Eğitim

İcra Müdürü Nasıl Olunur?

İcra Müdürü olmak isteyenler için İcra Müdürü kimdir? İcra Müdürü nasıl olunur? İcra Müdürü maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde İcra Müdürü olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. İcra Müdürü olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

İcra Müdürü Maaşı Ne Kadar 2019

İcra denilince bir hayli insanın beyninde korku, panik veya heyecan gibi belirtiler oluşmaktadır. Ancak vaziyet her ne kadar bu şekilde gözükse de, Türkiye Cumhuriyet’i Devleti’nin en hatırlı görevlerinden birisi, kuşkusuz icra memurlarıdır. Bu görev aylık açısından elbette ki bir hayli devlet kademesine göre hoşnut edicidir. Ancak görevin başlıca zorlukları da bulunmaktadır. Sizlerin de aklında oluşan bu zorluklara karşı göğüs gerebileceğinizi düşünüyor ve hali hazırda bu görevi üstlenmek istiyorsanız, İcra müdürü nasıl olunur? Konusuna göz atalım.

İcra Müdürü Nasıl Olunur?

İcra müdürü olabilmek için öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra birçok söylentiye göre İcra memurluğu için hukuk fakültesini bitirmeniz gerektiği söylenir. Ancak bu bilinen en büyük yanlışlardan birisidir. Hukuk fakültesini okumadan da İcra memuru, hem de İcra müdürü olabilmeniz olasıdır. Ayrı olarak açık öğretim ile okulunu dışarıdan bitirmiş olan kişiler de İcra memurluğu – müdürlüğü görevini yerine getirmeye başlayabilirler.

İcra Müdürü Olmak İçin Gerekli Şartlar

İcra müdürlüğü için her yıl bir sınav düzenlenmektedir. Bu sınava katılabilmeniz için ise gerekli bölümün mezunu olmuş olmanız gerekmekte. Bunun dışında İcra müdürü olmak için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • 35 yaşından gün almamış olmak
  • Hukuk fakültesi, Adalet Meslek Eğitimi veya Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak sizi bir adım öne çıkarır.
  • Üniversite eğitimini yurtdışında yapan kişiler için denklik belgesi istemi
  • Herhangi bir zihin engeli, yürüme engeli vb. engel durumlarının olmaması
  • Son 1 yıl içerisinde herhangi bir suça karışmamak olmak

Yukarıdaki maddelere uyum gösteren kişiler, İcra müdürlüğü için kolları şimdiden sıvayabilir ve gerekli sınavlarda üstün başarı göstererek, bu eşsiz makamdaki yerini alabilir.

İcra Müdürü Maaşı Ne Kadar 2019

İcra müdürlerinin aldıkları aylık belirli aylıktır. Bunun yanı sıra İcra memurlarının aldığı aylıklarda belirli aylıktır. Ama bilinmesi şart olan bir şey var ki, o da her sene düzenli olarak bu aylıkların farklık gösterdiğiniz. 2019 senesi içerisinde icra personelleri ile müdürlerin aldığı en düşükten yükseğe aylık biçimi şu şekildedir;

  • En az: 3,800 TL
  • En fazla: 5,500 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu