BileceksinTeknoloji

Yapay Zeka Bizi Geçebilir Mi?

Günümüzde çoğu devletin çalışmalarında önem verdiği ve milyarların bu projelerde döndüğü yapay zeka bir gün olurda insanları geçebilir mi? Yapay zeka insan beynini eninde sonunda geçebilecek mi?

 

yapay zeka insanları geçer mi

Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi?

Herkesin de bildiği gibi insanlar yıllardır yapay zeka çalışmaları yapıyor ve insanlar gibi düşünebilen, onlar gibi kararlar alan bir yapay zeka yapmaya çalışıyor. Bu duruma bazı insanlar karşı çıksa da bazı insanlar bu durumun iyi olacağını düşünüyor. Peki insan gibi düşünebilen ve onun gibi önemli kararlar alan bir makine yapabilirler mi? Böyle bir makine yapsalar bile bu yapay zeka insan zekasını geçecek mi?

Yapay Zeka İle Oynanan Oyun

Garry kasparov deep blue (Yapay zeka makinesi) ile 1977 yılında bir satranç maçı yaptı. Bu maçta Garry Kasparov deep blue yapay zekasına 2-1 yenildi.
Peki bu durum deep blue’nun insan zekasından daha mı zeki olduğunu gösterdi. Tabi ki hayır. Deep blue sadece satranç hakkında bilgiler içeren bir yazılımdı. Diğer kararları veremezdi. Sezgisel düşünemezdi. Ama insanlar sezgisel düşünüp bazı önemli kararlar verebilir.
Daha sonra bir sürü oyun için yapay zekalar geliştirildi. Bazılarını insanlar bazılarını yapay zekalar kazandı. Ancak insan zekası gibi düşünebilen bir yapay zeka yapılamadı.

Yapay Zeka İnsan Beynini Geçebilir Mi?

İnsan zekası gibi bir yapay zeka geliştirilememesinin nedenlerinden biri insan zekasının çok karmaşık olmasıydı ve daha insan beynininin bilinmeyen birçok tarafı vardı. Eğer insanlar gibi düşünülebilen bir yapay zeka yapmak istiyorsak insan beyninin bilinmeyen yerlerini keşfetmemiz gerekir.
Söyleyeceğim o ki şimdilik yapay zekanın insan zekasını geçme ihtimali yok gibi görünüyor. En azından insan beyninin bilinmeyen yanlarını öğrenene kadar…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. yapay zeka bizi geçebilir çünkü yapay zeka ya kendi bildiklerimizi ve daha üst kısımlarını aktarırız o da kendini geliştirip bizim üstümüze geçebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu