Eğitim

En Verimli Ders Çalışma Saati Ne Zaman?

Ders çalışmak hemen hemen her seviyedeki öğrenci için üstesinden gelinmesi gereken zor bir iştir. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler ara sıra işin sırrını çok çalışmak olarak görse de asıl mühim olanın verimli çalışmak olduğunda cümle alem hemfikirdir. Ancak verimli çalışmanın nasıl ve ne olduğu hususu ile alakalı tıpkı fikir birliği yoktur. En iyi ders çalışma zamanı hangisidir? Gece mi? Gündüz mü?

Gündüz Çalışmak mı Yoksa Gece Çalışmak mı Daha Verimlidir?

Her talebe ve üstelik aileler dahi bilir ki ders çalışmak aslında zahmetlidir. Hele ki yetiştirilmesi gereken bir ödev yahut mühim bir imtihan varsa bu güçlük iki katına menfaat. Hafta sonu geldiği zaman bu güçlük olağanüstü boyutlara ulaşır. Ödevleri uygulamak, mühim sınavlara hazırlanmak, hafta içi muhtemel epey hafta sonu dahi önemlidir.

Pazar gecesi, pazartesi için yetişmesi gereken ev ödevlerini yapmaya çalışmak hiç bir talebe için keyifli bir tecrübe değildir. Belli bir çalışma düzeninize sahip olmak ve bu çalışma düzenine tabi kalmak, pekçok negatif hali engelleyecektir. Unutulmamalıdır ki birtakım öğrenciler için gündüz çalışmak daha kolayken birtakım öğrenciler için de gece çalışmak daha kolaydır.

Günün Farklı Vakitleri Öğrencilerin Zihinlerini Nasıl Etkiliyor?

Bir öğrencinin beyni, en iyi sabah saatlerinde çalışır zira ademoğlu beyni besleyici bir sabah kahvaltısına ve iyi bir uykuya muhtaçtır. Öğrenciler için sabah saatleri bu sebeple ders kitabını açıp yeni bir şeyler öğrenebilirler. Hatta eski ders notlarını gözden geçirmek için iyi bir zaman olacaktır. Sabahları aktif çalışan bir bellek yardımıyla öğrenciler; yerleri, isimleri ve hadiseleri zihinlerinde daha basit tutabilirler. Bu sebeple gündüz çalışmak, pekçok talebe için faydalıdır.

Öğleden sonra öğrencilerin beyinleri, yeni öğrendikleri şeyleri bir araya getirme hususu ile alakalı daha iyidir. Öğrenciler günün bu saatlerinde, yeni öğrendikleri veriler arasında daha basit ilişki kurabilirler. Ve böylece edindikleri veriler daha manalı duruma gelir.

Çalışmak İçin Günün En İyi Saati Ne Zaman?

Çalışmak için en iyi zaman sabah yahut öğleden sonradır diyemeyiz. Hepimizin en üretken olduğu saatler bulunmaktadır. Bu saatlerde çoğunlukla en enerjik olduğumuz zamanlardır. Bazı insanlar, sabah insanlarıdır ve bol miktarda enerji ile uyanırlar. Öte yandan birtakım insanlar şayet gece kuşlarıdır ve gece saatlerinde daha çok enerjileri vardır. Her öğrencinin değişik öğrenme yolları olduğu gibi her öğrenciye elverişli çalışma saatleri de farklıdır. Bazı öğrenciler, gündüzleri derslerine daha iyi odaklanabilirken bazıları için şayet gece çalışmak daha iyidir.

Gece Ders Çalışmanın Avantajları

Gece ders çalışmak ayt, tyt, ales ve mektep sınavları gibi her sınavdan evvela uygulanabilecek bir aktivitedir. Gece çalışmanın kendi için daha faydalı olduğuna inanan şahıslar her şeyden evvela kendilerini rahat hissettikleri, motivasyonlarının yüksek olduğu sürede çalışırlar. Kendinizi şartlandırdığınız saat çalışmanın en tesirli olduğu saattir. Gece çalışmaya şartlıysanız alacağınız verim de bir o kadar yüksek olacaktır. Gece ders çalışmanın avantajlarından bir tanesi de sessizliktir. Çevrenizde sizi rahatsız edecek rastgele bir gümbürtü bulmanız, gündüze kıyasla daha azdır. Geç saatlere kadar ders çalışmayı seviyorsanız gecenin sessizliğinden yararlanabilirsiniz.

Geceleri dikkat dağıtan şeyler daha azdır. Dikkat dağıtan şeylerin azlığı belli konular üstüne odaklanmayı kolaylaştırırken bireyin üretkenliğini de artırmaktadır. Hatta pekçok yazar, sanatkar ve kâşifin gece süresince kütüphanede yahut atölyede kilitli kaldığına dair pekçok hikâye vardır. Çalıştıktan sonra uyumanın öğrenilen şeyleri pekiştirdiğine dair pekçok soruşturma bulunmaktadır.

Gece zamanı daha çok enerjiye sahip öğrenciler için akşam saatlerinde üstelik gece geç zamanlarda çalışmak daha iyi olacaktır. Bu saatlerde kolaylıkla dikkatinizin dağılmayacağı durgun, sessiz bir ortam olur. Eğer gece zamanı çalışan bir talebe iseniz, geceleri gereğince uyuduğunuzdan güvenilir olmalısınız. Öğrenciler çoğunlukla günlük 8-9 saat uykuya gereksinim duymaktadırlar. Eğer gece çalışma rutini uyku düzenini bozuyorsa, talebe ders çalışmaya daha er başlamalıdır.

  • Çalıştığınız ortam, daha sessiz ve huzur doludur.
  • Sizi rahatsız edebilecek, dikkatinizi dağıtabilecek epey az şey olur.
  • Gece saatlerinde yaratıcı fikir artım gösterir.
  • Gece çalışmak, derslerle alakalı kavramları anlamınızı kolaylaştırır.
  • Motivasyon ve durgun müzikler dinleyerek kendinizi de dinlendirebilirsiniz. (Bunun için Youtube’da ders çalışma müziklerine bakabilirsiniz)
Gece Çalışılan Ders Akılda Kalır mı?

Günü İyi Değerlendirmek Adına Gece Ders Çalışmak

Gece ders çalışmak Onedio gibi sosyal platformlarda çok sık anılan konulardandır. Çoğu zaman günü ikiye bölen öğrenciler özellikle hafta sonları gece çalışmayı tercih ederler. Cumartesi yahut Pazar günleri lüzum kurslar gerekse arkadaşlarla zaman geçirme aktiviteleri söz hususu olmasından akşama kadar yoğun bir tempo olur. Bütün bir hafta için hazır olabilmek namına gece sabaha kadar ders çalışmak çok daha faydalı bir adımdır. Gece çalışmanın faydaları pekçok talebe yönünden keşfedilmiştir zira öğrencilerin büyük alanı tertipli hayat tipine sahip değildir. Bilhassa üniversite döneminde imtihan haftalarında sabahlamak huy durumuna gelebilmektedir. Önemli olan beden yorgun düşmeden en tesirli saatleri değerlendirmektir. Sizin için verimli olan saatler gece saatleri şayet istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

Gece Çalışılan Ders Akılda Kalır mı?

Gece ders çalışmak için ne yapmalı sorusu sık sorulmaktadır. Gece çalışmalarıyla alakalı pekçok kaygı duyulabilmektedir. Özellikle aileler gece çalışmanın pek de bir işe yaramadığına inanırlar fakat vaziyet tam tersidir. Gece çalışmalarında zihnin çok daha duru olduğu görülmektedir. Berrak olan zihinde hatırlanması gereken veriler daha kısa zamanlı hatırlanmaktadır. Özellikle ezber derslerine çalışıyorsanız gece yatmadan ezberleyip yatmalısınız. Çok çok zaman hatırlayabileceğiniz şekilde aklınıza yerleştirebilirsiniz. Sabah uyandığınızda veriler zihninizde duruyor olacaktır. Çalışırken dikkat dağılmadığı için hafızaya alınması gereken bilgi de çok net şekilde alınmaktadır.

Gündüz Ders Çalışmanın Faydaları

Gündüz zamanı çalışan öğrenciler, daha çok enerjiye sahiptir. Beyniniz çalışmaya daha çok yoğunlaştırılmış olacağı için gündüz vakitlerinde çalışmak daha iyi uygundur. Gündüz çalışan öğrenciler, gece uykusunun sonrasında güncellenmiş ve enerjik bir beyine sahip olmanın avantajını kullanır. Sabahları fiilen öğrenciler, derslere daha iyi yoğunlaştırılmış olur ve hususları daha iyi kavrar ve öğrenir.

  • Beyin tazelenmiştir ve yeni veriler için hazırdır.
  • Doğal ışık, dikkatinizi toparlamanıza yardımcı olur.
  • Gündüz çalışmak, uyku düzeninizi bozmaz
  • Sınıf dostlarınızla çalışabilirsiniz.

Sabahları beyin daha canlı ve dinçtir. Beyni canlı duruma getiren şey iyi bir gece uykusudur. Besleyici bir kahvaltı dahi öğrenme etkinlikleri için lazım olan enerjiyi sağlar. Bu halde beyin öğrenmeye daha iyi odaklanabilir. Doğal gün ışığında çalışmak gözleri daha düşük yorar ve bireyi açıkgöz tutar. Uyanık bir bellek isimler, tarihler, yerler ve şahıslar gibi ayrıntıları daha basit anımsar. Gündüz çalışmak bedenin biyolojik saatine daha uygundur. Kişinin uyku düzenini bozmaz. İyi bir uyku dahi öğrenme için çok önemlidir. Gündüz çalışmak öğrencilere arkadaşlarıyla çalışma hususu ile alakalı daha çok imkân sunar. Yararlanabileceği imkân gündüz daha fazladır.

Gece Ders Çalışmanın Gündüz Çalışmaktan Farkı

Sabaha kadar ders çalışmak mantığı uzun saatler süresince ders çalışmak manasına gelmektedir. Uzun zaman ders çalışmak için kendinizi hazırlıyorsanız her şeyden evvela uykunuzu almış olursunuz. Gece ders çalışma ile gündüz çalışma arasındaki ayrım budur. Gece çalışan şahıslar uyku bastırması problemi yaşayabilirler. Gündüz çalışıldığında uyku mani değildir. Gece daha verimli çalışılır ve bir o kadar dahi odaklanma sağlanır. Kişinin masa esasen kalkmasını gerektirecek rastgele bir vaziyet olmaz. Gündüz çalışmalarında merak ettiğiniz rastgele bir soruyu arkadaşınıza yahut hocanıza sorabilirsiniz fakat gecenin bu türlü bir üstünlüğü yoktur. İkisi arasındaki farkı belirleyip ikisini de sınamak önemlidir. Size en çok neyi seslenme ediyorsa o şekilde çalışmayı sürdürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu