Bileceksin

Borsada Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Borsa işlemlerinde rastgele bir alış veriş yapmadan evvela analiz yapmanız yatırımlarınızın geleceği yönünden epey önemlidir. Örneğin bir pay senedi alacaksanız, hissesini alacağınız şirketi araştırmanız lazım olur. Borsa Analizi Nasıl Yapılır? Hisse Senedi Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

 

Hisse Senedi Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

Hisse senedi yatırımlarında esas maksat; ileride değer kazanacak payları belirleyerek onlara yatırım yapmaktır ki böylece yatırımlarınız size kazanç sağlayabilsin. Bu belirlenmesi yapabilmeniz amacıyla analiz yöntemlerini bilmeniz ve alış veriş kararlarınızı buna göre vermeniz gereklidir. Finansal piyasalarda 2 analiz türü mevcuttur. Bunlar; “Temel Analiz” ve “Teknik Analiz” olarak adlandırılır.

Hisse Senedi Analizi Nasıl Yapılır?

Piyasada prosedür yapar iken pazarının her çeşitli koşuluna kendinizi hazırlamanın yolu esas analizden geçmektedir. İşlemlerinize kâr edebilecek şekilde hükmetmek yahut zararı durdurmak amacıyla lüzumlu önlemleri alabilmek tamamıyla sizin analiz ve öngörülerinize bağlıdır. Borsada bir pay senedi yahut tahvil alımı yapıyorsanız amacınız ileride temettü yahut anapara artırımı ila kazanç sağlamaktır. Bu sebeple yatırımcıların bu değişimleri iyi şekilde analiz ederek kendilerine en yüksek getiriyi sağlayacak pay yahut tahvillere yatırım yapması gereklidir.

Hisse senetlerinin getirisinin artması ekonomik ilerlemeler, sektörel ve şirketsel gelişmelere bağlıdır. Bu ilerlemeler analiz edilerek pay senetlerinin reel fiyatları yer alır ve reel fiyatlar pazar fiyatlarıyla karşılaştırılarak alış veriş kararları verilir. En kolay mantıkla pay senedinin pazar fiyatı reel fiyatının altındaysa alım, üstündeyse satım emri verilir bu emirlerin yönünü belirlemede esas analizden faydalanabilirsiniz. Temel analizlerde ekonominin değişik dönemlerde ki gelişmeleri ve hali ön görü edilir. Bu gelişmelerden sektörün nasıl etkileneceği ve şirketlerinin bu gelişmelerden nakdi yönde yaşayacağı değişimleri dahi ön görü ederek yatırımlarınıza taraf verebilirsiniz.

Borsada Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Teknik analiz geçmişte yaşanan bedel hareketlerinin ileride dahi yaşanacağını ön görerek uygulanan bedel tahminleridir. Teknik analiz incelemelerinde bedel / vakit grafikleri kullanılmaktadır. Farklı vakitlerde alıcı yahut satıcıların verdiği tepkilerle o dönemde ki fiyatlar analiz edilerek ileride oluşacak muhtemel benzeri reaksiyonlara göre bedel tahminleri gerçekleştirilmektedir. Sermaye piyasalarında istikbal fiyatlara ilişkin tahminler fakat teknik analiz araçlarıyla yapılabilmektedir.

Teknik analiz yapılırken ekonomik bilgiler yahut başka esas analiz araçları incelenmez. Çünkü teknik analizcinin esas hedefinde hisselerin fiyatı, yaşadığı değişimler ve trendi bulunuyor. Teknik analizcinin odak noktası arz ve taleptir. Teknik Analiz Yöntemleri; Fiyat Formasyonları, – Devamlılık formasyonları, –Trend değişim formasyonları, Hareketli ortalamalar, Fibonacci sayıları, Composite grafikler, Zarflar / Bantlar, – Bollinger Bantları, Fiyat göstergeleri, – Relative Strength Index (RSI) – Directional Movement (ADX) – Stochastic Oscillator – MACD (Moving Average Convergence / Divergence) – Momentum Elliot dalgalarıdır.

Hisse ve Borsa Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Herhangi bir menkul değer alış veriş yapmadan evvela ve analizi yapmanız lazım olur. Değer kazanacak hisselerin seçimini yapar iken tespitler yapmamız ve bu tespitleri yapar iken kullanılacak araçları doğru şekilde seçmemiz riskimizi belli oranda azaltacaktır.

Genel verilerin incelenmesi ila uygulanan dünya ve ülke bazlı vaziyet analizinin sonrasında; karar verilen pay senedi kendi özelinde araştırmaya alınmalıdır. Hisse bazlı esas analize başlamadan evvela odaklanmanız gereken bilgileri teşhis etmeniz lazım olur. Şirketlerin karları ve umumi kabul görmüş olan bedel/kazanç oranı gibi şirketlerin somut ve net belirti değerleri analiz edilir. Bu analizin hedefi, sahip olunan zamandaki ekonomik hali ila gelecekteki halini kıyasen, pay ile ilgili pozitif veya negatif karar vermektir.

Hisse Senedi Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

Teknik analiz yapabilmek amacıyla grafik okumayı bilmek lazım olur. Bunun beraberinde teknik analizin esas kavramları olan, dayanak, mukavemet, trend, artan kanal, alçalan kanal gibi terimlere dahi bildik olmak lazım olur. Bazı esas teknik analiz kavramlarının haricinde, teknik analiz yöntemleri yahut teknik analiz indikatörleri olarak geçen kavramları dahi bilmek gereklidir. Teknik analizde sarfedilen epey çok gösterge vardır.

Teknik analiz yapılırken kullanılacak olan analiz yöntemleri, ilk olarak pazara göre değişiklik göstermektedir. Hisse senetleri piyasasında etkin olan bir gösterge, forex piyasalarında çalışmayabilir. Bunu haricinde grafikler üstünde teknik analiz yapar iken sarfedilen vakit dilimi dahi netice yönünden tesir etmektedir. 1 saatlik bir grafikte kullandığımız gösterge ila 1 günlük grafik üstünde kullandığımız tıpkı gösterge değişik neticeler verebilmektedir. Diğer bir mühim nokta şayet tek başına bir indikatöre bakarak, alış veriş kararı vermememiz gerektiğidir. Son olarak şayet en etkin teknik analiz yöntemleri şahıstan şahsa göre değişmekle birlikte, geçmiş bilgiler üstünde test ederek bizim açımızdan en doğru olan analiz yöntemini bulmamız gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu