Eğitim

Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Başarılı olmak için yapılması gerekenlerin başında gelen ders tekrarı öğrencilerin genellikle sıkılıp yapmak istemediği, onun yerine soru çözümüne geçtiği bir çalışma aşamasıdır. Fakat tekrar yapılmadan soru çözümüne geçildiğinde daha büyük sorunlar ortaya çıkar, öğrenci soruları çözemedikçe daha çok sıkılır ve o konuda başarısız olacağına inanıp çalışmayı bırakabilir.

 

Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Her ne kadar bir an önce bu sıkıcı bulunan süreci atlayıp soru çözmeye geçmek istesek de soru çözümüne başlamadan konuyla ilgili her şeyi özümsemiş olmamız çok daha önemlidir. Ders tekrarını daha eğlenceli hale getirmek için küçük renkli yapışkan kâğıtlar kullanarak defteriniz üzerinde o kâğıtlara ufak notlar alıp yapıştırabilirsiniz.

Ayrıca, her ders için küçük birer özet defteri edinin. Bu defterlere konu özetini kendi anlayacağınız şekilde yapın. Özet yaparken önemli noktaları içermeniz ve olabildiğince kısa şekilde konuyu özetlemeye çalışmanız konu hakkında daha çok kafa yormanıza bu sayede konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Haftalık Ders Tekrarı Nedir?

Gerek lise gerek ortaokul öğrencilerinin girdikleri sınavlar öğrencilerin bir sene boyunca birden fazla dersi bir arada yürütmelerini gerektirmektedir. Hal böyleyken, öğrencinin tüm dersleri bir arada sorunsuz bir şekilde yürütebilmesi yaptığı ders tekrarına bağlıdır. Haftalık ders tekrarı günü belirlemek öğrencinin verimli çalışma adına atabileceği güzel bir adımdır. Çünkü bir gün belirlemez ve plansız giderse öğrenci geriye baktığında ardında yığınla tekrar edilmesi gereken ders ve konu biriktiğini fark edebilir ve toparlaması daha güç olur.

Öğrencinin haftada bir gününü ders tekrarına ayırması bu sebeple oldukça önemlidir. Belirlediği günde geçtiği hafta içinde işlenmiş olan tüm konuları önce defterinde veya kitabında not alarak, sonra da kendi özet defterine konuları özetleyerek tekrar yapması gerekir. Ayrıca, eğer önceden zorlandığı veya henüz pekiştiremediği konular varsa tekrar günü içinde o konuları da tekrar etmesi önerilir.

Sınavlara çalışırken ders tekrarı yapmak çoğu zaman soru çözmekten bile daha önemlidir. Bu nedenle, öğrencinin sevdiği veya sevmediği her ders için ders tekrarını yukarıda belirtildiği gibi yaparak ilerlemesi oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu