Eğitim

Hangi Derse Nasıl Çalışılır?

Tüm derslerin ayrı ayrı çalışma taktikleri bulunmaktadır. Matematiğe çalıştığınız şekilde Türkçe dersine çalışamazsınız. Bu yüzden de tüm dersler için sizlere ayrı ayrı çalışma taktikleri ve yöntemleri vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak ve anlayarak daha kolay bir şekilde derslerinize çalışabilir ve başarılı olabilirsiniz. Hangi Derse Nasıl Çalışılır?

 

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik dersini anlamak ve soruları kolaylık ile yapabilmek diğer derslere göre biraz daha zahmetli ve yorucu bir iştir ama korkmanıza gerek yok, bunun için de çözümlerimiz var. Matematik Dersine Nasıl Çalışılır? İlk olarak Matematik dersini anlayabilmeniz için 1.sınıftan itibaren gösterilen tüm matematiksel terimlere hakim olmanız gerekmektedir. Öncelikle 4 işlemi çok rahatlık ile yapabiliyor olmalısınız, eğer 4 işlem konusunda eksikleriniz varsa hiç utanmadan toplama, çıkartma, çarpma ve bölme işlemi yapın bol bol tekrarlayın. Bu size ilerleyen konularda büyük yardım sağlayacak emin olabilirsiniz. Bu işlemi de oturttuktan sonra ise diğer konulara kademe kademe atlamalısınız.

Yavaş olun anlayarak konulara çalışın çünkü matematikte yapamadığınız yada atladığınız bir konu olur ise emin olun bu soru çözerken karşınıza elbet çıkacaktır. Bu yüzden tüm konuları anlaya anlaya, sindire sindire çözmenizde fayda var. Matematik aslında soruları kolaylık ile çözdüğünüz zaman çok zevkli bir hale dönüşecektir ama burada da sürekli olarak kolaylık ile çözdüğünüz sorulara yoğunlaşmak yerine daha zayıf olduğunuz konularda da sorular çözerek o konularda da kendinizi geliştirmelisiniz. Matematik aceleye gelmez hem eğlenin hem öğrenin. Formülleri ezberlemeyin, çözüm odalı olun mantığınızı kullanarak formülleri gereken yerlerde kullanmayı öğrenin, kendinize sonuna kadar güvenin bir kaç soru yapamadığınız için ben matematikten anlamıyorum diyerek bir kenara çekilmeyin. Bol tekrar yaparak aslında Matematiğin ne kadar zevkli ve kolay olduğunu göreceksiniz.

Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

Geometri dersini yapabilmek için ilk olarak biraz da olsa geometriyi sevmeniz gerekiyor sevmediğiniz bir dersi anlamanız zor olacaktır. Bu yüzden de geometriyi öğrenirken eğlenceli bir hale dönüştürmeye çalışın. Geometri Dersine Nasıl Çalışılır? Derslerinizde ne öğretmenlerinizden geride ne de ileride olun işlediğiniz konuları zamanında ve sürekli olarak tekrar etmeye gayret gösterin. Bir konuyu anlamadan diğer konuya geçmeyin bu geometri dersi için çok zordur. Geometri bir puzzle gibidir, eksik parça bırakırsanız puzzle tamamlanamaz bu yüzden konuları en başından anlayarak yapmaya çalışın.

Farklı kaynaklardan sorular çözmeye çalışın tek bir yayın evinin soru kitapçığında takılı kalmayın. Aynı konu için en az 3 farklı kaynaktan soru çözümleri yapmanız hem o konu üzerinde çözüm yeteneğinizi güçlendirir hemde mantığınızı ve her soruya daha farklı bir açıdan yaklaşmanızı sağlayacaktır. Diğer derslerde de olduğu gibi sınav zamanı heyecan yapmadan sakin bir şekilde mantığınızı ve farklı bakış açılarınızı da devreye sokarak soruları çözebilirsiniz.

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

İlköğretim yıllarında fen bilgisi derslerini anlayarak geçirmişseniz. Lisede Fizik dersinde altyapınız olduğu için çok fazla zorluk çekmezsiniz. Tüm derslerin ortak bir özelliği ise dersi derste dinlemek ve anlamaktır bunu tüm derslerinizde uygularsanız daha başarılı olursunuz. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fizik dersinde sizlerinde bildiği üzere görsellik çok önemlidir. Fizik dersi içerisinde yapmış olduğunuz deneyler yada kendi evinizde uyguladığınız deneyler olsun aklınızda daha kalıcı bir yer edinecektir. Deney yapabilecek envantere sahip değil iseniz okulunuzda bulunan Fizik hocalarınızdan anlayamadığınız konular hakkında deney yapmalarını isteyin bu da mümkün değil ise internet çağında yaşadığımızı unutmayın. İnternet elinizin altında kafanızın takıldığı sorularda görsel yada video şeklinde olan çalışmalardan yardım almaya çalışın. Bu sizin görsel hafızanızda yer edecek ve ileride daha kolay hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Fizik dersinde verilen formülleri ezberlemek büyük bir hata ve karmaşa olacaktır sizin için bu tür şeyler sadece beyninizi meşgul eder. Formülleri ezberlemek yerine anlamaya çalışın hatta yapabiliyorsanız formülleri kendi hayatınızın içerisine adapte etmeye çalışın. Bu sayede formüllerin mantığını daha iyi kavrayabilir ve sıkıcı konuları eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Bol bol farklı kaynaklardan soru çözün ve tüm konular hakkında notlar aldığınıza emin olun, bu size soru çözerken yardımcı olacaktır. Sorulara yanlış cevap verdiğiniz zaman soruyu atlayıp geçmek yerine çözümünü araştırın ve çözümü anlayana kadar o konu hakkında sorular çözmeye odaklanın bu yöntem size yapamadığınız sorular için çok iyi bir çözüm olanağı sağlayacaktır. Sınav zamanı heyecan yapmayın bir kaç tekrar yaptıktan sonra sınav esnasında önünüze gelen soruları kafanızda canlandırmaya çalışın size en başta dediğimiz gibi formülleri hayatınızın bir köşesine yerleşti iseniz sınav esnasında kolay bir şekilde kafanızda canlandırıp soruları rahatlık ile çözebilirsiniz.

Kimya ve Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Kimya ve Biyoloji dersi çoğunluk ile ezberlemeye yönelik bir ders olduğu için aslında yapmanız gereken şey bol bol not tutmak ve bunları tekrarlamak olacaktır. Bir diğer konu ise bir konuyu tümü ile kavramadan diğer üst konulara geçmemenizdir. Bu konu benim hoşuma gitmedi gibi söylemler sizleri sınavda başarısızlığa itecektir. Böyle bir duruma düşmek istemediğinizi biliyoruz. Bu yüzden not aldığınız konuları tekrar tekrar okuyun iyice öğrenin ve her öğrendiğiniz konudan sonra o konu hakkında gene söylediğimiz gibi farklı soru kaynaklarından sorular çözerek konu ile ilgili bağlarınızı kuvvetlendirin. Bu sizin yararınıza olacaktır.

Son olarak eksiklerinizi görebilmek adına Üniversite sınavlarında çıkmış soruları çözerek nerelerde eksiklerinizin olduğunu görün ve eksiğiniz olan konulara yoğunlaşmaya çaba gösterin. Bu sizi daha başarılı yapacaktır.

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçe dersinde başarılı olabilmek için ilk önce yapmanız gereken şey şuan yaptığınız gibi bol bol okumaktır. Elinizden geldiğince fazla kitap okumaya gayret göstermelisiniz. Kitap okumak hem zihninizi geliştirir hemde Türkçe sorularında size hız kazandırır. Bildiğiniz üzere Türkçe sorularının %32’si bilgiyi yorumlama, %68′ anlam soruları olmaktadır. Soruları anlamaya ve aynı zamanda hızlı olmak için kendinizi geliştirmelisiniz.

Dil bilgisi kurallarına hakim olmak hem sorularda hemde anlam kayıpları yaşamamanız adına size çok fayda sağlayacaktır. Sürekli olarak soru çözmek size hız kazandırır bu yüzden ben 10 soru çözdüm. Bu bana yeter diyerek kendinizi salmayın. Hep bir önceki çözdüğünüz soru miktarının 2 katını çözmeye çalışın ki sınav zamanı kolay bir şekilde soruları anlayarak cevaplayın. Daha önceki senelerde çıkmış olan soruları çözmeyi sakın ihmal etmeyin, eksik olduğunuz konuları belirleyin ve eksiklerini tamamlayarak tekrar soru çözümüne ve bol bol kitap okumaya devam edin.

Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

Tarih dersinde soru çözmeye başlamadan önce konuları anlamaya ve öğrenmeye çalışın. Tarih dersi de ezbere dayalı bir ders olduğu için tüm konuları tek tek kendinizin anlayabileceği şekilde not alın ki daha sonra o konular üzerinde tekrar edeceğinizde daha kolay bir şekilde anlayabilir ve zihninizde yer edebilirsiniz. Tarihi konuları öğrenirken elinizin altında bulunan interneti de kullanmayı ihmal etmeyin.

Bir savaş konusu üzerine çalışıyor iseniz o savaşın geçtiği yerin fotoğrafları araştırın, orayı tanıyın görsel metaryeller kullanarak öğrenmek sınav zamanında Tarih konularını hatırlamanızda size çok büyük yardımı dokunacaktır. Son olarak soru çözümüne geçtiğiniz zaman soruları tekrar tekrar okuyun. İyice düşünün kafanızda soruda bulunan olayları hatırlamaya çalışın ki soru hakkında daha iyi bir sonuç elde etmenizde yardımı olsun. Yapamadığınız sorular için endişe etmeyin tüm soruları çözdükten sonra tekrar o soruya gelerek biraz daha düşünebilirsiniz. İlk seferde aklınıza gelmemiş olabilir ama tekrar o soruya döndüğünüz zaman aklınızda canlanabilir buna çok dikkat edin.

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Coğrafya dersi aslında daha çok yoruma dayalı bir derstir. Konuyu anlamanızdan daha önemli olan şey o konu hakkında yorum yapabiliyor olmanızdır. Coğrafyayı öğrenmek için çevrenizde bulunan coğrafi kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Coğrafya da grafik soruları çok sık görülmektedir. Bu yüzden analitik düşünme ve yorumlama çok önemlidir. Bunu yapabilmeniz için yorum yapacağınız konuyu iyice araştırmanı ve öğrenmeniz daha sonrasında ise farklı bir çok kaynaktan soru çözmeniz gerekmektedir. Ne kadar çok soru çözerseniz ve yorumlarsanız her çözdüğünüz bir sonraki soruda daha iyi yorum yapabildiğinizi ve sorulara ne kadar hakim olduğunuzu göreceksiniz.

Hangi derse nasıl Çalışılır biraz da olsa öğrenmiş oldunuz. Şimdi yapmanı gereken şey elinize kaleminizi alıp notlarınızı tozlu raflarından önünüze getirmeniz ve eksik olduğunuz tüm konularda araştırma yapıp sorular çözmelisiniz. Aslında tüm dersleri anlamak kolaydır fakat dersi zamanında dinler ve notlarınızı alırsanız bu mümkün olur. Yoksa ben bu dersi yapamıyorum diyerek kendinizi kandırırsınız. Kendinizi kandırmayın siz yapabilirsiniz önce kendinize güvenin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu