Bileceksin

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir?

Bankada herhangi bir sorun mu yaşadınız ve ne yapacağınızı nereye şikayet edeceğinizi bilmiyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz bu konumuzda bankada sorun yaşadığınız personelleri nereye ve nasıl şikayet edeceğinizi açıklayacağız.

 

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Netice almak için banka çalışanlarını hangi müesseselere şikayet edebileceğinizi bu yazımızda ayrıntıları ile beraber öğrenebilirsiniz. Bankaların insanların sosyal, ticari, ekonomik, politik hayatlarındaki yeri son zamanlarda, geçmişe oranlar ehemmiyetli bir genişleme kaydetmiştir. Bankalarda yapılan işlemler, fertlerin hayat kalitesini artırabildiği gibi buralarda gerçekleştirilen hatalar ve anlaşmazlıklar, kişilerin gününü mahvedebilir. Hizmet sektörü olan bankalar, müşterilerinin işlemleri üzerinden para kazanan müesseselerdir ve müşterilerinin tatmini birinci öncelikleri olmalıdır. Bankalar ve çalışanları ile ilgili yapılacak şikayetler gerek bankanın merkezi gerekse diğer resmi müesseseler tarafından dikkatle çözümleyip neticeye bağlanır.

Banka Çalışanlarının Şikayet Edilebileceği Yerler

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU Elektronik Şikayet Birimi
Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu’ ne müracaat edilmelidir. Bu müracaat esnasında bankanın kendi şikayet birimine yapılan şikayetiyle alakalı olarak bilgi aktarılması, işlemlerin hızlanmasında tesirli olabilmektedir. Başvuru için ihtiyaç duyulan olan dokümanlara Türkiye Bankalar Birliği web sitesinden veyahut bankalardan erişilebilinir. Şikayet bu müesseseye internet, posta ya da belgegeçer yollarından biri ile iletilebilir. Bu arada kişiler, şikayette bulunacakları banka çalışanlarını Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Müessesesi Elektronik Şikayet Sistemi üzerinden de bildirebilirler.

 

Bankanın Kendi İletişim Kanalları

Bir banka şubesi veyahut çalışanı ile rastgele bir mesele yaşandığında kişinin bildirilmesi şart olan ilk birim bankanın şikayet birimi olmalıdır. Alakalı bankanın 444 lü numarası aranarak bu kanal aracılığıyla şikayet bildiriminde bulunulabilir.

Müşterisi olunan bankanın web sitesi üzerinden iletişim bölümü altından bildirilmek istenen kişi ve vaziyet ile ilgili bilgi verilebilir, bankaya mail gönderilerek rahatsız olunan husus bildirilip gereğinin yapılması istenebilir. Unutulmamalıdır ki bankalar bu gibi bildirimleri ciddiye alan müesseselerdir ve kesinlikle size geri dönüşte bulunacaklardır.

Bu arada hakkında şikayette bulunulmak istenen kişinin bildirilmesi için alakalı bankanın bir şubesine gittikçe şikayet arzuhali oluşturulabilir. Banka şubesi veyahut çalışanının şikayet edilebileceği ikinci birim ise Tüketici Hakem Kurullarıdır.

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu’na Şikayette Bulunmak

Şikayetlerin bildirilebileceği bir diğer birim de Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu’dur. Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Müessesesi’ na bağlı olan Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu’ ne yapılacak şikayet için, bankaların kendi birimlerine bir şikayet bulunmuş ve bir neticeye erişememiş olmak gerekmektedir. Bankaya yapılan şikayetten 30 gün süresince bir netice alınamamışsa bir da haki 30 gün içerisinde bu müesseseye müracaatta bulunma hakkı doğmaktadır.

Bankanın kendisinden bir çözüm teklifi gelmezse, müracaat teyit dokümanı ile Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu’ ne müracaat edilmelidir. Bu başvuru esnasında bankanın kendi şikayet birimine yapılan şikayetle alakalı olarak bilgi aktarılması, işlemlerin hızlanmasında tesirli olabilmektedir. Başvuru için ihtiyaç duyulan olan dokümanlara Türkiye Bankalar Birliği web sitesinden veyahut bankalardan erişilebilinir. Şikayet bu müesseseye internet, posta veyahut belgegeçer yollarından biri ile iletilebilir. Bu arada kişiler, şikayet bulunacakları banka çalışanlarını Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Müessesesi Elektronik Şikayet Sistemi üzerinden de bildirebilirler.

 

Müracaat Neticeleri

Müracaat yolu fark etmeksizin, müracaatların tümü 30 gün içerisinde cevaplanmaktadır. Deklarasyonlan şikayet kayıt altına alınır ve ön değerlendirmeye tabi tutulur. Ön değerlendirme esnasında şikayet sahibi fert ile iletişime geçilmek isteyebileceğinden forma girilen, ferdin şahsi bilgilerinin hepsinin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Bilgilerin tamamının doğru olması vaziyetinde Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu şikayet sahibi kişilere 15 gün içerisinde dönüşte bulunacaklardır.

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu’nin şikayetiyle alakalı varacağı kararların bankalar açısından bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bankalar isterlerse bu neticeleri görmezden gelebilirler. Bu şikayetler ve müşteri lehine sonuçlanan karar neticeninde bankayla bir çözüme varılamazsa kişiler, haklarını mahkemeler aracılığıyla aramalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu