Bileceksin

Google Adsense Onay Alma Taktikleri

Google Adsense onay alma internet sitesi sahiplerini epey zorlayan konulardan birisidir. Reklam yayımlayarak internet sitesinden gelir elde etmek talip site sahipleri, Google’ın Adsense iştirak programına katılabilmek için pekçok kriterden geçer not alabilmek mecburiyetinde. Bu makalemizde Adsense site onayı alabilmek için sitenizi nasıl optimize etmeniz gerekliliğini ayrıntılı olarak ele alacağız. Makalede paylaşılan listeleri kusursuz bir şekilde uygulayanlar, Google’dan onay alacak yahut alabilmek için bir adım daha yaklaşmış olacak. Adsense’in hangi şartlar karşılandığında internet sitelerine tanıtım verdiğine göz atalım.

Google Adsense Site Onayı Nasıl Alınır?

Adsense site onayı alabilmek için öncelikli olarak domain yaşınızın ve gmail adresinizin asgari 6 maaş olması gereklidir. Onayı süratlendirmek için gmail hesabınıza ilişkin resme tıklayıp “Google Hesabınızı Yönetin” opsiyonuna tıkladıktan sonra şahsi veriler alanındaki bilgileri doğru ve kusursuz bir biçimde doldurmanız gereklidir. Ardından bu adımları takip edebilmek, internet sitenizin reklamlara hazır duruma gelmesinde büyük rol oynayacaktır.

Google Search Console

Google Adsense onay alma prosedürü için ilk madde sitenizi Google Search Console aracına varlık olarak eklemektir. Sitenizi konsola nasıl ekleyeceğinizi buradan ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Search console üzerinden sitenizin performans ve pozisyon bilgilerini görüntüleyebilir, türlü ıslahat yapabilirsiniz.

Google Analytics

GoogleAnalytics aracına mülkünüzü ilave etmek, adsense site onayı alabilmek için dilenen koşullardan birisidir. Bu araç sitenize gelen trafiğin/ziyaretçilerin ani olarak hangi sayfalarınızla etkileşime girdiğini, hangi ülke üzerinden giriş yapıldığını sizlere bildirir. Hem kullanıcılarınızın davranışlarını denetim etmek üstelik adsense onayı alabilmek için sitenize izleme kodu ilaveten kullanıcı verilerini takip etmeye başlayın.

Hakkında Sayfası Oluşturmak

Yeni açılan bir site için AdSense onaylanmıyor uyarısı ile karşılaşıyorsanız kesinlikle ile ilgili sayfası oluşturmanız bir ileri onay sürecinde kabul edilme şansınızı arttıracaktır. Hakkında bölümünde internet sitenizin hangi içerikleri sunduğunu yahut sitenizin gelişen dönemlerde nasıl bir politikası olacağından bahsedebilirsiniz.

Gizlilik Politikası Sayfası Oluşturmak

Kullanıcıların büyük çoğunluğunun okumadığı ama Adsense onayı için epey mühim olan alanlardan birisi de mahremiyet politikası sayfasıdır. Gizlilik politikası bölümünde, sitenizin Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında hangi bilgileri depoladığını, verilerin ne kadar zaman tutulduğunu yahut kullanıcı bilgilerinin kimlerle paylaşıldığını ayrıntılı bir şekilde ele alabilirsiniz.

İletişim Sayfası Oluşturmak

Adsense onay süreci için yerine getirilmesi mecburi olan bir başka şart haberleşme sayfanızın bulunmasıdır. Kullanıcılar site içinde site sahipleriyle etkileşime geçmek için haberleşme formlarını kullanmaktadır. Adsense, site kontrollleri gerçekleştirirken haberleşme sayfasının olup olmadığını ve doğru çalışıp çalışmadığını belirleyerek reklamlara hazır olup olmadığınızı belirler.

2021 Google Adsense Onay Alma Taktikleri

İçeriklerinizi Zenginleştirin

Adsense tanıtım politikalarında, içerikleriniz ile ilgili bir makale paylaşımı bulunmamaktadır. Fakat adsense onayı alabilmek için asgari 35-40 arasında nitelikli ve orijinal içeriklerinizin olmasından güvenilir olun. İçeriklerinizi zenginleştirirken onay sürecini süratlendirmek için makalelerinizde istatistiksel data ve resim kullanınıma itina gösterin.

Sitenizin İçeriği Adsense’e Uygun Olmalı

Google, politikaları yeterince birtakım internet sitelerine hususu sebebiyle adsense onayı vermemektedir. Dolayısıyla sitenizi aşağıda verilen listeye göre birebir olarak yapılandırmanız gereklidir. Bir internet sitesini adsense kabul etmiyor ise esas sebepleri şunlardır:

 • Müstehcen içerikli siteler
 • Kullanıcılara zararlı veriler vermeyi hedefleyen siteler (Black hat hacking siteleri)
 • Casino, kumar, içki , uyuşturucu, argüman gibi yasa dışı etkinlik gösteren siteler
 • Telif haklarına sebebiyet verecek olan içerik barındırmak (Film yahut dizi siteleri)
 • Kopya içerik (Herhangi bir internet sayfasının bir içeriğini kısmen yahut tamamıyla kopyalamak)
 • Başka bir platform üzerinden halihazırda tanıtım sunumu uygulamak (Yandex, PopAds, Adroin)
 • Kullanıcılarını hatalı yahut zararlı bağlantılara yönlendirmek

Adsense’in bütün politikalarına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Doğru Bir Tema Seçin ve Kullanılabilirliği Arttırın

Sitenizin teknik işlemlerini halletmek ve nitelikli makaleler bölüşmek ara sıra adsense site onayı için yeterli olmayabilir. Kullanıcılar sitenizde (menüler, sayfalar, bağlantılar) kolaylıkla gezinebilmeli ve istediği bir prosedürü zorluk çekmeden yerine getirebilmelidir. Aksi takdirde hem kullanıcılar üstelik Google internet sitenizden memnun kalmayacaktır.

Google, son güncellemelerini taşınabilir öncelikli olarak gerçekleştirmiştir. Yani sitenizde kullandığınız temaların taşınabilir tarafında dahi falsosuz bir şekilde görüntülenebilir ve kullanmak mümkün olması gereklidir. Sitenizin uyumluluk ve kullanılabilirlik testlerini uygulamak için alttaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Blogger Adsense Onayı Alabilir Mi?

Blogger yani başka adıyla blogspot Google yönünden para ödemeden yayılan domain ve host barındırma merkezidir. Buradaki bir alan adıyla Adsense programına katılarak sitenizde tanıtım yayınlamanız mümkün olabilir. Blogger üzerinden Adsense hesabı meydana getirmek yahut onay alma sürecini izlemek için bu adımları takip edin:

 1. Blogger hesabınıza gmail adresinizle giriş yapın
 2. Adsense onayı alabilmek dilediğiniz blog isminizi sol panelden seçin
 3. Ardından kazançlar alanına giriş yaparak “Adsense’e Git” opsiyonuna tıklayın
 4. Otomatik olarak sitenize tabi adsense hesabınız açılacak ve onay sürecinizi buradan görebileceksiniz.

Adsense Onay Süreci Ne Kadar Sürer?

Adsense alanına sitenizi ekleyip onay adımına gönderdiğinizde tek yapmanız gereken şey kabul edilmesini beklemektir. Her site için değişik sürelerde kabul edilen Adsense uygulaması ilk kere kullanıldığında kabul süreci çoğunlukla 3-4 haftadır.

Google Adsense Onay Alma İşlemi Başarısız Olursa

Yukarıda verilen işlemleri kusursuz bir şekilde tamamladıysanız büyük bir olasılıkla Adsense onayı alınacaktır. Fakat reddedilme gibi bir durumla karşılaşırsanız kaygı etmeyin, adsense onayı için çoğu kez kere talep göndermekten vazgeçin ve sitenizin hangi yönlerinin şartlara uyumsuz olduğunu teşhis edin. Bunun için ilk yapılması gereken şey, reddedilme e-postasını incelemektir. Ardından verilen maddeleri uyguladıysanız bu 2 esas neden Adsense tanıtım politikalarına katılmanızı engellemiş olabilir:

 1. Web trafiğini çoğalmaya yönelik olarak bot uygulamalarını kullanmak
 2. Birden çok Adsense hesabı kullanım

Sonuç

Google Adsense onay alma konulu makalemizdeki adımlar ile internet siteniz bundan sonra tanıtım vermeye hazır duruma gelecektir. Reklam onayını aldıktan sonra sitenize otomatik tanıtımlar yerleştirilebilmesi için Adsense kodunu <head> </head> tagları arasına ve bütün sayfalarınıza yerleştirmelisiniz. Reklamlarınız üzerinden ödeme almak için şayet şahsi, ödeme ve vergi bilgilerinizi kusursuz bir şekilde girin. Ödemeleriniz 200₺ olduğunda açıkladığınız banka hesabına ay nihayetinde aktarılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu