Bileceksin

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam olmak isteyenler için Kaymakam kimdir? Kaymakam nasıl olunur? Kaymakam maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Kaymakam olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Kaymakam olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Kaymakam Maaşları 2019

Kaymakam Nasıl Olunur?

Hükümetin temsilcisi olarak görülen kaymakamlık disiplin ve mesuliyet getiren bir mevkidir. Peki Kaymakam nasıl olunur? Kaymakam kelimesi dilimize Osmanlıcadan kaim- makam olarak geçerken, kaim birinin yerine geçen, kaim-makam ise makamda durmuş olan kişi mananına gelerek aslında kaymakam kelimesini izah etmektedir. Mananından da anlaşılacağı gibi kaymakam kazalardaki genel idarenin başında bulunan kişilerdir.

Kaymak Olmak İçin Gereken Eğitim

Kaymakamlık makamına gelmek isteyen kişilerin belli eğitimleri alması gerekmektedir ve her şeyden önce İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi, İşletme, İktisat, Siyasal Bilimler ve Hukuk Fakültesi bölümlerinden rastgele birini bitirerek lisans diploması almaları gerekmektedir. Veyahut eşitlik vaziyetine uygun olarak yurtdışında asgari 4 yıllık bölüm bitirip YÖK tarafından da kabul edilen bir bölüm bitirmiş olması gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olunmasının istenme nedenleri hukuk, maliye, işletme, ekonomi, şehirleşme ve konut siyaseti, kamu personeli idaresi, yerel idareler ve Türkiye’nin toplumsal yapısı konusunda olan teferruatlı derslerin alınmasıdır.

Ancak sadece ilgili bölümlerden mezun olmak kaymakam olabilmek için yeterli değildir. Mezun olduktan sonra kaymakam olmak için açılan sınava girerek en az 70 puan almalıdırlar. Bu sınav sonunda 70 barajını geçen kişilerin 4 mülakata da girmeleri gerekmektedir. Mülakatlar adaylar için hayati önem taşımaktadır. Mülakatlarda bıraktıkları referanslar onları bir sonraki adıma taşıyabilecektir. Mülakatlarda başarılı olduktan sonra toplam 3 yıl olan belli staj ve kursları da alması gerekmektedir. Sırası ile 2 ay İl Merkez Stajı, 3 ay Kaymakam Refikliği Stajı, 1,5 ay Mülkiye Müfettişi Refakatinde Staj, 4 ay Bakanlık Merkez Stajı, 1,5 ay Milli Güvenlik Stajı, 12 ay Yurtdışı Stajı, 8 ay Kaymakam Vekilliği Stajı ve son olarak 4 ay Kaymakamlık Kursu süreçlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Kaymakamlık Mesleğinde İlerleme

İlk 2 senelerinde kaymakam adayı olarak görev yapan kaymakam adaylarının meslekte ilerleme kaydedebilmeleri için İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavı kazanarak valilik emrine atanırlar. Hazırladıkları tez vali tarafınca uygun bulunursa, girdikleri sınavı geçen adaylar 5. sınıf bir ilçede kaymakam olarak görevlerine başlarlar. İlk başladıkları ilçede 3 sene süresince görev yapmaları gerekmektedir. Daha sonra 6. sınıf ilçe olan ve mahrumiyet bölgesi olarak bilinen ilçede 2 sene kaymakamlık yaparlar. Burada görev süresi dolunca 4. sınıf bir ilçede yine kaymakam olarak ya da vali yardımcısı statüsü ile göreve atanırlar. Daha sonraki yıllarda ise yine kaymakam olarak ya da vali yardımcısı konumunda 3. sınıf, 2. sınıf ya da 1. sınıf ilçelere görev yapmak üzere atanarak meslek hayatlarına bu şekilde devam ederler.

Kaymakamların Çalışma Alanları

Kaymakamlar İçişlerine bağlı olarak ilçelerde kaymakamlık binalarında görevlerini yerine getirirler.

Kaymakamda Aranan Özellikler

Kaymakam olmak için aranan bazı özellikler vardır. Kaymakamların;

  •  İleri düzey akademik yetenek,
  •  Sosyal bilimler alanlarına ilgi duyarak bu alanda başarı elde etmek,
  •  Düşünce anlatımını sözlü veya yazılı olarak iyi kullanabilen ve etkileyici olabilen,
  •  İletişimi güçlü ve etkileyici kullanabilen,
  •  Yaratıcı, planlı ve yeniliklere açık olabilen,
  •  Yönetici özellikleri taşıyan kişiler olmaları gerekmektedir.

 

Kaymakamın Görevleri

Valinin buyruklarını yerine getiren kaymakam, kazada yasalara uyulmasını sağlamalıdır. Kamu müesseselerinin çalışmalarını uyumlu hale getirip, halkın yakıntılarını dinleyerek, onların ihtiyacı olan şeyleri yerine getirerek, önlemlerini de bunlara göre almalıdır. Kaymakamlar resmi ziyaretleri de kabul ederek, merasimlere de başkanlık edebilirler.

Kaymakam Maaşları 2021

Kaymakamlar 2020 Ocak ayında açıklanan net maaş bildirisine göre 6586 TL maaş alıyorlar. 2021 yılında kaymakam maaşları 8000-9000 TL ortalamasında olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu