Bileceksin

Uçan kaykay ile Manş Denizi’ni geçmeye çalışan mucit

Eski bir jet-ski şampiyonu ve askeri rezerv olan 40 yaşındaki Fransız mucit Franky Zapata’nın Manş Denizi’ni kaykay ile geçme denemesi başarısız oldu. Zapata, deneme sırasında denize düştü.
Fransız mucit Franky Zapata’nın uçan kaykayıyla Manş Denizi‘ni geçme teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlandı. Eski jet ski şampiyonu olan Zapata, deneme sırasında denize düştü.
Reuters ajansına nazaran Zapata’nın ekibi, Fransız mucidin sıhhat durumunun yeterli olduğunu açıkladı.
Zapata’nın Manş Denizi ortasında bekletilen bir geminin üzerindeki platforma inerek yakıt alması planlanıyordu. Zapata’nın bu esnada gemiye inmeyi başaramadığı ve denize düştüğü belirtildi.
40 yaşındaki Zapata denemeyi, Manş Denizi’ni uçakla geçen birinci kişi olan Fransız mucit Louis Bleriot’nun tarihi uçuşunun 110. yıldönümünde gerçekleştirmek için bugünü seçmişti.
Zapata, Calais yakınlarındaki Sangatte’ten Dover yakınlarındaki St. Margaret’s Körfezi’ne 20 dakikada ulaşmayı hedefliyordu. “Flyboard Air” ismini verdiği, beş mini turbo motorla çalışan kaykayı havada en çokça 10 dakika kalabiliyor. Kaykay, kerosenle çalışıyor.
“BAŞARI BAHTI YÜZDE 30” DEMİŞTİ
Saatte 190 kilometreye çıkabilen kaykay deneme sırasında en ziyade 140 kilometreye çıkacaktı. Zapata, Fransız Le Parisien gazetesine denemede muvaffakiyet bahtının yüzde 30 olduğunu söylemişti.
Bastille Günü kutlamalarında Champs-Elysees bulvarında yaptığı şovun buna nazaran “çok kolay olduğunu” belirten Zapata “Gösteride makinemin kapasitesinin yüzde üçünü kullandım. Manş’ı geçebilmem için yüzde 99’a gereksinimim var” diye konuşmuştu.
Zapata başlangıçta, biri Fransız karasularında, biri de İngiltere karasularında olmak üzere iki defa yakıt ikmali yapmayı düşündüklerini lakin sonradan yalnızca yarı yolda bir ikmalde karar kıldıklarını belirterek “Bu, işimi 10 kat daha zorlaştırdı. Büsbütün keyfi ve mantıksal açıklaması olmayan bir karar” dedi.
FRANSIZ ORDUSU KAYKAYI DENEYECEK
Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, ordunun kaykayı, lojistik ya hücum platformu olarak deneyeceğini açıklamıştı.
Zapata isimli şirketin CEO’su olan Franky Zapata, konutunun garajında geliştirdiği kaykayla Aralık’ta ordudan 1,3 milyon euroluk sipariş almıştı.
“Flyboard Air” “Geleceğe Dönüş” sinemasında Michael J. Fox’un canlandırdığı Marty McFly’ın kullandığı kaykaya benzerliğe dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu