Bileceksin

Osmanlı’da uygulanan yasaklar

 Osmanlı Devleti’nde bazı dönemler halk üzerinde caydırıcı birçok yasak uygulanmıştır. Bu yasaklar bazen insanların güvenliği sebebiyle bazen de dinin emirlerine göre düzenlenmiştir. Sizinle bu Osmanlı’da Uygulanan Yasaklara maddeler halinde göz atalım.

Tütün ve kahvehane yasağı

Tütün Osmanlı İmparatorluğuna 1800’lerde girmiştir.Kısa bir dönem içinde ise tüm imparatorluğa yayılmıştır. 4. Murad devrinde tütün kullananlar veya kahvehane işletenler ve orada bulunanlar çok ağır cezalara çarptırılmıştır.

Silah taşıma yasağı

 İmparatorluğun 1820’lerde yaşadığı Mora sıkıntısı yüzünden Müslüman halk arasında İstanbul’daki Rum’ların katliam yapacağı söylentisi ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Müslüman halk silahlanmış devlet ise buna gözyummuştur. Bu alınan yanlış karar yüzünden toplumda aşırı silahlanma yüzünden huzursuzluklar çıkmıştır ve silah taşıma padişahın emri ile yeniçeriler tarafından kontrol altına alınmasına karar verildi.

Kadınlara giyim yasağı

Bazı dönemler de bu konuda çetitli kanunlar ortaya çıkarılırdı. Açık giyinerek erkekleri tahrik eden kadınları ve bu giysileri yapan terziler cezalandırılırdı.

Hamama giden müslüman olamayan halka nalın giyme yasağı

Hamamda bulunan müslüman ve müslüman olmayan halkı tespit edilmesi için konulan bir yasak olmakla birlikte niçin konulduğu bilinilmeyen bir yasaktır.

Yatsı ezanı arası ile sabah ezanı arasında sokağa çıkmama yasağı

Sokaklarda ışıklandırmanın yeterli olmadığı zamanlarda uygulanmıştır. Sokak ve caddelerin güvenli olmadığı vede o saatlerde çıkan insanların bir isyan çıkartabilceği düşünülerek belli bir döneme kadar bu yasak uygulanmıştır.

Şehir içinde araba ve ata binme yasağı

1800’lere kadar şehir de ata ve arabaya binmesi yasaklanmıştır.

Erkek ve kadınların aynı kayığa binme yasağı

2. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed) zamanından 2. Abdülhamit devrine kadar olan yasaktır. Kadın ve erkeğin kayık içerisinde münasıp olmayan hareketler de bulunabilmesi düşünülerek koyulan yasaktır.

Müslüman olmayan halka cariye satma yasağı

Payitahta büyük bir esir pazarı bulunmaktaydı bu pazara gelen yabancı halkın burdan köleleri alıp bir süre sonra sokağa atmaktaydı. 1559 yılında çıkan yasak ile Müslüman olmayan halka köle, cariye satmak yasaklanmııştır.

İçki yasağı

Bu yasak çoğu devirde uygulansada en sert bir şekilde 4. Murad devrinde uygulanmıştır.

Surların üstüne veya çok yakınına ev yapma yasağı

İstanbulun alınmasıyla birlikte halk temel ve duvar yapımından kaçınmak için buralara evler yapıyolardı. Bu durumdan ötürü 1558 yılında kadı taradından verilen ferman ile bu yasaklandı. Ama yasak tam anlamı ile uygulanmamıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu