Eğitim

Etkili Test Çözme Teknikleri

Sınava hazırlananlar etkili test çözme tekniklerini okumadan sınava girmeyin. Her ne kadar çok test çözsek de tekniğini bildiğimiz şeyi daha iyi yapabiliriz. Peki etkili test çözme teknikleri nelerdir?

 

Test Çözme Taktikleri

Test Çözme Teknikleri

Günümüz eğitim sisteminin gerektirdiği sınavlar öğrencilerin test çözme becerisini de ölçmekte, konuyu bilmek yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, öğrencinin test çözme teknikleri konusunda bilgi sahibi olması ve çok fazla pratik yapmış olması gerekmektedir. Şimdi, daha iyi anlaşılması için test çözme tekniklerini maddeler halinde sıralayalım.

 • Her şeyden önce konuyu çok iyi anlamış, tekrar etmiş ve özümsemiş olmalısınız. Konuyla ilgili eksikleriniz varsa test çözmeye başlamadan önce o eksiklerinizi tamamlamalısınız.
 • Gireceğiniz sınavın gerektirdiği tarzda sorular çözmeniz oldukça önemlidir. Çünkü her sınavın kendine özel bir anlayışı mevcuttur.
 • Soruları olabildiğince hızlı çözmeye çalışın. İlk başta biraz zorlansanız da kendinizi hızlı olmaya alıştırmanız son derece önemlidir. Çünkü eğitim sistemimizdeki sınavlar aynı zamanda süre kısıtlamalı sınavlardır.
 • Yanlış çözdüğünüz ya da boş bıraktığınız soruların nasıl çözüldüğünü mutlaka öğrenin ve pekiştirmek için birkaç kez tekrardan çözün.
 • Eğer odaklanma sorununuz yoksa genellikle ilk okuduğunuzda sorudan anladığınız şey doğrudur. Yanlış yapma korkusuyla sorunun tekrar tekrar okunması kafanızı karıştıracak, diğer sorulara odaklanmanızı zorlaştıracaktır.
 • Soruyu okurken önemli yerlerin altını çizme alışkanlığını kazanmış olmanız da doğru noktalara odaklanma becerinizi artırmak adına oldukça önemlidir.

 

Etkili Test Çözme Teknikleri

Etkili test çözme teknikleri arasında olan bir başka yöntem ise tüm şıkları okumadan cevaba karar vermemenizdir.

 • Birbirine benzeyen şıklar içinde cevap çoğu zaman ikisi de olmaz. Bu sayede, siz de birbirine benzer şıkları eleyebilirsiniz.
 • Genellikle hatalar, düzeltiyorum zannıyla yapılır. Bu nedenle, eğer yanlış olduğundan kesin olarak eminseniz ilk işaretlediğiniz cevabı değiştirin. Aksi takdirde, çok büyük bir ihtimalle ilk işaretlediğiniz şık doğru olacaktır.
 • Takıldığınız bir soru varsa onu mutlaka hemen geçin. Yoksa hem zamanınız gider, hem de moraliniz bozulur. Çoğunlukla biraz soru çözüp kafanız dağıldıktan sonra geri döndüğünüzde takıldığınız o soruyu çözebileceksiniz.
 • Yanlış yapmış olduğunuz sorular üzülmeniz gereken değil sevinmeniz gereken sorulardır. Eğer çözümlerini öğrenip pekiştirirseniz onlar sayesinde yeni şeyler öğrenip kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Sayısal içerikli sorularda işlemleri zihinden değil kaleminizle yapmayı alışkanlık haline getirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu