BileceksinEğitim

Kaliteli Bir İçerik Oluşturmak İçin İpuçları

İçerik üretmek oldukça düşünce yoğunluğu gerektiren bir iş. Kendini tekrarlamamak ve her zaman yaratıcı şeyler üretmek zaman zaman kişileri zorluyor. Özel bir yoğunlaşma gerekiyor. Peki markalarınız için sosyal medya içerikleri üretmek istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz. İşte size ipuçları…

 


Bir içerik pazarlama ekibi ile çalışıyor olabilir veya tek başınıza tüm bu işleri yönetmeye çalışıyor olabilirsiniz. Deneyebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz birbirinden farklı alışkanlıklar ile başarılı içerik oluşturucularının arasına girebilirsiniz.

Her şeyin bir gecede olup bitmesini beklememelisiniz. Sadece içerik oluşturan kişi değil başarılı bir içerik oluşturucusu olmak istediğinizi unutmamalısınız. Bu alışkanlıkları rutin olarak ne kadar sık gerçekleştirirseniz yüksek kaliteli bir içerik oluşturucusu olma olasılığınız bir o kadar fazla olacaktır.

İçerik Oluşturucusu Nasıl Olunur?

  • Her gün sektörünüzle ilgili haberleri okumalısınız.
  • Düzenli olarak yazmalısınız.
  • Sektörünüzdeki kitleyi çalışmalısınız.
  • Kendi stilinizi bulmalısınız.
  • Diğerlerinin içeriklerini düzeltmelisin.
  • Anahtar performans göstergelerini anlamalısınız.
  • Her fırsatta başkalarıyla bağlantı kurmalısınız.
  • Sadece yorum yapmamalı, aynı zamanda çözüm sunmalısınız.
  • Her şeyi sorgulamalısınız.

 

Bilgilerinizi Kontrol Edin

İstatistikler ve diğer maddi bilgiler içeriğinizin güvenirliğini artırır, tabi eğer doğru verilere dayanıyorsa. İçeriğinizi yayınlamadan önce içerdiği bilgilerin doğru olup olmadığını iki kere kontrol edin. Ondalık virgülünün dahi doğru yerde olduğundan emin olun, imlaya ve yazınızda bahsettiğiniz kişilerin unvanlarını doğru yazmaya dikkat edin. Elbette hata yapmanız mümkün ancak gelişigüzel, kontrolsüz yaratılan içerik, potansiyel müşterinizde “daha yazı yazmayı bilmiyorlar, yaptıkları iş neye benzer ki” hissini oluşturabilir.

Kısa ve Öz Tutun

Shakespeare’ın dediği gibi “kısalık mizahın ruhudur.” Aynı zamanda iyi bir içeriğin de anahtarıdır. Gereksiz kelime ve kelime grupları metnin ritmini düşürebileceği gibi, okuyucularınızın kafasını da karıştırır. Metninizi kısa ve öz tutun bir kelimeyle anlatabileceğiniz bir nokta için üç kelime kullanmayın. Ancak kısa tutayım derken, maddi bilgilerden ve gerçekten katma değerli içerikten uzaklaşın demiyoruz. Edebiyatta “safsata” olarak bahsedilen gereksiz laf kalabalığına mahal vermeyin demek istiyoruz.

Anlaşılabilir Olun

İçeriklerinizde kullandığınız dil oldukça önemlidir. Sayfanıza gelen bir ziyaretçi, içeriğini anlayamadığı veya okumakta zorlandığı bir sayfada çok fazla durmayacak ve sayfanızı terk edecektir. Kitle analizi yaparken internete erişen bütün kullanıcıların aynı bilgiye, kapasiteye veya deneyime sahip olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Seçtiğiniz Konuya Yönelik Araştırma Yapın

Oluşturduğunuz içeriğin görsel mi, sesli mi yoksa yazılı araştırma mı olduğu önemli değildir. Sadece kişisel deneyiminize dayanarak yazmayı planlasanız bile, konunuzu araştırmanız gerekir.

Fikirleriniz araştırmanız sırasında bulduğunuzdan farklıysa, bunları içeriğinize dahil etmekten korkmayın. İçeriğinize daha fazla güvenilirlik mi vermek istiyorsunuz? Mevcut çalışmaları veya verileri alıntı olarak içeriğinizde yer verin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu