BileceksinSağlık

Hızlı Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bazı insanlar sanki kıtlıktan çıkmış gibi yemeği hızlı bir şekilde yiyip bitiriyor. Dakikalar içinde koca bir yemeği hızlı bir şekilde bitirebiliyorlar. Peki hızlı yemek yemenin bize yararı mı var zarar mı? Bu makalemizde buna cevap vereceğiz.

Hızlı Yemek Kilo Aldırır mı

Kilo üzerine birçok etkisi olan sebeplerden birisi yemek yeme hızımızdır. Bazıları hızlı hızlı ve kontrolsüzce yemek yerken bazılarımız ise lokmalarını özenle çiğneyerek yavaş yer. Bu konu hakkında yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda hızlı yemek yiyen bireylerin yavaş yemek yiyenlere göre kilo almaya daha yatkın olduklarını ve daha kilolu oldukları kanısına varılmıştır.

İştahımızın büyük çoğunluğu hormonlar tarafından kontrol edilmektedir. Açlık sırasında mideden ghrelin hormonu salgılanır. Yemek tüketimiyle beraber ghrelin hormonu kandaki düzeyi azalmaktadır. Bunun tersi olan tokluk hormonları kolesistokinin ve glukagon benzeri peptit1 (GLP-1) hormonlarının kandaki düzeyi artar.

Bu hormonlarımız beyne yemek yendiğinin ve tokluk hissinin oluştuğunu iletir. Bu sayede açlık hissi azalır ve tokluk hissi oluşmaktadır. Bu hormonal sistem yaklaşık 20 dakika da gerçekleşmekte. Bu yüzden yavaş besin tüketimi beynin bu mesajları alması için gerekli olan zamanı oluşturur.

Birçok Sağlık Sorununa Yol Açabilir

Hızlı yemek, sadece fazla kilolu ve obez olma riskini arttırmaz. Birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

İnsülin direnci:

Çok hızlı yemek yemek, yüksek kan şekeri ve insülin seviyeleri ile karakterize olan daha yüksek bir insülin direnci riski ile bağlantılıdır. Tip 2 diyabet ve metabolik hastalıklar için ayırt edici özelliğidir.

2 tip diyabet:

Hızlı yemek yemek, yüksek tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma, hızlı yiyenlerin, yavaş yiyenlere kıyasla, şeker hastalığına yakalama ihtimalinin 2,5 kat daha fazla olduğunu buldu.

Metabolik sorunlar:

Hızlı yemek ve buna bağlı kilo alımı, diyabet ve kalp hastalığı riskinizi artırabilecek bir grup risk faktörü olan metabolik sorunlar oluşma riskini artırabilir.

Zayıf sindirim:

Hızlı yiyiciler genellikle çok hızlı yemenin bir sonucu olarak yetersiz sindirim sorunları ile karşılaşır. Yemeği hızlı yiyenler daha büyük ısırıklar alabilir ve yemeğini daha az çiğneyebilir. Bu da sindirimi etkileyebilir.

Yemekten daha az zevk almak:

Hızlı yiyenler yemeklerini yavaş yiyenler ile kıyaslandığında daha az haz duyarlar. Bu başlı başına bir sağlık sorunu olmayabilir. Ancak yine de önemlidir. Bu daha fazla yemeye teşvik edebilir.

Hızlı yemek yeme, yiyecekleri daha geç sindireceğimizden sağlıklı bir beslenme şekli değildir.

Yavaş yemenin diğer faydaları ise;

  • Sindirimi süresini arttırır.
  • Diş sağlığını korur. Stresi azaltır.
  • Besinlerin emilimini hızlandırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu