Bileceksin

Marangoz Nasıl Olunur?

Marangoz olmak isteyenler için Marangoz kimdir? Marangoz nasıl olunur? Marangoz maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Marangoz olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Marangoz olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Marangoz Maaşları Ne Kadar 2019

Meslek incelemelerimize marangozluk mesleği ile ilgili detaylı bilgiler alarak devam ediyoruz. Bu sayfamızda marangoz nedir? Ne iş yapar? Kime denir? Görevleri nelerdir? Nerelerde çalışır? Marangozluk ne demek? Nasıl yapılır? Nasıl bir meslektir? Bütün detayları ile ele alacağız. Marangozluğun görev tanımını yapacağız. Marangozların yaptığı işlere örnekler vereceğiz. Marangoz olmak isteyenler için marangozluk nasıl öğrenilir? Hangi eğitimler alınır?

Marangoz Nasıl Olunur?

Cevap arayacağımız başlıca sorular bu şekilde olacak. Bütün bu sorulara tek tek cevap vermeye çalışacağız. Tabii ki daha fazlasını yazımızın devamında bulabileceksiniz. Çalışma hayatına yeni atılacak, meslek arayışı içerisinde olanlara gençlere veya sektör değişikliği yapmak isteyenlere marangozluk mesleğiyle ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Eli bu tarz işlere yatkın olanlara marangozluğun gereksinimlerini anlatmaya çalışacağız. Marangoz olmak için hangi eğitimleri almak gerekir? Bu konuda yol göstermeye çalışacağız. Önce her zaman olduğu gibi yine teorik bilgilerle başlayalım. Marangoz nedir? Marangozluk ne demek? Kime denir? Marangoz ne iş yapar? Yaptıkları işler nelerdir? Bunlara benzer sorulara cevap alarak giriş yapalım.

Marangoz Nedir?

Marangoz, kelime manası olarak her türlü ağaç işleri yapan kişilere verilen isimdir. Ahşap malzemeleri isteğe bağlı olarak çeşitli makineler yardımı ile şekillendiren, kullandığı aletlerle eşyalara dönüştüren kişilere marangoz denir. Marangozların yaptığı mesleğe de marangozluk denir.

Marangozluk, tamamıyla ağaç ürünleri, ahşap malzemeler üzerine heyeti bir meslektir. Ağaç işleme zanaatıdır. Geçmişi çok eskilere dayanır. Daimi ihtiyaç duyulan meslektir. Marangozların işsiz kalma gibi bir korkusu yoktur. Bir çok sektörde, Türkiye’nin her bölgesinde çalışabilirler. Tabii ki yalnızca Türkiye’de değil, işini iyi yapan bir marangoz dünyanın her tarafında çalışabilir. Üstelik daha çok para kazanır. Daha iyi olanaklara sahip olur.

Marangozlar, bütün halinde gelen bir ağacı ölçülerini alarak ve çeşitli makineler kullanarak keser, biçer, şekillendirir, zımparasını yapar, boyar ve kullanılacak nesneyi ortaya çıkarır. Etrafımızda gördüğümüz her türlü ahşap malzeme, marangozların ellerinden çıkmıştır. Masa, sandalye, gardırop, kanepe, sehpa, televizyon birimi, kapı, lambri marangozların yaptığı işler arasına giren sadece bir kaç örnektir. Yazımızın devamında bir marangozların imal ettikleri ürünlere, yaptığı işlere daha geniş pencereden bakacağız. Genel itibari ile marangoz nedir sualinin yanıtını ağaç işleri ile uğraşan kişidir yanıtını verebiliriz. Marangoz ne iş yapar sualine da ham maddesi ağaç olan her türlü nesneyi sıfırdan imalatını yapar. Bütün ahşap ürünleri kullanılacak malzeme haline getirir yanıtını verebiliriz.

Marangoz Ne İş Yapar?

Yukarıda marangoz ne demek sualinin yanıtını verirken marangozların neler yaptıklarına bir kaç örnek vermiştik. Ancak bu örnekler yetersiz kaldı gibi. Şimdi bir marangoz ne iş yapar sualini daha geniş olarak ele alalım. Marangozların belli başlı ne tür işler yaptıklarını inceleyelim.

Marangozluk mesleği, kendi aralarında mobilyacı, doğramacı, modelci, ağaç tornacısı,dülger, gibi alt kollara ayrılsa da bütün bunların hepsinin ortak isimi marangoz diye geçer. Marangozların yaptıkları işlere örnek verdiğimizde alt grupları gözetmeden genel marangozluk işlerini sayacağız. Diğer meslek gruplarını başka sayfalarımızda ayrı değerlendiririz.

Marangozlar Neler Yapar?

 • Oturma odası,
 • Yemek odası
 • Yatak odası takımları
 • Yatak, yatak başlığı, baza
 • Binanın çatısı
 • Tavan
 • Merdiven
 • Masa
 • Dolap
 • Ahşap sandalye
 • Büro malzemeleri
 • Mutfak dolapları
 • Koltuk
 • Çekyat
 • Kapı
 • Pencere
 • Lambri (Ahşap döşeme)
 • Bilgisayar masaları
 • Televizyon üniteleri
 • Sehpa
 • Gardırop
 • Komidin
 • Sandık

Ayrıca marangozlar kayık, sandal gibi büyük hacimli deniz araçlarını da yapar. Marangozların yaptığı işlerden en zorlu olanları bu tür işlerdir. Fakat en çok parayı kazandıkları işlerdendir.

Nasıl Marangoz Olunur?

Buraya kadar marangozluk mesleği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha çok marangoz nedir? Ne iş yapar? Marangozların yaptığı işlere örnekler verdik. Marangozluk ne demektir? Bunlara benzer teorik bilgiler aldık. Şimdi de marangoz olmak isteyenler için pratikte marangoz nasıl olunur? Bu konuda bilgiler verelim. Eli bu tür işlere yatkın olanlar ve marangoz olmak isteyenlere marangozluk yapmak için hangi eğitimleri almak gerekir?

Marangozluk Nasıl Öğrenilir?

Bunlara benzer soruları yanıtlandıralım. Bu işe atılmak isteyenlerin ne gibi eğitim almaları gerektiğinden söz edelim. Marangozluk yapmak için hem teorik hem de pratik kimi eğitimler almak gerekir. Zira marangozluk, hem beden ile hem de zihin ile yapılan bir meslektir. Bu yüzden her iki manada da meslekle alakalı yeterli donanıma sahip olmak gerekir. Ağaç çeşitleri ile ilgili tam bilgili olmalıdır. Hangi ürünü yapmak için hangi ağaç çeşidini kullanması gerektiğini bilmelidir. Kullanacağı alet edevatları kullanmasını öğrenmelidir. Hızar kullanmasını bilmeli, ölçüleri düzgün almasını bilmelidir. Bazen milimetrelik işler yapmak zorunda kalabilir. Bir milimetre hata hissesi istemeyen işler yapması gerekebilir. Dolayısı ile işin matematik bölümünü da öğrenmesi gerekir. Pratikte de istenilen parçayı ihtiyaç duyulan ebatlarda çıkartabilmeli, bir ağacı nasıl budaması gerektiğini bilmelidir. Velhasıl, marangozluk çok ince ayrıntılar isteyen öğrenmesi vakit alan bir meslektir. Dolayısı ile bu işin eğitimini almak gerekir. Neyse ki okullarda marangozluk eğitimi veriliyor.

Endüstri Meslek Liselerinin Mobilya Dekorasyon Bölümünde marangozluk mesleğiyle ilgili bütün eğitimler veriliyor. Genç ziyaretçilerimiz arasında marangoz olmak isteyen varsa marangozluk nasıl öğrenilir? Sorusuna Meslek Liselerinde Mobilya Dekorasyon Bölümünde öğrenilir cevabını veriyoruz. Okul çağı geçenler bir marangozun yanında çalışarak yani alaylı diye tabir edilen, çekirdekten yetişerek de bu mesleği öğrenebilirler. Fakat bu şekilde mesleği tam anlamıyla öğrenmek uzun zaman alabilir. Bir taraftan iş yapıp bir taraftan eğitim veren marangoz ustası bulmak zor olabilir. Fakat yetenek varsa, eli bu işlere yatkın kişiler mesleği çok çabuk öğrenebilir. Bu tamamen kişinin kendini işe vermesiyle alakalı bir durumdur. İstemek başarmanın yarısı, başlamak diğer yarısıdır.

Marangozluk Hiç Bitmeyecek Bir Meslektir

Marangozluk mesleğini tanımaya çalıştığımız bu sayfamızın sonuna gelirken son söz olarak bir kaç şey söylemek isteriz. Marangozluk başlı başına bir kitap, hem de bir kaç ciltlik seri olacak kadar ayrıntılı bir iştir. Biz bu sayfamızda yalnızca çok kısa bilgiler aldık. Kitabın yüzde biri oranında sathi bilgiler edindik.

Teorik olarak marangoz nedir? Marangozluk ne demek? Nasıl yapılır? Nasıl olunur? Ne iş yapar? Bunlara benzer kolay konulara değindik. Son söz olarak şunu söyleyebiliriz, insanlık var oldukça marangozluk hiç bitmeyecek bir iştir.

Son zamanlarda bir çok insanın işsiz kaldığı ülkemizde işsizlik korkusu yaşamak istemeyenler için bu mesleği değerlendirmelerini önerebiliriz.

Marangoz Maaşları Ne Kadar 2019

Marangozlar çalıştıkları yere göre ve tecrübelerine göre maaşlarını kendileri belirler. Çoğu marangozun kendi dükkanı olduğu için aylık asgari ücretle de çalışabilir, 10000 tl ücretle de. Kendi deneyim ve tecrübelerine bağlı olduğu gibi kazandığı maaş da değişkenlik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu