Bileceksin

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi olmak isteyenler için Zabıt Katibi kimdir? Zabıt Katibi nasıl olunur? Zabıt Katibi maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Zabıt Katibi olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Zabıt Katibi olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Zabıt Katibi Maaşı Ne Kadar 2019

Zabıt katibi mahkemelerde hakim kürsüsünün hemen önünde oturan ve hakim tarafından aktarılanları mahkeme tutanağına geçiren memurdur. Katiplik genellikle ‘yaz kızım’ repliğini akıllara getirse de erkeklerde zabıt katibi olabilmektedir. Zabıt katipleri mahkemenin hemen yanında yer alan mahkeme kaleminde yazı işleri müdürünün altında iş yapar. Zabıt katibi görevleri : mahkeme tutanağını hazırlamak, gerekçeli kararı hakimin istediği doğrultuda yazmak, resmi yazışmaları mahkeme adına UYAP üzerinden yapmak. Yukarıda sayılanlar zabıt katibinin başlıca görevleri olup mahkemede yapılan her türlü evrak ve arşiv işi zabıt katiplerinin sorumluluğundadır.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt katibi olmak için çift yıllarda yapılan KPSS lisans (p 3), ön lisans (p 93) veya orta öğretim (p 94) puanıyla Adalet Bakanlığı tarafından açılan ilana başvurulur. Yapılan başvurular yukarıdan aşağıya sıralanıp uygulama klavye sınavına katılmaya hak kazananlar belirlenir.

Uygulama sınavında klavye becerisi ölçülür akabinde hangi il komisyonuna başvurulmuşsa o ilin komisyonu tarafından mülakat yapılır ve göreve başlamaya hak kazananlar açıklanır. Eğer tayin istemezseniz işe başladığı adliyede ömür boyu çalışır. Bu yüzden yaşamak istediğiniz ile öncelik verin doğu görevi vs gibi zorluklar olmadan istediğiniz şehirde hayatınızı kurabilirsiniz. Bizden bir tavsiye dosya yoğunluğu olan büyük şehir adliyelerinden uzak durun. İdare mahkemeleri adliyelere nispeten daha az yoğunlukla çalışır.

Zabıt Katibi Maaşı Ne Kadar 2019

Sözleşmeli katip maaşı 2018 temmuz zammı sonrası 2670 tl olarak şekillendi. Yeni başlayan sözleşmeli zabıt katibi maaşı 2670 tl ancak çocuk yardımı, asgari geçim indirimi, kira yardımı gibi ödemeler hariç ve kıdeme göre maaşınız artacaktır.

Zabıt katibi maaşları 2019 yılında ocak ve temmuz aylarında yapılacak artışla %3,5 ve %3,5 olmak üzere iki defa zam alacaktır. Diğer taraftan zabıt katiplerinin özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiği bir çok çevre tarafından sıkça dile getirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu