Bileceksin

Yaratıcılığınızı Geliştirmenin Yolları

Dahilerin ortak noktası birbirinden orjinal fikirlerle meydana çıkmaları yani ‘yaratıcı’ olmalarıdır. Elbette her orjinal fikre sahip olan vakitte çığır açacak diyerek bir gerçek olmaktan söz edemeyiz; ama orjinal fikirlerle kendi ufak dünyamıza dahi pekçok yenilik getirebiliriz ve en önemliside karşılaştığımız sorunlara orjinal çözümler bulabiliriz. Peki nasıl daha yaratıcı ve yenilikçi olabiliriz? Yaratıcılığımızı nasıl geliştirebiliriz?

 

nasıl daha yaratıcı ve yenilikçi olabiliriz?

Yaratıcılığınızı Geliştirmenin Yolları

Yaratıcılığı engel olan etmenleri bilirseniz yaratıcı olmanın yolunu açabilirsiniz! Çoğumuz gün içerisinde dikkat dağıtan pekçok şeye maruz kalırız. Teknoloji, internet, trafik, gerilim derken zihnimizi yaratıcı faaliyetlere yöneltemeyiz. Ancak “ilhamsızlığı” yahut yaratıcı düşünce üretememe problemini aşmak amacıyla uygulayabileceğiniz birtakım metodlar sahip olunan. İşte yaratıcılığınızı geliştiren faktörler

Not Tutun

Gördüğünüz ilginçlikleri, acayip tabelaları, acayip anları, hepsini not edin. Neyin işinize yarayacağını gayriihtiyari, güya sadece kayıt tutuyormuşsunuz gibi yapın bunu. Fikir üretirken şunlar yerini bulacaktır.

Yöntem Değiştirin

Kişisel alaka alanınız yahut mesleğiniz münasebetiyle kullandığınız yöntem yazmak mı, görsel yapmayı tecrübe edinin. Rakamlarla işi olanlar harflere geçsin. Günü esasen yazarak geçen biriyseniz bir geometri sorununa yoğunlaşın, beyni ters köşeye yatırın.

Hayal Etmeyi Bırakın

Hepimiz hayal etme sürecinin yaratıcılık ve orjinal fikirler amacıyla bir kuluçka devresi olduğunu düşünürüz. Hayal etmek iyidir ama bütün bu sürecin yukarıdaki tekniklerin tersine ‘pasif’ olduğunu unutmamalısınız. Bir soruşturma bu sürecin epey az yarar sağladığını göstermekte. Sorun bu ki düşünülen fikirler hayalden öteye geçemeyebilir ve bu süreç size lüzumsuz vakit kayıbı yaşatabilir. O halde hayal etmeyi bırakıp bir an evvela başlayın!

Yeni Fikirler Geliştirmeye Çalışın

Sizi aktif olarak yeni fikirler düşünmeye yönlendiren faaliyetlerde bulunun. Örneğin, bir kelimeyi ve sonrasında ona bağlanan kelimeleri yazarak sözcük ilişkilendirme oyunları oynayın yahut kendinize bir unsur seçip ondan dünyada kaç adet olduğunu, nerede doğduğunu ve benzeri. şeyleri sorgulayın.

İlham Konuşmaları Dinleyin

İnternet ve taşınabilir uygulamalarda bulabileceğiniz esin konuşmalarını dinleyin. Bu sadece başarı öyküsü olmak mecburiyetinde değil, başarısızlık hikayeleri ve bireylerin bu hali nasıl değiştirdiklerini dahi dinleyin. Siz olsaydınız o halde nasıl hareket ederdiniz? Bunları düşünün.

Meraklı Olun

Harika fikirler evden dışarı çıkmadan gelmez. Beyninizi dış dünyaya açın ve çıkıp sokaktaki insanları keşfedin. Sokakta yürüyen insanların ömürleri ile ilgili hayal kurun, konuşmaları ile ilgili ön görü yürütmeye çalışın. Bir öğle yemeği, bir hafta sonu gezisi yahut bir süpermarket alışverişi… Harika fikirlerin nereden geleceği hiç belli olmaz!

Yurt Dışına Çıkın ve Bir Dil Öğrenin!

Tüm bu teknikler başarısız olursa size bonus bir önerim daha var: vatan dışına bohça ve bir dil öğrenin. gerçekleştirdikleri araştırmayla vatan dışında yaşayanların bir dizi bilişsel görevde daha iyi olduklarını buldular. bir diğer deneyde iştirakçilerin çok aydın öğrenme deneyimlerini hatırlamasını istedi ve bu bireylerin düşüncelerinde daha elastik ve yaratıcı temaslar kurmakta daha uygun olduğunu buldu. Bu vaziyet aslında vatan dışında yaşam sürdüren insanlarda işe yarıyor, hayal edenlerde değil! Sizin amacıyla hangisinin işe yaradığını tecrübe ederek bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu