Eğitim

İnternetten Ders Dinlemek

İnternetten Ders Dinlemek son yıllarda oldukça çoğaldı ve imkanları . Herhangi bir konuda başarısız olan bir öğrenci öğrenmek istediği konuyu internet üzerinden izleyip öğrenme fırsatını bulabiliyor. Bu durumun hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır.

 

İnternetten Ders Dinlemenin Olumlu Yönleri

Gerek özel durumları gerekse maddi imkânsızlıklarından dolayı bir dershaneye veya etüt merkezine gidemeyecek olan öğrenciler bu imkâna sahip olan öğrencilerin ulaşabildiği her türlü konu ve bilgiye ulaşabilmektedir.
Öğrenci dershaneye gidiyor olsa bile aklına takılan bir konuyu veya detayı günün her saatinde öğrenebilecek kaynaklar bulabilmektedir.

Öğrenci herhangi bir yol zahmeti çekmeksizin çalışmak istediği derse ulaşabilir, bu da onun hem zamanından hem de çalışma enerjisinden tasarruf etmesini sağlar. Ayrıca, internetten ders izlemek oldukça hesaplıdır, dershaneler veya özel öğretmenler aileleri maddi açıdan sarsmaktadır.

İnternetten Ders Dinlemenin Olumsuz Yönleri

Öğrencinin iradesi zayıf ise internette ders çalışayım derken uzun bir vaktini sosyal medya sitelerinde dersle alakasız bir şekilde geçirerek boşa harcayabilir. Eğer öğrenci sürekli internetten ders izlemek ve dinlemek durumunda ise oldukça sağlam bir iç disiplinine ihtiyacı vardır. Çalışma saatlerini, soru çözme ve tekrar programlarını tümüyle kendi başına yapmak zorunda kalır.

İnternette gereksiz bilgi paylaşanlar da çok olduğu için kaliteli içeriği bulması öğrencinin detaylı bir araştırma yapmasını gerektirir, bu ise öğrencinin biraz zamanını alabilir. İnternet üzerinden ders alan bir öğrenci rehberlik veya bir eğitim koçluğu hizmeti alamadığı için özellikle psikolojik olarak bunaldığı dönemler bunun eksikliğini hissedebilir.

İzledikten Sonra Neler Yapılmalı?

Hiçbir ders not alınmadan çalışılmaz. Bu sebeple özellikle internet üzerinden ders çalışan bir öğrenci ders esnasında konuyla ilgili notlar almalıdır. Youtube‘da Dersi izledikten sonra ise edindiği bir deftere konunun özetini çıkarmalı, önemli notları renkli kalemlerle dikkat çekici bir şekilde almalıdır. Tekrar yaptıktan sonra konuyla ilgili soru çözümüne geçebilir. Olumlu ve olumsuz yönleri göz önüne alındığında öğrenci başarılı olacağına inanıyorsa online ders dinle programlarına katılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu