Bileceksin

Malt Bira Nedir?

Bira içerken sıkça rastladığımız ve sadece birayla kalmayıp çoğu alanda kullanılan malt hakkında sizi bilgilendireceğiz. İçeceklerin üzerinde gördüğümüz malt nedir? malt nasıl yapılır? gibi soruları cevaplayacağız.

 

 

Malt Bira Nedir? Malt Bira Nasıl Yapılır?

Malt biranın ana maddesidir ve başta arpa olmak üzere çeşitli tahıllardan elde edilir. Malt üretimi, arpa tanelerinin ıslatılması, çimlendirilmesi ve kavrulması gibi üç temel aşamayı kapsar.

Taneler, çimlenmeyi hızlandırmak için su dolu tanklarda iki gün kadar bekletildikten sonra düz bir yüzeye yayılır. Bu arada, kızışmayı önlemek ve hepsinin aynı anda çimlenmesini sağlamak için sık sık karıştırılır. Bir süre sonra tanelerin bir ucunda kökçükler oluşur ve kavuz denen dış kabuklarının altında genç bitkicikler belirmeye başlar.

Çimlenme olarak adlandırılan bu süreçte, tanelerin bileşimindeki nişasta da genç bitkiciklerin gelişmesi için gerekli olan şekere ve öbür besin maddelerine dönüşür. 1012 gün kadar yerde serili bırakılan arpa taneleri, bitkiciklerin kavuzdan dışarı çıkmalarından hemen önce fırınlara alınır ve sıcak hava verilerek kavrulur. Böylece çimlenme sona erdirilir.

Tanelerin fırında kalma süresi ve kavurma sıcaklığı istenen malt çeşidine göre ayarlanırsa da ortalama bekletme süresi dört gündür. Kavrulmuş ve kökçükleri koparılarak ayıklanmış tanecikler sonradan kullanılmak üzere depolanır. Bugün bira sanayisinde bu geleneksel çimlendirme yönteminin yanı sıra, tanelerin döner tamburlarda ya da karıştırıcılı tanklarda daha kısa sürede çimlendirildiği gelişmiş yöntemler de uygulanır.

Maltın başlıca kullanım alanı bira ve viski üretimidir. Ayrıca, karbonhidratlarca zengin değerli bir besin olan malt özünden de un ve bebek maması hazırlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu