Bileceksin

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

İnfaz Koruma Memuru olmak isteyenler için İnfaz Koruma Memuru kimdir? İnfaz Koruma Memuru nasıl olunur? İnfaz Koruma Memuru maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde İnfaz Koruma Memuru olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. İnfaz Koruma Memuru olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2019

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

İnfaz koruma memuru (ikm) CTE Genel Müdürlüğü bünyesinde ceza ve tutuk evlerinde çalışan personellerdir. Halk arasında gardiyan olarak daha yaygın bilinirler. İnfaz koruma  memurları tutuklu ve mahkûmların kabulü,tahliyesi, mahkemeye götürülüp getirilmesi, nakli işleriyle uğraşmaktadır.

İnfaz koruma memurları gündüz ve vardiya olmak üzere iki sistemde görev yapmaktadır. Göreve başlamadan evvel Ankara, İstanbul, Erzurum,Kahraman Maraş’ta bulunan 4 merkezden birinde 2 aylık eğitim almaktadır. Eğitim merkezlerinin yoğunluk durumuna göre eğitim alınan tarihler farklılık gösterebilmektedir.

İkm caza evi müdürü sorumluluğunda görevini yapar, cezaevi müdürü olmadığında cezaevi ikinci müdürü vekalet edecektir. İşi gereği infaz savcısı ve ceza hakimleriyle muhatap olmak zorundadır.

İnfaz Koruma Memuru Taban Puanları

İnfaz koruma memuru olmak için gerekli KPSS taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. KPSS P 3, P 93, P 94 puan türlerinden yapılan başvurular en yüksekten başlamak suretiyle sıralanıp 5, 10 veya 20 kat aday mülakata çağrılmaktadır.  Komisyon tarafından mülakatta başarılı sayılan adaylar görevine başlamaktadır.

İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2019

Yeni göreve başlayan infaz koruma memuru maaşı 2570 TL dir. 2018 ocak zammıyla yeni göreve başlayan ikm maaşı 2650 TL olacaktır. 2017 yılı içerisinde çıkan OHAL KHK ile infaz koruma personeline yıpranma tazminatı getirilmiştir. Çalışılan her 5 yıl için bir yıl çalışılmış kabul edilecek böylece daha erken yaşlarda emekli olmak mümkün olacaktır.

Muhatap olunan kişilerin suçlu veya bir suçtan dolayı şüpheli olması mesleği fazlasıyla zorlaştırmaktadır. Ülkemizde dönem dönem cezaevlerinde isyan vb olaylar çıkmış ve infaz koruma personelleri bu olaylarda zarar görmüştür. Bu açıdan bakıldığında ikm yıpranmayı fazlasıyla hak eden bir kadrodur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu