Bileceksin

Her Girişimcide Olması Gereken 7 Özellik

Son senesinin en gözde hareketi; Girişimcilik. Zannedildiği gibi iyi bir parasal kaynak ve alaka alımlı bir mahsul ila gerçekleşmiyor. Bir Startup’ı startup yapan gerçekte takımdır, bir girişimi teşebbüs yapan gerçekte girişimcidir. Girişimci olabilmek amacıyla pekçok mesuliyet almak, mali analizleme yapabilmek, takım yönetimine hükmetmek, iş dünyasının stratejilerini özümsemiş olmak, düzenleme yapabiliyor olmak, yöntemi iyi biliyor olmak… gibi uzayacak bir liste yapabilsek dahi, bir girişimin aslında etkin olması amacıyla girişimcinin birtakım şahsi özellikler dahi taşıyor olması gerekiyor. İşte her girişimcide bulunması gereken 7 özellik!

 

Girişimcilikte Başarılı Olmanın İpuçları

Her Girişimcide Olması Gereken 7 Özellik

Girişimciliğin sonsuz iyi yanı olmakla beraber bunların hiçbiri karşılıksız değil. Bu sebeple etkin bir müteşebbis olmak istiyorsanız birtakım özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Hayatın her bölümünde olduğu gibi iş aleminde dahi vermeden alamazsınız. Emek ve yatırımınız ne kadar büyük olursa kazanacağınız başarı dahi öyle büyük olur. İşte sizlere etkin olmak talip her girişimcide olması gereken 7 özellik:

Stres Yönetimi

Daha öncelerde dahi bahsettiğim üzere, girişimciliğin en büyük zorluklarından birisi yaşanılan strestir. Bu gerilimin tamamını girişimciler üzerlerinde toplarken, meydana gelen negatif idrak ile birlikte hususi hayatlarından gelebilecek rastgele bir negatif vaziyet ila işler çığırından çıkabiliyor ve pekçok müteşebbis başını dinlemek amacıyla uzaklaşmak, projeyi bırakmak gibi düşüncelere kapılıyor ve üstelik bu kanaatleri gerçekleştirebiliyor. Başlıktan dahi anlayabileceğiniz gibi müteşebbis bu stresleri iyi bir şekilde yönetip, problemlerine deva bulabilmeli ve katiyen negatif etmenlerden etkilenip projesini aksatmamalı.

İleri Görüşlülük

Bu şahsi özellik girişimciler amacıyla önemli ehemmiyet taşıyor. İleri görüşlülük, fikrinizin ve vizyonunuzun doğru olmasından güvenilir olsanız dahi başkalarından istikbal yeni fikirlere ve bakış açılarına açılmış olmanızı sağlar; üstelik bu görüşler sizinkilerin tamamıyla zıttı olsalar dahi. İleri görüşlü insanlar, değişik bakış açılarından ve fikirlerinden neler kazanabileceklerini bilirler ve değişik anlayışları benimseme yeteneğine sahiptirler. İleri görüşlü olmayı, fikri olarak elastik olmak olarak tanımlayabiliriz ve girişimciliğin zor ve parametre şartlarında, bu şahsi özellik girişiminizin yaşamda kalmasına büyük katkı sağlayacaktır.

İleri Görüşlü Girişimcilerin bir gözü devamlı gelecektedir. Daha evvela yapılanı değil, insanların bu türlü bir şeye gereksinim duyduklarını bilmediklerini yenilikleri kovalarlar. Başarılı olmak talip bir girişimcinin geleceğe heyecanla bakması, dünyanın ileride neye gereksinim duyacağını bilmesi ve bunu nasıl sunacağı üstünde daha şuandan çalışıyor olması şart.

Uyku Alışkanlıkları

Uyku sağlığınız yönünden çok önemlidir ama siz her ne kadar uykunuza dikkat etmeye çalışsanız dahi işinizi yürütebilmek amacıyla uykunuzdan feragat etmek mecburiyetinde kalırsınız. Bazı hallerde işinizle alakalı birtakım ayarlamalar uygulamak amacıyla sabahlamak mecburiyetinde kalırsınız. Bir toplantıya katılmak yahut işlerinizi düzene sokmak amacıyla çok er bir saatte kalkmanız gerekebilir. Şirketinizin geleceğini düşünmekten huzursuz ve kaygılı bir şekilde sabahı sabah edebilirsiniz. Her şekilde müteşebbis olduğunuzda uyku alışkanlıklarınız değişir ve siz dahi bu hale ayak uydurmak halinde kalırsınız.

İkna Kabiliyeti

İyi bir müteşebbis, bunun yanı sıra iyi bir satıcıdır. Ancak inandırma kabiliyeti bundan sonra günümüzde yalnızca satışlarda değil, partnerlik anlaşmaları, yatırım süreçlerinin idaresi, ekibin büyütülmesi gibi pekçok alanda girişimcilerin işlerini kolaylaştırıyor ve bunun yanı sıra girişimcilere itimat aşılamaktadır. Bu sebeple inandırma kabiliyetinizi geliştirebileceğiniz çalışmalar yapmalı ve manipülasyon yeteneğinizi geliştirmelisiniz.

Hatalardan Ders Çıkarabilmek

Girişimcilik gerçekte başlına başına bir “Hata Bulutu” olarak tanımlanabilir. Bir çok kuramsal bilgi, pekçok teknik bilgi, olağandışı mamüller meydana çıksa dahi; hiç bir vakit yanılgı yapmadan yolda gelişme gibi bir durumunuz olmayacaktır. Hatalardan ders çıkarmak girişimciliğin temelidir. Yaptığınız her hatayı detaylıca incelemelisiniz.

– Bu hatayı niçin yaptım ? Yaparken hangi maksat ile yaptım?
– Hata olduğunu nerede ve ne vakit anladım? nerede ve ne vakit anlamalıydım?
– Eğer diğer bir şey yapsaydım, neticeleri ne olabilirdi ve şuan hangi konumda olabilirdim? Gibi soruları kendinize problem ve hatalarınızı yol göstericiniz olarak kullanın.

Risk Almayı Sevmek

Girişimin yaşama geçebilmesi amacıyla yalnızca fikrin olması katiyen yeterli değildir. Bu fikri destekleyecek bir finansman modeline gereksinim duyarsınız. Finansamansız yola çıkmaya çalışırsanız başlı başına bir projeyi suya atmış olursunuz. Bu sebeple iyi bir müteşebbis mali seçeneklerini iyi bir şekilde tahlil edip, en doğrusunu seçmeli ve bu anlamda risk almaktan katiyen kaçınmamalıdır. Girişimciliğin esasında yatan risk, başarı odağınıza koymanız gereken bir sistem ve büyük başarıların tetikleyicisi olmaktadır. Tabi ki dahi risk alırken iyi bir tahlil yapmalı ve lüzumsuz risklerden kaçınmalısınız.

Şans

Şans yaşamda cümle alem yönünden değişik tanımlanabilir fakat bence, planlamadığımız iyi veya kötü hadiseler bütünlemelerine “Şans” deriz. Kimilerinde iyi hadiseler bütünlemeleri peş peşe devam eder iken, kimilerinde dahi Murphy Kanunları ağır basmakta ve kötü giden her şey her daim kötü gitmeye devam etmektedir. Anlayacağınız benim tabirime göre İyi talih; Arka arkaya yaşanan iyi hadiseler, kötü talih şayet ; Arka arkaya yaşanan kötü hadiselerdir. Girişimcilerin yollarında en çok ihityacı olacakları şeylerden biri şayet peş peşe gelebilecek iyi hadiseler bütünü, yani ŞANS.

Girişimcilikte Başarılı Olmanın İpuçları

Girişimcilikte etkin olmanın yolu çok çalışmaktan, planlamadan ve fikir üretiminden geçiyor. Bu yola girebilmek amacıyla şayet girişimcinin yaptığı işe kendini adaması gerekiyor. Başarıya ulaşmak amacıyla hissedilen en kuvvetli arzulardan biri kararlılıktır. Zor vakitlerde duyulan bu istikrar duygusu istikrarı sürdürmede epey önemlidir. 9 kere başarısızlık ila karşılaşılsa dahi girişimcinin 10. Kez yineleme denemesi kararlığını gösterecek ve sonunda beklenilen başarıyı sağlayacaktır.

Pazar gereksinimleri çoğu kez kere değişiyor. Başarılı girişimcilerin bu değişkenliğe ayak uydurması gerekiyor. Temel hedefler ve sanal kurulan başarılar değiştirilmeden günün şartlarına ve gaye kitlenin değişen isteklerine devamlı yanıt verilmeli ve etkin girişimciler her gün kendini yenileyerek yollarına devam etmelidir. Bunun amacıyla dahi elastik fikir, kıvrak zekâ ve kendini geliştirme gibi kavramlar etkin girişimciler amacıyla olmazsa olmazlardandır. İş amacıyla lüzumlu olan kuralları meydana getirmek ve hedefleri saptamak liderlerin birinci görevidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu