Bileceksin

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa almak için paraya ihtiyacınız var ise arsa kredisi çekebilirsiniz. Peki bu arsa kredisi nedir? Arsa kredisi veren bankalar hakkında bilginiz yok ise öğrenmek için doğru yerdesiniz.

 

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor

Ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanmasında kişilerin bankalardan yararlanma oranları günden güne artarken yüksek tutarlardan satışa sunulan arsaların alımı esnasında büyük oranda, yeniden bankaların tüketiciye sunduğu kredi fırsatlarından istifade edilmektedir. Her şeyin eldeki peşin parayla yapılabilmesi, buna olanak olması sahiden güzel bir şeydir, bankalara ipotek vermek veyahut ürem ödemek zorunda kalınmamaktadır. Ama eldeki birikimlerin alınacak arsa veyahut taşıt ve haneye yeterli gelmediği vaziyetlerde, arsa satın alıp buraları değerlendirmek ya da sadece yatırım aracı olarak almak isteyenler, bankaların tüketici hizmetine sunduğu kredi fırsatlarından yararlanabilirler. Bu yazımızda sizlere Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor? detaylı bilgiler vereceğiz.

Arsa kredisi müracaatında bulunan kişi, banka tarafından değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme sırasında kişilerin kredi kartı kullanım alışkanlıkları ve geçmişte kullandıkları kredilere göre şekillenen kredi skorları incelenir. Açıkçası düşük kredi skoru olanların bankalardan kredi onayı alma talihleri çok düşüktür. Kişinin kredi skoru, istediği kredide belirleyici rol oynadığı gibi kendilerinin aylık düzenli gelirleri de kredi onayı üzerinde belirleyici tesire sahiptir. Banka, kişilerden müracaat sırasında belgeleye bildikleri düzenli gelirlerini kendilerine delil olarak sunulmasını isteyecektir.

Banka Kredisi Haberleri Kredi ile Alınan Konutu ve Konut Kredisi Devretmek

Bir diğer arsa kredisi kullanma yöntemi ise bankanın arsa üzerine ipotek uygulamasıyla kullanılan arsa kredisidir. Alınmak istenen arsa imara açık ise banka, bu arsa üzerine ipotek koyarak kişilere eskpertiz değerince kredi imkanı sunuyor. Eğer bu arsaların imarı yoksa kişi üzerindeki başka bir arsa ya da gayrimenkule ipotek işlemi uygulanıyor ve kişiler, ekspertiz değerince kredilerine ulaşmış oluyorlar.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Kullandırıyor?

Bazı bankaların, kişilerin almak istediği arsalar için arsa kredisi adıyla özel kredi paketleri oldukları ve bu kredilerin birbirlerinden farklı özellikleri oldukları bilinmektedir. Kimisinin vadesi değişiklik gösterirken kimisinin de ekspertiz değerine göre kişiye verilecek kredinin oranı değişmektedir. Bazı bankalar arsa kredisi için 36 ay vade verirlerken bazılarının sunduğu vade fırsatı 120 aya kadar çıkmaktadır. Aynı şekilde kimi banka ekspertiz değerinin % 50’ sine kadar kredi verirken bazıları da ekspertiz değerinin %100’ üne kadar kredi verebiliyor. Aşağıda bankalar ve bankaların kişilere sunduğu arsa kredisi fırsatları ile kredi detayları yer almaktadır.

Ziraat Bankası

Türkiye’ nin en köklü bankalarından olan Ziraat Bankası, aynı diğer ihtiyaçlarda olduğu gibi vatandaşların arsa hayallerini gerçekleştirmelerinde de yanlarında durmaktadır. Verdiği arsa kredisine 36 aya kadar vade imkanı sunar ve satın alınmak istenen arsanın ekspertiz değerinin % 50’ si kadar kredi vermektedir. Alınacak olan arsa, belediye sınırları içerisinde ve imara açık olmalıdır. Kredi çekilecek olan arsa ipotek altına alınabilir ve bazen kişilerden ek teminat ya da kefil gibi güvenceler göstermeleri talep edilmektedir. Kredinin geri ödeme süreci boyunca kişilere hayat sigortası yapılır ve banka gerekli hallerde kişilerden ek teminat göstermelerini isteyebilir.

İş Bankası

Tüketicilerin satın almak istedikleri arsaların acil satış değeri üzerinden azami olacak şekilde %50 oranında kredi imkanı sunmaktadır. Acil satış değeri; satışa konu olan gayrimenkulün ivedi bir şekilde (maksimum bir ay içerisinde)  satışında oluşacak değerdir. %1,40’ tan başlayan faiz oranlarıyla sunulan arsa kredileri 60 aya kadar vadelendirilebilmektedir.

Şekerbank

Banka, gerçek kişilere, ticari amaçlar dışında arsa alımları için kredi hizmeti sunmaktadır. Verdiği kredileri TL cinsinden vermektedir. Arsa almak isteyip bankaya başvuranlar, 120 aya kadar vadelerle alacakları kredileri uzun süreye yayarak, bütçelerini zorlamadan geri ödemelerini tamamlayabilirler. Alınmak istenen arsa imara açık ise bu arsa banka tarafından ipotek altına alınır, eğer krediye konu olan arsa imara açık değil ise krediyi alacak kişilerin üzerine olan başka gayrimenkul ya da diğer imarlı arsaların üzerine ipotek işlemi uygulanır. Bankaya teminat gösterilen ve ipotek uygulanmış olan arsanın maksimum oranda %45’ i kadar kredi kullandırılmaktadır.

TEB

TEB’ in sunduğu kredi fırsatıyla, kişinin sahip olduğ ev teminat olarak gösterilerek ekspertiz değeri alınır. Ekspterin vereceği değerin %60 oranında kredi kullanımına müsade veren TEB bankası, arsa kredilerinde 60 aya kadar varan vade imkanlarıyla müşterilerinin rahat bir geri ödeme sürecine girmelerini amaçlamaktadır.

Albaraka

Satın alınacak olan arsanın Albaraka şubesinin bulunduğu belediye sınırları içerisinde olması durumunda Albaraka şubelerinden finansal destek sağlanabilir. Albaraka bankasının politikasına göre arsanın ekspertiz değerinin %100’ üne kadar finansal destek sunulmakta ve bu finansman 60 aylık geri ödeme planıyla karşılanmaktadır. Satın alınmak istenen arsa, satıcıdan banka tarafından satın alınır. Daha sonra sözleşmede yer alan vade sayısına göre belirlenecek olan kar payı da geri ödenecek tutara eklenir ve taksitlendirilir.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor

 

 Türkiye Finans Bankası

Türkiye Finans Bankası’ da Albaraka Türk gibi, finansman işlemlerini islami şartlar dahilinde gerçekleştirmektedir. Müşterilerinin satın almak istediği arsaları satın alan Türkiye Finans, taksitli ödemelerin karşılığı olarak kendi kar payını da bu tutara ekler. 48 aya kadar olan taksitlendirmeler için %1,39 luk; 49 ve 84 ay arasında olacak taksitlendirmeler için de %1,45’ lik kar oranı alır. Görüldüğü gibi Albaraka Türk ve Türkiye Finans Bankaları dışında kalan bankalar, alınmak istenen arsalar için kredi imkanı sunarken, bu bankalar da alınmak istenen arsaları alıp, taksitlere bölerek müşterilerine satmaktadırlar.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor? konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Öğrencilere Kefilsiz Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar konusu işçin yararlı bilgileri bu adresten bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu