Bileceksin

İyi Bir Liderde Olması Gereken 10 Özellik

Bir lider nasıl olmalı? Liderlik üstüne bütün fikirlere ve yazılanlara bakıldığında üç mühim nokta ilgi çekiyor: ademoğlu, tesir etme ve hedefler. Liderlik tanımları farklılaşabilir fakat hepsinin ortak yönünü dahi içerisine alan tarifi şudur: bir topluma yahut organizasyona yarar gerçekleştiren, değişimi yöneten, etrafındakileri ideale ve amaca yönlendirebilen kişidir. Peki liderlik ne kavrama gelir? İyi bir lider olmak için gereken 10 özellik nedir?

 

Liderlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

İyi Bir Liderde Olması Gereken 10 Özellik

Liderlik, yaradılıştan gelen bir kabiliyet değildir. Sonradan kazanılabilen becerilerden birisidir. Elbette ki yetişme tipi ve hayattaki deneyimler liderlik profilini artı yahut eksi yönde etkileyebilir. Ancak iyi bir lider profiline sahip olmak için şayet eksi artı yönlerini saptamak ve onları terbiye edip ilerletmek dahi bir liderlik vasfı yahut örneğidir. Sizler için iyi bir liderde olması gereken 10 özelliği hazırladık. İşte o özellikler…

Öz motivasyon

Motive olmuş liderler bütün beklentilerin üstünde, üstelik ötesinde bir başarı elde etmeyi arzular. Bu onların tutkularından, gururlarından, diğerlerinden daha iyi olma istekleri ve işleri hepsinden çok daha iyi yapma motivasyonlarından sebeplenmektedir. Başarılı bir lider olmak için motive olmanız lazım olur. Unutmayın dünya genelinde bunu sizin için yapabilecek diğer hiç kimse yoktur. “Eğer sen yapmazsan, hiç bir şey hallolmaz.”

Öz Güven

Ne yazık ki birçoğumuz öz itimat duygusuna yaradılıştan sahip olacak kadar şanslıdır, birçoğumuz şayet bu duygudan yoksundur. Ancak bizler bu duygunun geliştirilebileceğine üstelik öğrenilebileceğine inanıyoruz. Öz itimat belli bir rolü yahut sorumluluğu yerine getirme yeteneğinize dair sahip olduğunuz içsel algıyı söylem eder ve hayat deneyimleriniz yahut kurduğunuz temaslar vasıtasıyla oluşturulur. Öz güveninizi çoğaltmak için yeni deneyimlere açılmış olmanız, başarısız olmaktan yahut büyümekten korkmamanız ve kendinizde yeteneklerinizin sınırlarını zorlamak için lazım olan kuvveti bulabilmeniz gerekiyor. “Yüzünüze korkunun gölgesini düşüren her bir deneyimden güç ve yüreklilik alın, böylelikle itimat kazanırsınız.”

Duygu Kontrolü

Bu romantik zekayla irtibatlı bir başlık. Çünkü duygularınızı aslında anladığınızda onları denetim etmeyi dahi öğrenebilirsiniz. Sakin kalmanız, kendi kendinizi değerlendirmeniz ve sonrasında lüzumlu düzenlemeleri yapmanız dahi bir kendi kendini denetim etme biçimidir. Duygularınızı ve tepkilerinizi yönetebilirseniz, deneyimlerinizin neticelerini çok daha iyi denetim edebilirsiniz. “Hayatın %10’unu ne yaşadığınız %90’ını şayet yaşadıklarınıza verdiğiniz reaksiyon oluşturur.”

İnsanlara Destek Olmak ve Onları Geliştirmek

Liderlik, tek başına değil insanlarla beraber aktif olma işidir. Etkili liderler, insanlarla empati kurarlar, insanları anlayarak onlarla işbirliği yaparlar. İnsanları ilerletmek, onların yeni yetkinlikler kazanmalarını sağlamak için çalışırlar. Birlikte çalıştıkları insanların enerjilerini doğru yönlendirip, kaynakların en aktif şekilde kullanılmasını temin ederler. Liderlik yalnızca vizyon koymak, gaye ve strateji belirlemekten ibaret değildir. Liderlik, kuvveti ele geçirip, insanlara mükafat ve ceza vermek dahi değildir. Etkili bir lider vizyoner muhtemel epey, bunun yanı sıra gündelik sorunları doğru ve aktif yolarla çözen, netice merkezli insandır. Doğru takdir yapan, beraber çalıştığı insanları motive eden, onları ilerleten; yeni bakış açılarıyla her bireyin ufkunu açan insandır.

Empati Yeteneği

Gerçek bir liderin empati yeteneğinin ilerlemiş olması lazım olur. Kendini karşısındakinin yerine koyarak olaylara bakabilmek ve sorunları her yönüyle ele almak liderlikte başarının mühim noktalarından biri oluyor.

Farklı Bir Bakış Açısına Sahip Olma

Etkili liderler, her bireyin bayağı olduğu bakış açılarıyla yetinmez yeni eğilimleri ve gelişmeleri takip ederler. Çalışanları yeni fikirler ve çözümler bulmaya teşvik ederler. Önemli her hususta değişik bakış açılarına sahiptirler. İnsanlara yeni bakış açılarıyla esin verirler.

Sonuç Odaklı Olma

Liderlik yalnızca bir taraf saptama, gaye koyma işi değildir. Etkili liderler işi sonuna, netice alana kadar takip ederler. Sonuç almak için,  yalnızca vizyon çizmekle kalmazlar, aktif çalışma, prodüktivite ve sıkıdüzen gibi konulara dahi liderlik ederler.

Hedefe Bağlılık

Duyduğunuz tek gecelik başarı hikayeleri büsbütün gerçeği yansıtmaz. Bir dahi madalyonun görünmez yüzü vardır. Doğru kombinasyonları bulmadan evvela fiilen geçirdiğiniz uzun saatler, ön yüklemeler ve yineleme yineleme uygulanan testler… Liderler aktif olmak için deneyimledikleri süreçlere dahi asgari elde edilen neticeler kadar kıymet vermeli ve iyi günlerde olduğu gibi kötü günlerde dahi hedeflerine tabi kalmalıdırlar. Tıpkı profesyonel oyun kurucuları gibi büyük liderler dahi yeteneklerini kaybetmeyip her geçen gün çoğaltmak ve sundukları hizmet ve deneyimde tutarlı olabilmek için belli rutinleri sıkı bir biçimde takip ederler.

Yetkilendirme

Bir lider olarak başkalarının dahi mesuliyet alabilmelerinin önünü açmak namına belli kararları onlara emanet ederek söz hususu kişileri başarıya hazırlamanız lazım olur. Yetkilendirme, çalışanlarınıza kendi seçimlerini yapma özgürlüğü vermekle kalmaz, bunun yanı sıra onlara gerçekleştirdikleri bu tercihleri tesirli ve verimli duruma getirmek için lüzumlu araçları ve süreçleri sağlamakla dahi yakından alakalıdır.

Sosyal Beceriler

Liderler fazlası vakit etkileyici, dışa dönük, dost canlısı ve yaklaşılabilirdir. Herkesle durgun, saygı kapsamında ve dikkat alımlı bir tarzda konuşma yeteneğine sahiptirler. Hem çalışanlar üstelik müşteriler sevdikleri şahıslarla çalışmak yahut onlarla alış veriş uygulamak isterler; aktif olmak istiyorsanız sizin dahi bu sevilen şahıslardan biri olmanız lazım olur. Liderlerin kalabalık bir grup önünde konuşma konusu ile ilgili rastgele bir problemi olmamalıdır. Topluluk karşısında konuşmanın lüzumlu olduğu haller bir toplantı sırasında konuşma gerçekleştirmekten tutun dahi insanlarla dolu büyük bir odada yeni bir fikrin sunulmasına kadar uzanabilir. Bu yalnızca mesajınızı alenen iletebilmenizi sağlamakla kalmaz, bunun yanı sıra bir lider olarak güvenilirliğinizi dahi arttırır.

Etkili Lider Kimdir?

Etkili liderliğin olmadığı yerde uygulanan iş ve organizasyonlar aktif olamazdı. Liderlik, doğru ve tesirli kanalize edildiği takdirde mühim bir antipatik güçtür. Büyüme, ilerleme, yenilikler için esas güçlerden bir tanesidir. Liderin hedeflere ve geniş vizyona sahip olarak verimli çalışması lazım olur. İyi ve tesirli bir lider bunun yanı sıra grubunun üyeleri içindeki prodüktivite ve morali dahi üst civarda tutmanın anahtarıdır.

Liderlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Lider, denilince, çoğunlukla insanları yöneten, onların başına geçerek, onları bir yerden diğerine götüren ademoğlu anlaşılır. Hâlbuki liderlik bunu kapsamakla beraber, bundan daha geniş bir kavramdır. Liderlik, insanları yönetmek kadar, onlara esin verme, onları motive etme, onların gönüllü katılımlarını sağlama, kendi içlerindeki lideri meydana çıkarma işidir. Liderlik sürenin koşullarına göre içeriği değişen bir kavramdır. 1900’lerin başında liderlik, insanın yaradılıştan sahip olduğu birtakım şahsiyet özelliklerine bağlanıyordu. Bugün hala, bu görüş çok yaygındır.

İnsanların fazlası, lider dendiği vakit, enerjik, coşkun, iyi hitabet kabiliyeti olan, insanları büyüleyici, sosyal ilişkileri kuvvetli, etkileyici bir profil getirirler akıllarına. Artık liderliğin, şahsiyet özelliklerinden ibaret olmadığını hepimiz biliyoruz. Kendisini hiç meydana koymadan,  sessiz üstelik sıkılgan insanların, devasa kurumları başarıdan başarıya taşımaları, bunun en mühim kanıtı. Bazı yazarlar liderliği, güç kavramıyla açıklarlar. Liderliğin, bir insanın sahip olduğu şahsiyet özelliklerden değil, elinde tuttuğu güçten kaynaklandığını ileri sürerler. Bu teorilere göre bir insanın sahip olduğu güç, soydan dahi kaynaklandığı gibi, atanarak yahut seçilerek bir makama gelmesiyle dahi olur. Nasıl elde ederse etsin, her güç sahibi olan, bunun yanı sıra mükafat ve ceza verme yetkisine sahip olur ve insanları, bu yetkisini kullanarak yönetir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu