Bileceksin

Bulaşık Makineniz Neden Temiz Yıkamaz?

Gelişen teknoloji gündelik hayatımıza birçok yeni cihaz sunmakta.Bir zamanların lüks eşyası sayılan bulaşık makineleri hemen hemen her mutfakta yerini almış durumda.Ev hanımlarının en önemli yardımcılarından birisi bu mükemmel aletler.

 

 

Kullandığımız bulaşık makineleri zamanla cam eşyaları mat,kaşık ve çatalları,tabakları lekeli çıkarmaya başlar.

 

Bulaşık makineleri neden temiz yıkamaz?

 

Tuz eksikliği;

 
 

Makinelerimiz bulaşığı yıkamak için,kullandığı suyun sertliğini ayarlamak için tuza ihtiyaç duyarlar.Çoğu makinede tuz göstergesi olsa da  bazı modellerde olmayabiliyor.Kullanım sıklığına göre makinenize tuz koymalısınız.

 

Pervanelerin temizliği;

 

Makinelerimizin içinde alt ve üst pervanelerin,yuvalarına tam oturmuş olup olmadığı,üzerindeki gözeneklerin tıkalı olup olmadığı kontrol edilmelidir.Bulaşıkları yerleştirme sırasında,tava ve tencere saplarının,kaşık ve çatalların pervanelerin dönüşüne engel olup olmadığı kontrol edilmeli,pervaneler el ile bir tur gerekirse çevrilerek,bir engel olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 

Bulaşık sepetlerinin ray ve tekerlekleri;

 

Makinelerimizde yer alan sepetlerin tekerlek ve rayları kontrol edilmeli,sepetlerin karşıya tam oturup oturmadığı kontrol edilmelidir.Bilhassa tekerlekler kolay çıkabilmekte,bunların yerine mutlaka takılı olmasına dikkat edilmelidir.

 

Alt filtrenin temizliği;

 

Zaman zaman makinenin alt zemininde bulunan filtre sökülüp,temizlenip yıkanmalıdır.Ara ara makine temizleyiciler kullanılmalıdır.

 

Parlatıcı ve tablet;

 

Uygun parlatıcı ve tablet kullanılmalıdır.En pahalısı en kaliteli demek değildir.

 

Bulaşık yerleşimi;

 

Bulaşıklar düzgün bir şekilde,her iki pervanenin de etki alanında,iç içe geçmeyecek ve tabak,bardak vb ters dönüp içinde su birikmesi önlenecek şekilde yerleştirilmelidir.Bulaşıklar üzerinde artık kalmayacak şekilde temizlenmelidir.Tabi fazla abartmadan..Ayrıca haddinden fazla dolu bulaşık makinesi,verimli bir yıkama yapamaz.Makine içerisine deterjanın bozabileceği ağaç malzemelerde,makinelerin yıkama kalitesini azaltır.

 

Makine kapağının zamanında açılması;

 

Yıkama bittiğinde,makinenin bir kurutma evresi vardır.Sonrasında kırmızı gösterge yanar.Bu anda makinenin kapağı açılmalı ve bulaşıkların buharlanması önlenmelidir.

 

Sonuç;

 

Bulaşık makineniz neden temiz yıkamaz?Sorusunun temel cevapları bunlar.Sizde bu basit tedbirler ile makinenizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Bulaşıklarınızı makinede yıkamak,su kaynaklarımızın korunmasında çok büyük katkılar sağlamaktadır.Elde yıkamada israfın derecesi tahmin edeceğinizden fazladır…

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu