Bileceksin

Yabancı Dil Öğrenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Herkesin yabancı dil öğrenmek için geçirdiği bir macera vardır. Bu macera kursa gitmek sözcük ezberi uygulamak, yabancı dizi yahut film izlemek olur. Çok büyük heyecanla başladığımız macera çoğunlukla sekteye uğramaktadır. Peki bunun sebebi ne olur? Yabancı Dil Öğrenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Kolayca Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Kullandığımız teknik mi yahut dil öğrenmek için lüzumlu yeteneğe sahip değil miyiz? Bunlar tabi ki dahi etkilidir ama temel neden kişilerin bu süreçte hatalı yönlendirilmesi yahut o dile yönelik meydana getirdiği yapamam, öğrenemem gibi ön yargılarıdır. Her şahıs yaradılıştan dil öğrenme kapasitesine sahiptir.

Kolayca Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Bizler dil öğrenirken birtakım temek noktalara öneme etmeliyiz. Öncelikle bir dili öğrenmeye başlarken şunu kabul etmemiz lazım olur bir dili katiyen tam manasıyla öğrenemeyiz. İnsan kendi anadili dahi hiç bir dili tam manasıyla öğrenemez. Dil öğrenmek ebedi bir şüreçtir tam manasıyla öğrenemeyebiliriz ama hayatımızda o dilin içerisinde olursak dil öğrenme serüvenimiz için verimli olacaktır. Dil öğrenirken bu süreci ezber çoğunluklu bunaltıcı bir süreçten keyifli keyif alabileceğimiz bir duruma getirmek bizim elimizdedir.

Dili kullanmak için kendimizi ilerletmek için kullanmak bu süreci keyifli duruma getirecektir ama öğrenip dersi geçeyim yüksek lisansa kabul edileyim gibi mecburilik, kriter olarak görmek süreci üzücü duruma getirecektir. Cesur ve arzulu olmak süreci etkileyen en mühim faktörlerden birisidir. Hata gerçekleştirmekten korkmayın. Öğrendiğimiz verileri sözlü ve yazılı bir şekilde söylem etmekten korkmamalıyız. Bilgilerimizin transferini yapmadığımız zaman saatlerce zaman ayırdığımız kursların sözcük ezberlerinin bir yararı olmayacaktır. En iyi öğrenme bulguyu kullanmakla gerçekleşir.

Aynı Anda İki Dil Birden Öğrenilebilir mi?

Çocuğun ikinci dil öğrenmesi konusu ile ilgili ve meydana gelebilecek sorunlara karşı pedagog desteği alabilmek önemlidir! Yabancı dil öğrenmeden evvela, neleri öğrenmeniz lazım olur?

Şüphesiz dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yoldur. Ve kendi kendinizi geliştirmeniz ama azimle olur. Gitmenin muhtemel olduğu bir ülkenin dilini öğrenmenin en iyi yolunun orada yaşam sürdürmek olduğunu unutmamalısınız. Böyle bir imkanınız bulunmasa dahi, alttaki kuralları uygulayarak bir dile vasat dahi olsa vakıf olabilirsiniz. Öğrendiğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmek istiyorsunuz ve bunun dahi o dili öğrenmenin en kolay ve hızlı yolu olduğunu biliyorsunuz. Şöyle ki, yeni bir etraf, kültür ve dile alışmak zaman alacaktır. Ayrıca farklı bir zaman diliminde olmaktan dahi etkilenebilirsiniz. Ancak rahat olun ve yeni ortamınızı algılamaya çalışın.

Yabancı Dil Öğrenmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dil öğrenmek uzun vadeli ve katiyen bitmeyecek bir macera. Dünya üzerindeki hiç bir  ademoğlu anadilini dahi tam manasıyla öğrenip “kendi dilimi öğrendim biliyorum bundan sonra”  diyemezken yabancı bir dil için  “öğrendim” demek ne yazık ki zor. Ancak anahtar noktamız uzun vadede hatta bütün  yaşamımız süresince fazlası kere kere o dilin içerisinde olmak! Dil öğrenme serüveninde yararlı olacak, hatta bazıları bilindik ama bazıları küçük detaylar içeren tüyolar vermeye ve bir nevi dil öğrenme sürecindeki en mühim yöntemlerin beraber görülebileceği bir galeri yapmaya çalıştım. Buyrun başlayalım.

Yanlış gerçekleştirmekten korkmayın

Öğrendiğiniz dilde yapabileceğiniz kadar yanılgı yapın… Her zaman doğru bahsetmek halinde değilsiniz. İnsanlar ne dediğinizi anlayabiliyorlarsa hatalı yapmanız en azından ilk sırada mühim değildir. Yabancı bir ülkede yaşıyor olmanız, bir dilbilgisi testi değildir.

Anlamadıysanız sorun

Başkaları konuşurken, her kelimeyi yakalamak mecburiyetinde değilsiniz. Ana fikri kavramak çoğunlukla yeterli olacaktır. Fakat anlamadığınız noktanın mühim olduğunu düşünüyorsanız SORUN! Bu hususta birtakım kullanımı kolay kelimeler: İngilizce için Pardon me? Excuse me, what did you say? Could you speak more slowly please?

Öğrendiğiniz dili ilgi alanlarınıza sokun

İnsanlar kendilerine enteresan gelen şeyler ile ilgili konuşmayı severler. Sizin alaka alanlarınız nelerdir? Bu konular ile ilgili bulabildiğiniz kadar sözcük öğrenmeye çalışın. Çevrenizdeki insanlara dahi nelerle ilgilendiklerini problem. Bu etkileyen bir yöntemdir ve her daim yeni kelimeler öğrenmenize yardım eder. Böylelikle başkalarını daha iyi anlamaya başladığınızı görürsünüz. İlgi alanları, bir bahçeye yağan bol yağmurlar gibidir. Dil becerileriniz ile ilgili bahsetmek, daha hızlı, daha kuvvetli ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Bir not defteri taşıyın

Yanınızda her daim bir not defteri ve kalem bulundurun. Yeni bir sözcük duyar yahut okursanız derhal not edin. Daha sonra bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın. Yeni deyimler öğrenin. Çoğu birer tabir dili olan yabancı dilleri çalışmanın en keyifli yanlarından birisi dahi deyimleri öğrenmektir. Bu deyimleri defterinize yazın. Öğrendiklerinizi konuşmalarınıza uygularsanız daha acele anımsar ve konuşursunuz.

Kullanıma dikkat edin

Kullanım sözcüğü çoğunlukla insanların nasıl konuştuklarını izlemektir. Bazen kullanım çok dahi keyifli bir duruma dönüşebilir. İnsanların konuşma biçimleri, kelimeleri sizin söylediğinizden farklı telaffuz etmeleri size acayip gelebilir. Kullanım en kolay şekliyle dilin çoğunlukla ve naturel olarak nasıl kullanıldığını söylem eder.

Bir şeyler okuyun

Başka bir dili öğrenmenin en iyi üç yolu: Okumak, okumak ve okumaktır. Okuyarak yeni kelimeler öğrendiğimiz gibi durumu hazırda bildiklerimizi dahi uygulamış oluruz. Sonraları bu kelimeleri kullanmak, duyduğumuzda kavramak daha dahi kolaylaşacaktır. Gazeteler, dergiler, tabelalar, tanıtımlar, otobüslerin üzerindeki şeritler ve daha ne bulursanız okuyun.

Hatalarınızdan öğrenmeye çalışın

Hata gerçekleştirmekten korkmayın, cümle alem yanılgı yapabilir. Eğer soru sorarsanız hatalarınızı yabancı dili öğrenmede kendiniz için bir yarar durumuna getirebilirsiniz. Kullandığınız cümleyi daha farklı bir söyleme biçimi var mı gibi… 15- Öğrendiğiniz dilde düşünmeye çalışın: Örneğin bir otobüste giderken nereye gittiğinizi, nerede olduğunuzu, kendinize o dilde tanım edin. Böylece hiç bir şey söylemeden içinizden dil pratiği yapmış olursunuz.

Yolda, evde, işte, parkta bahçede pratik yapın

Öğreniyor olduğumuz dil hangisiyse, o dilde düşünebilmemiz gerekiyor. Her ademoğlu ilk evvela anadiliyle düşünür, ama yeni bir dil öğreniyorsak kafanızın içerisinde o dile ilişkin kelimelerle düşünebilmeliyiz demektir. Artık birebir çeviri safhasını geçtik, her dilin kendi düşünme ve hissetme mantığı olduğunun bilincinde olmalıyız.

Alt yazılı film yahut dizi izleyin

Bu çok bilindik bir yöntemdir ve aslında dahi yararı fazladır. Kelimelerin, ifadelerin, fiil ve hallerle, sistemli bir hadiseler döngüsüyle beraber zihnimizde daha daimi duruma gelmesi kaçınılmazdır. Böylece sözcük anlamları senaryodaki olaylarla biz ayrım etmeden zihnimize kodlanır. Takip edebiliyorsanız bir takip edin, şayet edemiyorsanız farklı bir önerimiz dahi var.

Çocuklara Yabancı Dil Nasıl Öğretilmeli?

Eğitimine er başlamanın daimi bir tahsil için çok mühim olduğunu altını çizen eksperler, dayanıklı bir dil öğrenimi için uygun sürenin 2 yaş ile buluğ çağı devresi olduğuna dikkat çekiyor. Ancak, bu demek değildir ki bu yaş aralığından sonra yabancıl dil öğrenmek olanaksız! Yetişkinlik döneminde dahi alınabilen yabancı dil eğitiminde aşikar bulundurulması gereken temel, er dönemdeki öğrenme kapasitesi ile ileri zamandaki kapasitenin tıpkı olmayacağıdır. Yabancı dil öğrenimi için en uygun aralığın bu yaşlar olmasının temel sebebi şayet iki yaşından evvela beyin gelişiminin tamamlanmamasıdır. Ergenliğe giren şahıs dahi şayet beyin bundan sonra olgunlaştığı için beynin eskisi kadar kolay şekillenmemesinden ibarettir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu