Bileceksin

Klimalar Nasıl Çalışır?

Yaz aylarının vazgeçilmezi klimalar nasıl çalışıyor biliyor musunuz? Klimanın içini merak edenlerimiz olmuştur. Klimaların nasıl çalıştığınız öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

 

Klimaların Ana Parçaları

Klima, ortamdaki havayı ısıtıp veya soğutup, havadaki nem miktarını azaltıp, havayı tozdan arındırıp temizleyerek insanların daha rahat bir ortamda yaşayabilmelerini sağlayan araçtır. Son zamanlarda işyerlerinde, hanelerde, araçlarda, bürolarda ve bir hayli yerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İlk çağdaş klima sistemi genç bir elektrik mühendisi olan Willis Haviland Carrier tarafından 1902 seneninde, bir basım fabrikasında sıcaklık ve nemi kontrol etmek emeliyle geliştirilmiştir. Bu sistem, uygun kağıt ölçülerini yakalama, mürekkep hizalamasını sağlama ve kağıtların bozulmasını engelleme itibariyle oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Bu sistem şöyle çalışmaktaydı: taşıyıcı borular yardımıyla sisteme alınan sıcak hava soğutucu sisteme alınarak buradaki borularla soğutulurdu. Buradan soğuk hava tesise verilirdi. Dikkat edildiği gibi ilk kurulan klima sistemi yalnızca soğutma üzerine çalışıyordu.

Klimalar İlk keşfedildiğinde geniş bir kullanım alanına sahip olmayıp, bilhassa sıcak yaz aylarında tiyatro ve mağazalarda insanların konforunu sağlamak emeliyle kullanılmaktaydı. Bütün teknolojik ürünlerde olduğu gibi klimalar da ilk keşfedildiğinde heyetim fiyatının yüksek olması sebebiyle her yerde bulunmaktan ziyade insanların yoğun olarak bulunduğu kimi yerlere kurulurdu.

İnsanların rahat ettiği etraf sıcaklığı havadaki neme bağlıdır. Aşırı sıcaklık, aşırı nemden daha iyidir. Sözgelişi; 40 °C sıcaklık ve %10 nispi neme sahip hava, 30 °C sıcaklık ve %80 nispi neme sahip havadan daha iyidir. Zira yüksek nemde insan vücudunun sıcaklığa karşı gösterdiği reaksiyon tepkisi yavaşlar. Bu yüzden klimaların havayı soğutmalarından ziyade havadaki nem oranını ayarlaması daha ehemmiyetlidir.

Klimaların Ana Parçaları

 Evaporatör: İçerisindeki akışkanın ısıtılmasını ve buharlaştırılmasını sağlayarak ortam sıcaklığını düşüren parça.
Kondensör: İçerisindeki akışkanın enerji vererek soğumasını sağlayarak ortam sıcaklığını artıran bölüm.
Serpantin: Isıtılan veya soğutulan akışkanın sıcak yada soğuk yüzeyle temasını artıran mineraldir. Koyu yeşil renklidir.
Soğutucu gaz: Sıvı halden gaz hale dönüşüp, gaz halden de yoğunlaşarak sıvı hale geçebilen sıvı hale dönüşme özelliğinde olan kimyevi bir gazdır.

Klimalar Nasıl Çalışır

Klimaların çalışma prensibini termodinamiğin ikinci yasası izah etmektedir. Kolay bir şekilde izah edecek olursak, klimadaki soğutucu gaz sıvı veya gaz hale geçerek havanın ısısını tertip etmektedir. Klimalar dışarıya hava verirken havayı nasıl temizliyor? Klimaların çalışma prensibi dışarıdaki havayı alarak Kondanser ve Evaporatör aracılığıyla ısıtıp veya soğutup fan aracılığıyla dışarı verir. Bu işlem sırasında dışarıdan çektiği havayı filtrelerden geçirip temiz hava olarak tekrar dışarı verir. Ancak şuna dikkat etmek gerekmektedir: Klimaların daha sıhhatli çalışması ve uzun ömürlü olması için filtrelerinin sık sık temizlenmelidir. Gelelim klimalar neden dışarıya su salıveriyor. Sıcak hava evaporatörden geçirilerek içindeki nem evaporatöre yapışır. Burada yoğunlaşan nem su damlası şeklinde salıverilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu