Bileceksin

Netflix Nasıl Popüler Oldu?

Günümüzde her birimizin bildiği, izlediği 200’e yakın ülkede 125 milyon üyesi olan, yüzlerce dizi film belgesel arşivi olan netflix bir tür “internet eğlence hizmeti” olarak kendisini tanımlıyor. Netflix Nasıl Kuruldu? Nasıl Büyüdü?

 

Netflix Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Netflix Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

1990’lar dünyasını düşündüğümüzde medya ve televizyonculuğun bugünkü durumuna dönüşümünün ebatı hafıza alır gibi değil! O vakitler internetten film açayım, dizi izleyeyim gibi bir vaziyet şimdilik yok! Televizyonun dahi her evde bulunmadığı bu dönemde filmler VCD, kaset ve DVD’ler ile dönüyordu. İlk pazara çıkışı 1995 senesinde Amerika’dahi olan DVD, VCD ve kasete göre hem nitelik üstelik taşınabilirlik ve kullanım yönünden çok daha elverişliydi. Ne yazık ki her filmin DVD’sini alabilmek muhtemel değildi ayrıyeten DVD oynatıcılar dahi pahalıydı, her evde yoktu. Tüm bu haller birleşti ve “DVD kiralama” furyasını başlattı. İşte Netflix bu “kiralama” mantığının derhal algılanması neticesi kuruldu.

Netflix Nasıl Ortaya Çıktı?

1997 senesi ağustosu Kaliforniya, Scotts Valley’dahi  Reed Hastings ve yazılımcı Marc Randolph yönünden kurulmuştu. Bu vakitlerde DVD şimdilik yeni çıkmıştı ve bunun ivme kazanacağını düşünen çift şirketi kurarak ila işe koyuldular! Artık film izlemek talip kullanıcılar her seferinde kalkıp film dükkanına gitme zahmetinde bulunmayacaktı, izlemek istediklerini seçip Netflix ila iletişime geçmek yeterliydi sonrasında seçilen ürünü Netflix kargo vasıtasıyla gönderecekti. Başlarda film başına düşük bir kira bedeli alınıyor ve kargo ücreti müşteri yönünden ödeniyordu ancak vakit bunu dahi değiştirdi. 98’dahi internet sitesini açan Netflix bu site üzerinden anketler, testler yaparak seyirci kitlesinin beğenilerini ve alaka alanlarını tahlil etmeyi hedefledi. Böylece daha sonrasında dikkatlerini çekebileceğini düşündükleri paketleri önermeye başlayacaktı.

2000 senesinde bunu değişik bir boyuta taşıyıp CineMatch isimli servisle anlaştılar ve bu servis yardımıyla kullananlara filmlere puan vermesini sağlayarak yeni bir tahlil zemini oluşturdular. Böylece kullanıcıların neyi sevip neyi sevmediklerini anlayıp ve ona elverişli doğru ürünlerle yaklaştılar. Bu arada gene 1998’dahi film başına verilen ücret evvela 4 filme tek ücrete dönüştü sonrasında şayet aylık sonsuz filme 19,95 dolara dönüştü. Kargo ücretini kullanıcıların ödemesi dahi değişen şeylerden biriydi!

Bu devir haftalık 100.000 DVD kiralamaya başlayan Netflix kişiselleştirilmiş film önerileri sistemini kullanmasının faydalarını görmeye başlamıştı dahi. 2000’lerin başı Netflix için şanslıydı, insanlar film kiralama mantığını adamakıllı içselleştirmiş, kendi alaka alanlarına yönelik yayılan filmleri seviyor ve durağan bir bedel karşılığı sonsuz filmin cezbediciliğine kendilerini kaptırmaya başlamışlardı. Aynı vakitte 2001 senesi İkiz Kuleler faciası sonrasında Amerikan toplumunda meydana gelen kaygı insanların evde daha çok vakit geçirmesine niçin olmuştu ve bu dönemde dahi kiralamalar oldukça artmıştı. 2002’dahi halka açılan işletme evvel “NetFlix” olan ismini “Netflix Inc.” olarak değiştirdi. 2005 yılına gelindiğinde Seattle, Houston, Denver gibi yerlerde tespit edilen dağıtım yerleri arttıkça fazla Netflix şayet kullanıcıların greksinimlerini karşılayabilmek amacıyla yatırımlara başlamıştı. 2005 sonu 4,2 milyon üye sayısına yükseldi. 2007 ve ardından dönüm noktasıydı zira bundan sonra şahsi bilgisayarlardan dahi izlenilebilecekti!

Bu süreçte bilgisayarlar bundan sonra her eve girmişti ve bundan sonra kargo işinin süreci uzattığını düşünen Netflix “watch instantly” sloganıyla internet sitesinden yayın yapmaya başladı. Bu teknolojinin dönüşümüne düzen sağlamada mühim bir kırılma noktasıydı. Artık insanlar istedikleri vakit istedikleri gibi istedikleri yerden filmlerini izleyebilecekti. 2008 ardından yayın alanını genişletmek amacıyla türlü ortaklıklar kuran Netflix bundan sonra DVD kiralamanın çok ötesine geçmiş ve kullanıcılarının her ağdan onlara ulaşabilmesi için alın teri harcamıştı. 2010 senesinde Kanada’dahi, 2011’dahi Karayipler ve Latin Amerika’dahi, 2012’dahi şayet İrlanda ve İngiltere’dahi yayına başlayan Netflix’in bu dönemde pay kıymeti %200’den çok artmıştı! Bu süreçte yayınladığı film ve dizilerin diğer kaynaklarda dahi yayınlandığını farkeden Netflix kendi ürünlerini pazara sunmaları gerekliliğini ve “Netflix’ten diğer yerde olamayacak” film ve dizilere yoğunlaşmaları gerekliliğini anladı. Netflix Originals isimli bir seri çıkardılar ve gelsin ödüller!

2011’dahi ilk kere Primetime Emmy Mühendislik Ödülünü kazandı, 2012’dahi şayet bunu üç dizisiyle üç Primetime Emmy Ödülü takip etti. 2014’dahi dahi yayınlandığı ülke miktarını arttıran Netflixin kullanıcı adedi bundan sonra dünya genelinde 50 milyona ulaşmıştı. 2015’te şayet ilk orjinal filmi Beasts of No Nation’ı yayınladı. Fırsatları değerlendirdi Her şeyin en başına dönecek olursak Netflix’in kuruluşu “film izleme maliyeti ve zahmeti” problemini fırsata ve konfora dönüştürmüştü. Ortada bir sorun vardı ve belliydi ki DVD denen şey git gide artacaktı, o vakit yükselmekte olan ürünle halledilmesi talep edilen bir sorun pek ala birleştirilebilirdi.

Netflix’in Kurucusu Reed Hastings Kimdir?

Netflix’in kurucu ortaklarından ve sahip olunan CEO’su olan Reed Hastings, 1960 senesinde ABD’nin Boston kentinde dünyaya geldi. Avukat bir babanın oğlu olan Hastings, Bowdoin College’dahi cebir eğitimi aldı. Ayrıca bir devir deniz kuvvetlerinde astsubaylık dahi yaptı. 1983 senesinde okuldan mezun olunca, ABD Hükümeti yönünden gelişmekte olan ülkelere ABD’li gönüllülerin gönderildiği Peace Corps vasıtasıyla Svaziland’a gitti ve burada 1985’e kadar cebir öğretmenliği yaptı. Reed Hastings Afrika’daki deneyimlerinin onun girişimcilik ve risk alma yeteneklerini geliştirdiğini vurguluyor. Svaziland’dahi iki sene kaldıktan sonra Stanford Üniversitesi’ne giren Hastings, 1988 senesinde pc mühendisliği bölümünden yüksek lisans diplomasını aldı. Adaptive Technology isimli bir şirkette program mühendisi olarak işe giren Hastings, burada şirketin CEO’su Audrey MacLean ile yakın bir çalışma ortamında bulundu ve ondan odaklanmanın önemini öğrendi. Buradaki işinde 1991 senesinde ayrıldı.

İçinde girişimcilik aşkı tespit edilen Hastings, kendi işini kurmayı çok istiyordu. Arkadaşları Mark Box ve Raymond Peck ile 1991 sonbaharında Pure Software isimli bir program şirketi kurdu. Bilgisayarlardaki problemleri çözümleyen yazılımlar ilerleten işletme büyük bir süratle büyümeye başladı. Ancak bu başarı Hastings için bunun beraberinde bir sorun dahi teşkil ediyordu. Çünkü o bu kadar süratli büyüyen bir şirketi yönetmeye şimdilik hazır değildi. Mühendis tabanlı olduğu için CEO’luğun getirdiği yükümlülükleri oldukça güç buluyordu. Şirket 1995 senesinde halka arz edildi ve Pure Software 1996 senesinde Atria ile birleşti. 1997 senesinde şayet bu şirketi Rational Software satın aldı.

Hastings, buradaki deneyimlerinin onu girişimcilik bölümünde oldukça yetiştirdiğini vurguluyor. Bundan ileri süreçte şayet Marc Randolph ile birleşerek 1997 senesinde Netflix’i kurdu. Film kiralama şirketi olarak yola koyulan Netflix, ABD genelinde müşterilerine kargo aracılığıyla film kiralıyordu. Kiralama zamanı ilkin 7 günlüktü, fakat 1999 senesinde bu iş modeli değiştirildi. Artık müşteriler aylık bir ücret karşılığında sonsuz sayıda DVD kiralayabiliyordu. Şirket bu süreçte tertipli bir şekilde büyüdü. Reed Hastings şayet inovatif yönetimiyle şirketin bu başarısında büyük pay sahibi oldu. Şirketin sunmuş olduğu aylık ve özlük hakları pazarının en kabiliyetli insanlarını Netflix’te çalışmaya yöneltti. Yine tıpkı şekilde işletme içerisinde performansı düşük olan şahıslarla dahi yollar ayrıldı.

Agresif bir büyüme stratejsiiyle Netflix’i büyüten Reed Hastings,  2007 senesinde 1 milyarıncı DVD’sini kargoladı ve 2015 münasebetiyle toplamda 70 milyondan üyeye sahip oldu. 2007 senesinde çevrimiçi mecraya giriş yapan Netflix, 2010 senesinde 16 milyon üyeye ulaştı. 2011 senesinde DVD kiralama ve çevrimiçi yayın departmanlarının işletme içerisinde ikiye ayrılması gibi yanlış bir strateji uygulayan Hastings, bu hatasından acele döndü. 2013 senesinde Netflix, ilk kere kendi orjinal televizyon dizisi olan House of Cards’ı yayınladı. Yani bundan sonra Netflix yapım şirketlerinden dizi satın almanın beraberinde, kendi dizisini dahi çeker duruma geldi. Sayısız mükafat alan House of Cards’ın dahi etkisiyle 2013’ün nihayetinde Netflix’in pay senetleri 3 kat kıymet kazandı. Ağustos 2015’te Netflix çalışanlarına sonsuz annelik babalık izni verildi. Ayrıca çalışanlarına sonsuz tatil olanağı dahi yayınlayan işletme, çalışanlarının mutluluğunun şirketin başarısı için temel görmesi bakımından misal bir harekete imza atmış halde. Tabii bu stratejinin dahi gerisinde Reed Hastings var. Hastings’in Kaliforniya’daki Netflix binasında bir odasının olmadığı ifade ediliyor. Bunun yerine masaları gezen, gerektiğinde binanın çatısındaki kafeteryada kahvesini yudumlayan Hastings, gayretli ve rahat bir ademoğlu olarak biliniyor. 2012 senesinde Bill Gates ve Melinda Gates’in başlattığı Giving Pledge’e katılan Reed Hastings, ölmeden evvela servetinin büyük bir kısmını affetme taahhüdünde bulundu. 2018 senesi münasebetiyle 108 milyondan çok üyeye sahip olan Netflix, 20 sene içerisinde bayağı bir DVD kiralama şirketinden Google, Facebook, Coca Cola, Adidas gibi klasik bir markaya dönüştü. Bu dönüşümün gerisinde şayet Hastings’in dehası yatıyor.

Reed Hastings’ten Başarmanın Sırları

Forbes dergisine verdiği bir röportajda Reed Hastings, Netflix’in başarıya ulaşmasında bu dört unsurun ehemmiyet arz ettiğini vurguluyor.

Spesifik bir kısmı hedefleyin

Bir yerde sızı varsa, orada aspirin olmanız lazım olur, vitamin hapı değil. Aspirin ağrıyı kısa zaman içerisinde dindirir ve direkt tesir eder. Buna rağmen vitamin hapı dolaylı bir yarar sağlar. Netflix kurulduğu günden beri aspirin olmayı hedefliyor.

Esnek olun

Şirketin ismini Netflix koyduk, DVDs by Mail dahi koyabilirdik. Ancak zaman içinde internet üzerinden dahi film dağıtımı yapacağımızı kestirebiliyorduk. DVD’nin sınırlanmış bir ömrü olduğunun farkındaydık. Kısaca öngörülü davranmayı becerebildik.

Rekabeti önemseyin

Rakiplerimizden Blockbuster’ın bize karşı rakiplik edemeyeceğini düşünüyorduk. Ancak 2004 senesinde bu işe önemli paralar yatırdılar ve birtakım vakitler bizi terlettiler. Bu sebeple rakiplerinizi yakından takip etmeyi katiyen savsaklama etmeyin.

Başarının kısayolu yoktur

Büyük servetler çok seyrek kısa zaman içerisinde elde edilir ve bu hallerde talih büyük rol oyar. Eğer bir firmanız varsa işi şansa bırakamazsınız. Ciddi önemli çalışmalı, alın teri vermelisiniz. Bu çalışmanın karşılığını temin edebilirsiniz dahi alamayabilirsiniz dahi. Ama yalnızca talih faktörüne dayanmak katiyen doğru değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu