Bileceksin

Hisse Senedi Nelerden Etkilenir?

Borsa ile ilgilenenlerin özellikle yeni başlayanların çoğunlukla merak ettiği şeylerden biri de hisse senedi nelerden etkilenirdir. Hisse senedi fiyatı nelerden etkilenir? Hisse senedi fiyatı neden düşer veya yükselir? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Hisse Senedi Fiyatı Neden Düşer

Borsanın vazgeçilmezi olan pay senetleri bizim için fazlası ile değeri bulunan bir konudur. Sizin kendi isteklerinize ve oluşturduğunuz portföyünüze uygun olarak pek çok hisse senedi mevcut bulunmaktadır. Bir yerden borsa kelimesini duyduğunuz anda aklınıza diğer yatırım araçlarından ziyade önce hisse senetleri gelmektedir.

Hisse Senetlerini Ne Etkiler

Hisse senetlerini etkileyen etkenleri anlamak ücret için arz ve talep ilişkisini anlamak ile hemen hemen aynı şeydir. Unutmamak gerekli ki her yatırım aracının pek çok nedenden dolayı arz ve talep ilişkisi etkilenebilir. Mesela altının etkilendiği etkenler ile rastgele bir pay senedinde ki arz ve talep ilişkisi değişik sonuçlar doğurabilir. Pay senedi ücretleri bulunduğunuz gün içerisinde çok değişik düzeyde değişkenlik gösterebilir. Ehemmiyetli olan bu değişimleri doğru çözümleyerek başarıya erişmektir.

Hisse Senedi Fiyatı Neden Artar

Hisse senedinin artmasında ki en önemli etken, ülke ekonomisinin gittikçe büyümesidir. Peki bu ne anlama geliyor diyecek olursanız; Şirketlerin büyümesi ya da karlılık oranlarının artması diye de ifade edebiliriz. Artan performans ile doğru orantılı olarak hisse fiyatları da artacaktır. Ayrıca bu hisse senedine talep artarsa fiyatları da yükselecektir.

Hisse Senedi Fiyatı Neden Düşer

Ekonomik büyüme durursa veyahut ekonomi düşüşe geçerse pay senetleri ağır ağır düşmeye başlayacaktır. Ekonominin durgunlaştığı dönemler özellik ile dikkat faktörüz şart olan dönemlerdir. Şayet getirilerde bir artış alana gelirse buda direk hisse senetlerinin fiyatlarını etkileyecektir. Getiri oranları ile hisse senedi fiyatlarını karşılaştırırsak ters orantılı olduğunu göreceğiz. Bunu avantaja da dönüştürebiliriz dezavataja da. Amerika’da olduğu gibi ekonomik iyileşme başladığı noktada bazen devletler vaziyete müdahale eder. Son zamanlarda internetten işlem yaparak koşulları ve karları çok değişken bir hale getirdik. Bunun neticeninde pek çok şey şayet yeterli ve doğru analizi yaparsanız sizin faydanıza olabilir. Hisse senedi kavramı bizim için oldukça değerli olması ile birlikte bazı vaziyette nakit kaybına da neden olabilir. Bu ve bunun gibi vaziyetler için eski yazılarımız de söz ettiğimiz gibi ihtiyaç duyulan analizi yapmalı ve doğru kararlar vermeyi öğrenip amaçladığımız doğrultuda adımlar atmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu