenler için Arkeolog kimdir? Arkeolog nasıl olunur? Arkeolog maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Arkeolog olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Arkeolog olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Arkeolog Maaşları Ne Kadar 2019

Arkeoloji araştırma alanı bakımından dünyanın en ehemmiyetli bilimlerinden başında gelmektedir.  İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar olan süreçteki medeniyetleri inceleyen bir bilim dalıdır. Peki Ülkemizde Arkeolog Nasıl Olunur? Maaşları ve iş durumları nasıldır?

Arkeolog Nasıl Olunur?

Arkeolog olabilmek için öncelikle 12 yıllık temel eğitimin tamamlanması gerekiyor. Ardından üniversite seçme sınavlarına girilmesi gerekir. Arkeoloji bölümüne sözel alan (TS-1) ve eşit ağırlık alanından (TM-3) tercih yapılmaktadır. 2017 yılı itibariyle en yüksek puana sahip üniversite TS-1 puan türünden Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi (İngilizce) (Tam Burslu) 464 taban puanına sahiptir. En düşük puansa TM-3 puan türünden Atatürk Üniversitesi (Erzurum) 196 puana sahiptir.  Ülkemizde yaklaşık 50’ye yakın üniversitede Arkeoloji bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerden her yıl binlerce öğrenci mezun olmakla birlikte henüz tam olarak Arkeoloji alanında gelişmiş bir seviyeye gelemeyen ülkemizde işssizlik problemi çok büyük ölçüde boy göstermektedir. Arkeoloji bölümünden mezun olanlar; yüksek lisans yaparak öğretim görevlisi olabileceği gibi KPSS’ye girerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kadrolu olarak müze araştırmacısı olarak çalışabilir. Bunun yanında bir de YDS’ye girerek uzman yardımcısı olarak da görev yapabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her yıl bu kadrolara çok az sayıda kontejyan verilir.

Arkeolog Olma Şartları

Devlet bünyesinde çalışmak istemeyip serbest çalışmak isteyen Arkeologlarsa büyük inşaat firmalarına bağlık olarak proje bazlı çalılabilirler. Şöyle ki; inşaat için temel kazılırken ”Marmaray Projesi”ndeki gibi arkeolojik kalıntılara rastlanabiliyor. Böyle vaziyetlerde Arkeologların görev yapması gerekiyor. Ancak bu tür işler proje bazlı başka bir deyişle belirli bir müddet sonra biteceği için sonrasında Arkeologların gene iş bulması gerekir. Arkeolog olmak isteyen adayların ansızın fazla yabancı dilini geliştirdikten sonra Avrupa’da görev yapmak için emek verebilir.

Arkeolog Maaşları Ne Kadar 2019

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kadrolu olarak çalışan görevlilerin aylığı 3200 TL’den başlayıp kıdemine göre 3800 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu veriler resmi olarak 657 sayılı Devlet Memurları Yasaya tabi memurların aldığı aylıktır. Serbest çalışan Arkeologların aylıkları çok değişkendir. Tamamiyle bağlı olduğu inşaat firmasına ve onun taşeron firmasına kalmıştır. Arkeolog olmak isteyen adayların iş olanaklarını göz önünde bulundurarak sahiden gönülden istiyorsa bu bölümü seçenek etmesini öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu