Bileceksin

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

 

Demiryolu istasyonları insanların bir gününü geçirmek için çoğunlukla ideal yerler arasında değildir. Çünkü tren istasyonlarının gürültüsü ve kalabalığı, mümkün olan en kısa sürede insanların oradan terk etmek istemesi için tatmin edici sebeplerdir. Fakat, yalnızca kaostan fazlasını sunan bir takım tren istasyonları vardır. Bu tren istasyonları mimari eserlerin yanı sıra tarihi eserlerdir. Aşağı dünyanın en müthiş tren istasyonlarından 10 tanesine ve özellikleri hakkında bilgiler bulunmaktadır:

1. Kuala Lumpur Tren İstasyonu, Kuala Lumpur/Malezya

Arthur Benison Hubback tarafından tasarlanan bu istasyonun inşaatı 1917 ’de tamamlanmıştır. Arapça, Hint ve Avrupa okullarını birleştiren dağıtılmış mimari tarzların bir buluşma yeridir. İlk bakışta saray gibi göründüğü için bu yapıyı tren istasyonu olarak kabul etmek zordur. Yeni Kuala Lumpur Merkez İstasyonu ’nun açılışıyla, bu istasyon artık araç açısından öne meydana çıkan bir bölge yok, güzelliği için çoğu ziyaretçiyi kendine çekmeyi başaran bir alan olmayı başarmıştır.

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

2.Kanazawa İstasyonu, Kanazawa/Japonya

1898 istasyonunun yenilenmesiyle Kanazawa istasyonu dünyadaki mimarların dikkatini çekmiştir. Japonya‘daki Kanzawa istasyonu oldukça modern mimarisi ile açılışta o kadar çok eleştiriye maruz kalmıştır çünkü eski kale kentine yerinde olmadığı düşünülmüştür. Fakat dünyanın en büyük tren istasyonlarından biridir. 2005 yılında yenilenen, özellikle bacakları tsuzumi davullara ve büyük kubbeye benzeşen devasa davul yapılı kapısı ile uyarı çekmektedir.

3. CFM Tren İstasyonu, Maputo/Mozambik

Bu listedeki yer alan tek Afrika tren istasyonu olan Mozambik ’in başkentindeki CFM istasyonu, Portekiz mimarisinden ağır bir şekilde etkilenmiştir. Alfredo Augusto Lisboa de Lima, Mário Veiga ve Ferreira da Costa göre 1916 ’da tamamlanmıştır. İstasyon meşhur İşçi Meydanı ’na bakmaktadır. CFM istasyonunda bir buharlı lokomotif koleksiyonu vardır. Keza ara sıra konserler ve sergiler için bir mekân olarak hizmet vermektedir.

4. Sirkeci İstasyonu, İstanbul/Türkiye

Mimar August Jasmund göre tasarlanan bu istasyon 1890 ’da açılmıştır. Boğaz ’ın yakınında bulunan bu Türk istasyonu, Art Nouveau ve Oryantal mimarisinin bir karışımı içinde inşa edilmiştir. Vitray pencereler ve saat kuleleri, çok eskiden Paris ’i İstanbul ’a bağlayan meşhur Orient Express ’in sona durağındaki istasyon olması özellikle sinyâl özellikleri arasında yer almaktadır.

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

5. Gare du Nord, Paris/Fransa

Dünyanın en hoş şehirlerinden birinin de en güzel tren istasyonlarından birine sahip olduğunu söylemeye lüzum yoktur. 1864 yılında açılan Gare du Nord, çok iyi bir mimari başarıdır. Neoklasik tasarımı, onu süsleyen dekorasyonlarla tamamlanmaktadır. Bunlar, cephedeki demiryolu hattı kadar hizmet verilen varış noktalarını temsilci 23 kadın heykelini içerir.

6. Antwerp Merkez, Anvers/Belçika

Dünyanın en hoş tren istasyonlarından biri olan Antwerp Central 1905 ’te açıldı. Ilk Olarak Louis Delacenserie tarafından tasarlanan Mimari stillerin bir birleşimidir. Umma salonundaki masif kubbe Delacenserie ’nin en alaka çeken bölümlerindendir, tren istasyonu Clement van Bogaert kadar tasarlanmıştır. Ve karakola giden cam viyadük mimar Jan Van Asperen göre tasarlanmıştır. Bu Belçika yapısı, çoğu ankette en güzel tren istasyonu olarak seçilmiştir.

7. Atocha İstasyonu, Madrid/İspanya

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

1851 yılında açılan bu istasyona Atocha Meryem Asıl ’ya adanmış bir kilisenin adı verilmiştir. Alberto de Palacio Elissagne ve Gustave Eiffel tarafından tasarlanmıştır. Atocha istasyonunu benzersiz yapan, etrafındaki küçük bir ormana benzeşen geniş bir bahçe şeklindedir. İspanyol mimar Rafael Moneo kadar tasarlanmış, yüzlerce bitki türüne ve nadir hayvanlara konut sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 2004 Madrid bombalamalarının kurbanları için bir anıtı vardır.

8. St. Pancras Milletlerarası Tren İstasyonu, Londra/İngiltere

Demiryollarının katedrali ’ olarak bilinen St. Pancras International, 1868 ’de açılmıştır. O zamandan beri dağıtılmış zamanlarda tadilattan geçmiş, fakat eski cazibesini korumayı başarmıştır. Viktorya dönemi mimarisiyle meşhur, çoğu şaheser ile dekore edilmiştir. İstasyonun kemerli mimarisi o zamandaki en büyük tek açıklıklı yapısıdır ve dış cephesi Renaissance Hotel tarafından işgal edilmiştir. İstasyonda keza çok sayıda dükkan ve restoran bulunmaktadır.

9. Chhatrapati Shivaji Tren istasyonu, Mumbai/Hindistan

UNESCO dünya mirası listesine giren tek demiryolu istasyonu olan Chhatrapati Shivaji Terminus, mimari bir başarı örneğidir. Frederick William Stevens göre geleneksel Babür ve Viktorya dönemi Gotik mimarisinin bir karışımı içinde tasarlanan 1888 ’de açılmıştır. Vaktiyle Victoria Terminus olarak adlandırılmıştır. Maratha kralı Shivaji ’nin adını alan istasyon, günde yaklaşık üç milyon yolcunun kullandığı Hindistan ’ın en işlek yerlerinden biri.

10. Grand Central Terminali, New York/ABD

Reed ve Stem ve Warren ve Wetmore mimari firmaları kadar tasarlanan New York ’taki bu tren istasyonu, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Grand Central Terminal, yılda 20 milyondan fazla ziyaretçi çekmekte ve onu en fazla on turist noktasından biri haline getirmektedir. 44 platform ve 67 pist ile dünyanın en büyük tren istasyonudur ve Beau-Arts tarzında tasarlanan mevcut bina, 1913 yılında tamamlanmıştır. bir zamanlar sanat galerileri ve müze barındırmakta olan bir yapı olmuştur. Bu demiryolu istasyonu ahenkli olarak üstteki listelerde bir yer bulmayı başaran bir yapıdır ve Godfather ve Black in Men gibi çoğu filmde gösterilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu