BileceksinYaşam

Fransa’nın En Zengin 10 Markası

Dünyanın altıncı, Avrupa Birliği’nin de Almanya ve İngiltere’nin ardından üçüncü büyük ekonomisi olan Fransa, küresel ölçekte yüksek bilinirliğe sahip çok sayıda markaya ev sahipliği yapmaktadır. Fransa’nın en değerli markaları arasında lüks giyim ve kozmetik firmaları üst sıralarda yer alır. İşte, 2019 verilerine göre Fransa’nın en değerli markaları…

 

fransa

 

1- Louis Vuitton

Fransız moda evi Louis Vuitton, dünyanın en değerli lüks markasıdır. 2019 istatistiklerine göre, firmanın marka değeri 46.3 milyar dolardır. 1854 yılında Louis Vuitton tarafından kurulmuş, kadınların modaya ilgisinin ve seyahat olanaklarının arttığı bu dönemde valiz olarak kullanılan sandıklarla üretime başlamıştır. Firmanın LV damgasının bulunduğu valizleri ikonik olarak değerlendirilir. Louis Vuitton yıllar içinde lüks valizlerden deri çanta, ayakkabı, hazır giyim, güneş gözlüğü ve aksesuar alanlarında da üretime geçerek dünyanın önde gelen lüks moda evlerinden birine dönüşmüştür. Bugün 50 ülkede 460’dan fazla mağazaya sahiptir.

fransa

 

2- Chanel

Chanel, moda tarihinin en ikonik ürünlerinden birçoğuna imza atan moda evi olarak bilinir. 1910 yılında Gabrielle Bonheur Chanel tarafından kurulan firma bugün 39.2 milyar dolarlık marka değerine sahip. ‘Coco Chanel’ adıyla anılan kurucusunun bizzat yarattığı iç içe geçmiş iki C harfinden oluşan logosu, No.5 isimli efsanevi parfümü, iki parçalı Chanel takımları (etek-ceket) ve ‘Küçük Siyah Elbise (La Petite Robe Noir) moda tarihinde devrim yaratmış tasarımlardır. Bugün dünyada 300’ü aşkın noktada hizmet veren Chanel’in 20 bin çalışanı bulunmaktadır. ‘Coco Chanel’in özel hayatı ve Fransa’daki Nazi işgali sırasında Almanlar için casusluğu yaptığı yönündeki iddialar günümüzde hâlâ tartışılmaktadır.

fransa

 

3- Hermès

Ünlü moda evi olan Hermès, Fransa’nın üçüncü en büyük markasıdır. Hermès’in marka değeri 31.5 milyar dolardır. 1837’de Thierry Hermès tarafından Avrupa’nın soylu ailelerine satış yapma amacıyla, lüks bir marka olarak kurulmuştur. Hermès bugün daha çok deri çantaları ile tanınmakla beraber aksesuar, kravat, parfüm, saat ve mobilya gibi alanlarda da üretim yapmaktadır. At arabalı logosu meşhurdur.

fransa

 

4- L’Oréal

Dünyanın en büyük kozmetik şirketi olan L’Oréal 26.1 milyon dolarlık marka değerine sahiptir. Firma saç ve cilt bakımının yanı sıra makyaj ve parfümeri ürünlerinde lider bir markadır. L’Oréal’in temelleri 1909 yılında, Alman kökenli Fransız kimyager Eugène Paul Louis Schueller’in ‘Oréale’ adını verdiği bir saç boyası formülü geliştirmesiyle atılmıştır. Schueller bir süre kendi geliştirdiği ürünleri Paris’teki kuaförlere satmış; 1919 yılında ‘Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux (Fransa Güvenli Saç Firması)’ adıyla şirketini kurmuştur. 1920’de sadece üç kimyager istihdam eden L’Oréal bugün dünya çapında 80 bini aşkın çalışana sahiptir.

 

fransa

 

5- Orange

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Orange’ın marka değeri 20.1 milyar dolardır. Fransa’nın en büyük, Avrupa’nın dördüncü, dünyanın ise 12’inci en büyük GSM operatörü olarak bugün 17 ülkede hizmet vermektedir. Dünya çapında 256 milyon müşteriye ve toplamda 160 bine yakın çalışana sahiptir. Orange 1994’te Paris’te kurulmuş ve 2000’de France Télécom’la birleşmiştir.

fransa

 

6- Lancôme

Lüks parfüm ve kozmetik markası Lancôme, L’Oréal bünyesi altında faaliyet göstermektedir. Marka değeri 11.4 milyar dolardır. Lancôme, cilt bakımı ürünleri, makyaj malzemeleri ve parfümleri ile dünya çapında popüler bir markadır. 1935 yılında bir parfümeri olarak kurulan firma adını, Fransa’nın Indre Vadisi’ndeki Lancosme Ormanı’ndan alır. Firmanın tek bir altın gül görünümündeki logosu da, bu ormanın meşhur güllerinden esinle tasarlanmıştır. Lancôme yıllar içinde makyaj ve cilt bakımı alanlarında da ürünler geliştirip kısa süre içinde adını duyurmuştur. Lancôme 1964’ten bu yana L’oreal bünyesinde faaliyet gösterir.

fransa

 

7- Cartier

1847 yılında Paris’te Louis-François Cartier tarafından kurulan lüks mücevher ve saat markası Cartier’nin marka değeri 7.4 milyar dolardır. 1964 yılına dek aynı ailenin sahibi olduğu marka bugün Swiss Richemont Group bünyesinde faaliyet göstermektedir. Dünyanın en prestijli mücevher firmalarından biri olan Cartier, kraliyet aileleri tarafından da tercih edilmesiyle birinir. 1900’lerin başından bu yana hem dakikliği hem de tasarımları ile rakiplerinden ayrışan saatleri özellikle meşhurdur. Cartier bugün 125 ülkede 200’den fazla mağazaya sahiptir.

fransa

 

8 – SFR

SFR (Société Française du radiotéléphone), Fransa’nın ikinci en büyük GSM operatörüdür. Marka değeri 7.4 milyon dolar olarak ölçülmektedir. Altice Europe firması bünyesinde faaliyet gösteren SFR Fransa içinde milyonlarca müşteriye sahiptir. 22 milyondan fazla mobil telefon kullanıcısı ile 6 milyondan fazla internet hizmeti kullanıcısı vardır. SFR Fransa dışında da ülkenin eski sömürgeleri olan Karayip adaları Martinique ve Guadeloupe’ın yanı sıra Guyana, Mayotte ve Réunion adasında hizmet vermektedir.

fransa

 

9- AXA

200 yılı aşkın geçmişiyle dünyanın en tanınmış yatırım, emeklilik ve sigorta gruplarından biri olan AXA’nın marka değeri 7 milyar dolar olarak ölçülüyor. 1816’da Mutuelle de L’assurance contre L’incendie ismiyle kurulan şirket, 1985 yılında dünyanın her yerinde kolay telaffuz edilebileceği düşüncesiyle AXA ismini almıştır. AXA Grup bugün başta Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Asya-Pasifik bölgesi ve Ortadoğu olmak üzere dünyanın hemen her noktasında faaliyet gösterir. Firmanın 2018 sonunda dünya çapında yaklaşık 126 bin çalışanı olduğu bilinmektedir. AXA’nın Paris’teki ana ofisi ise 18’inci yüzyılda inşa edilip 1990’ların sonunda modern bir cam yapı entegre edilmesi ile dikkat çekmektedir.

fransa

 

10 – Garnier

Fransa’nın en tanınmış kozmetik markalarından biri olan Garnier, 1904 yılında Laboratoires Garnier adıyla Alfred Garnier tarafından kuruldu. 1965’ten bu yana L’Oréal grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir. Çevreci ve doğal kozmetik ürünleriyle de tanınan Garnier’in marka değeri 6.8 milyar dolardır. Farklı cilt tiplerinin yanı sıra farklı kültürlere yönelik ürünleriyle, Garnier bugün dünyanın hemen her ülkesine satılmaktadır. Garnier, Asya ülkeleri, Çin ve Hindistan’da çok geniş bir pazar payına sahiptir.

Fransa’nın Diğer Büyük Markaları

Otomotiv

Michelin
Renault
Peugeot
Citroën

Finans/Sigorta

BNP Paribas
Crédit Agricole
Société Générale
Crédit Mutuel

Enerji

Total
EDF
ENGIE

Turizm

Air France

Toptan Satış/Gıda/İçecek

Carrefour
Auchan
Activia
Hennesy
Moët & Chandon
Veuve Clicquot
Rémy Martin
Leroy Merlin Martell
Ricard
Evian
Volvic
Perrier
Carte D’Or

Mutfak Malzemeleri/Mobilya

Tefal
Maisons du Monde

Giyim/Parfümeri

Dior
Saint Laurent
Givenchy
Céline
Van Cleef & Arpels
Decathlon

Kozmetik

Sephora
La Roche-Posay
Clarins
Vichy
L’Occitane

Teknoloji/Telekomünikasyon/Medya/İnternetten Alışveriş

Free

*Veriler, dünyanın en büyük reklam ve pazarlama şirketlerinden Kantar Millward Brown’ın 2006’dan beri her yıl yayımladığı BrandZ raporunun Fransa bölümünden derlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu