BileceksinSağlık

Yeşil Elmanın Faydaları

Mucizevi ve saymakla bitmeyen faydaları olan yeşil elmaya hayatımızda ne kadar az önem versek de bu yazıyı okuduktan sonra yeşil elmanın faydalarını öğrenecek ve hayatınızdan yeşil elmayı hiç ayırmayacaksınız.

 

Yeşil Elmanın Faydaları

“Günde bir elma doktoru uzak tutar”. Parlak yeşil bir elma yemenin sizi nasıl sıhhatli tutacağını öğrenmek için okumaya devam edin. Besin değerleri ve sıhhat faydalarını öğrenmek sizin için faydalı olacaktır.

Kırmızı, elma ile bağdaşlaştırılan bir kelimedir. Tıpkı tatlı ve sulu kelimeleri gibi. Ancak sulu, ekşi ve yeşil renkli olan elma türü yeşil elmadır. Turta ve tart gibi çeşitli yiyeceklere benzersiz bir lezzet kattığı için, ilk olarak pişirme emelli kullanılırlar. Ayrı olarak elma şırası, şarap ve votka gibi aromalı içkilerin imalatında kullanılmaktadır.

Kalori itibariyle oldukça düşük olan yeşil elma perhiz yapanlar için oldukça faydalı bir besin. Şöyle söyleyelim orta/küçük boy bir yeşil elmanın kalorisi 50-60 kaloridir. Bu arada lif itibariyle zengin olması da doyurucu bir özelliğe sahiptir. Şimdi de asıl yararlarından söz edelim.

Yeşil Elmanın Sağlığa Faydaları

Yararlarını saymakla bitmeyen elma sıhhatinizi savunmakla sanki görevlendirilmiş. Elmanın fayları ile ilgili bilgi sahibi olmanız ve doğru tüketmeniz sıhhatinize katkı sağlayacaktır. Ancak elmanın bir çeşidi olan yeşil elma sıhhat açısından bambaşka bir farklılık sunuyor. Gelin yeşil elmanın yararlarına bir göz atalım.

Lif Bakımından Oldukça Zengin

Yeşil elmanın lif itibariyle zengin olması en çok bağırsaklarınıza fayda. Sindirim sisteminizi tertip eder ve dolaşımın da hızlı olmasını sağlar. Sıhhatli bir bağırsak dolaşımı sizi de sıhhatli kılacaktır. Yeşil elmayı kabuğuyla yemenizde yarar var.

 

Mineral Deposu

İçerdiği demir, çinko, bakır, manganez, potasyum gibi iz mineraller insan sıhhati ve refahı için gereklidir. Elmada bulunan demir bir yapıt elementtir. Kan oksijen düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur ve metabolizma hızının artmasını sağlar.

 

Düşük Yağ İçermesi

Yeşil elma kilosuna dikkat edenler için vazgeçilmez bir besindir. Diyet yapan kişiler ve düzenli spor salonu müdavimleri her gün beslenmelerinde bir elma bulundurmalıdır. Aynı zamanda kan damarlarındaki yağları toplar ve kalbe doğru kan akışının korunmasında yardımcı olarak felç riskini azaltır.

 

Yeşil Elma Cilde İyi Gelir

Genç bir cilde sahip olmayı kim istemez ki… Bu yüzden yeşil elma en etkili yöntemlerden biridir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde hücrelerinizi yeniler ve daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yeşil elma oldukça etkili bir akne önleyicidir. Düzenli yeşil elma tüketimiyle sivilce patlamalarını kontrol altına alabilir ve önleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olur. Serbest radikallerin cilt hücrelerine karşı hasarını önlemede yardımcı olan C vitamini içerir ve böylece cilt kanseri riskini azaltır.

Diyabeti Önlemede Etkili

Diyabeti önlemede etkili bir yapıya sahip olan yeşil elma ayrıca diyabeti olan kişiler için de önerilen bir besindir. Genelde diyabetik diyetlerde yeşil elma yoktur fakat yeşil elma kan şekerini kontrol etmeye yardımcı petkin adı verilen bir çeşit lif sağlar.

Alzheimerı Önler

Her gün bir elma yemek, Alzheimer gibi yaşlılıkla ilgili nörolojik bozukluklara yakalanma riskini azaltır.

Astımı Önler

Düzenli olarak elma suyu içmek, bir aşırı duyarlı alerjik hastalık olan astım riskini azaltır.

Enerji Verir

Yeşil elma kişiye enerji verir. Rastgele bir tür spor yapan veya sabırsız bir hayat sürdürmesi şart olan kişiler için bilhassa karbonhidrat içerir.

Daha birçok faydası bulunan yeşil elma herkesin mutlaka tüketmesi gereken bir meyvedir. Siz de kendi sağlığınız için yeşil elinizden geldiğince elma tüketmeye çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu