Bileceksin

Vergi Kaçırmanın Cezası Nedir?

Eğer vergi kaçıran birinden şüpheleniyorsanız ve nereye şikayet edeceğinizi bilmiyorsanız size yardımcı olacağız. Vergi kaçırmanın cezası nedir? Vergi kaçıranlar nereye şikayet edilir? Vergi kaçıranları nasıl şikayet edebilirsiniz? Hepsi ve daha fazlası bu konuda…

 

Vergi Kaçıranlar Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Vergi Kaçırmanın Cezası Nedir?

Vergi, bütün devletin hizmetlerinden istifade eden, devletin ihtiyaçlarını ve kamu hizmetleri çerçevesinde harcanmak için devletin halk tarafından aldığı paraya vergi denir. Bu vergi, yasaya uygun bir şekilde özel sektörlerden ve fertlerden belirli oranlar şeklinde alınmaktadır. Bu sayede şirketlerin ve fertlerin ödediği vergilerin oranları da değişmektedir. Ancak kimi vaziyetler var ki, Türkiye’de bu vaziyet sıkça yaşanmaktadır, vergi kaçıran bir hayli şirket bulunmaktadır. Kimileri vergi kaçırmanın cezasını bilirken, kimileri ise vergi kaçırmanın cezasını bilmemektedir.

Vergi, devlete ödenmesi mecburi olan bir sistemdir. Devletlerin hepsini ayakta tutan unsurlardan bir tanesi de vergidir. Bu yüzden vergisini ödemeyen şirketler cezalandırılmaktadır. Bunu kanıt eden yakıntıcılar ise duruma göre ödüllendirilmektedir. Vergi kaçırmanın cezası, yönetimsel para cezası olsa da kaçırdığı verginin miktarına göre mapus cezasına kadar gidebilmektedir.

Vergi Usul Yasasına göre 341. Maddede de vergisini ödemeyenler ya da eksik ödeyenler vergi kaybı meydana getirmektedir. Sorumlu olan kişi ya da şirket bu durumda 344. Madde gereği vergi kaçırma suçu işlemiş olur. Bu durumda ise Vergi Usul Yasasının 359. Maddesinde bu kişi ya da şirketler Kaçakçılık Suçu işlemiş olur ve Kaçakçılık suçundan yargılanarak cezaları 3 kat artarak uygulanır. Cezaya iştirak edenler ise 360. Maddeye göre 1 kat ceza alır.

Vergi ceza oranı, inceleme başlandıktan komisyonun sevkine kadar verilen vergiler dışında, yasal zaman geçmesinin ardından sunulan vergi belgeleri bu maddelere göre vergi ceza oranı %50 oranı olacak şekilde uygulanmaktadır.

Vergi düzenlenmesi ve tutulan kayıtlarda muhasebe ya da defter hilesi yapanlar, kayıt dışı prosedürler ile alakası olmayan şahıslar adına açılan hesaplar gibi durumlarda vergi kaçakçılık suçu işlenmiş olur. Bunun cezası yapılan kaçakçılığa göre 6 aydan başlayarak 3 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Ayrıca hapis cezasını paraya çevirerek de ceza ödenebilmektedir.

Vergi Kaçıranlar Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Vergi kaçırma olayını bir hayli büyük şirketler bile yaparken, ispat olmamasından veyahut insanlar korkularından dolayı yakıntı edememektedirler. Ancak 2016 seneninden yakıntılarda vergi kaçıranları tespit edip cezalandıran devlet, yakıntı edenlere de ödül vermektedir. 2016 seneninde yapılan yakıntılarda 240 kişi para ödülü almıştır. Bu para ödülünün toplamı ise 3 Milyon 150 Bin TL civarındadır.

Vergi olayını yukarıda söz etmiştik. Devlet, herkesin gücü ne kadarsa ona göre vergi almaktadır. Ancak buna karşın bir hayli firma vergi kaçakçılığı yapmaktadır. Bir takım şirket devleti kandırarak yüksek aylık gösterip bankaya yatırır ve çalışanlarından aylığın büyük bölümünü elden vermesini söyleyerek çalışana ayrı olarak tehdit eder. Çalışanda korkusundan ve işsiz kalmamaktan dolayı el mahkum der her aylığının büyük bölümünü patronuna geri öder. Bu gibi bir hayli usulsüz yapılan işlemler devleti kandırma ve vergi kaçakçılığına girdiğinden dolayı mapus ve para cezası ile çarptırılmaktadır. Bu gibi durumları gördüğünüz zaman kanıtınızla beraber maliyeye bildirmeniz gerekmektedir. İsterseniz ALO 189 Maliye diyerek arayabilir, isterseniz de 444 0 189 numarayı tuşlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra İnternet üzerinden şikayet etmek isterseniz buradan (TIKLAYIN) şikayet edebilirsiniz. Ya da direkt olarak adresine giderek de (tıklayın) şikayette bulunabilirsiniz.

Yapılan bütün şikayetlerde maliye sizden kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Bu bilgiler TC kimlik numarası ve ad, soyad gibi istenen bilgilerdir. Bunun amacı ise usulsüz ve gereksiz yere şikayet edilmelerin önüne geçmektir. Ancak hiç şüpheniz olmasın kişisel bilgileriniz şikayet edeceğiniz firmaya söylenmemektedir. Şayet vergi kaçakçılık yapmıyorsa o zaman belki gereksiz yere şikayet ettiğiniz için söylenebilmektedir. Bunun dışında vergi kaçakçılığı belirlenir ve şirkete ceza kesilirse, sizde bunu devlete bildirdiğiniz için belli oranda maddi olarak ödül alacaksınız. Bu anlamda vergi kaçıran kişileri eğer deliliniz var ise mutlaka şikayette bulunarak hem ödülünüzü alabilirsiniz. Hem de devleti kandırıp vergi kaçakçılığı yapmalarına engel olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu