Eğitim

Kalıcı Eğitim Nasıl Olur?

Çocuğun eğitim hayatında ona yeni şeyler katmak yeni bilgiler öğretmek çok önemlidir. Ancak bu bilgiler gelip geçici olmamalıdır. Bunun için kalıcı eğitim vermek şarttır. Peki bu kalıcı eğitim nedir? Kalıcı eğitim nasıl olur?

 

Çocuğun gerek akademik gerekse hayat başarısında “Sevgi-Disiplin-Alaka” 3 ayağı çok ehemmiyetli ve bunlar çocuğa balanslı verilmeli, öğretmenin anlattığı her şey çocuğun beyninin bir tarafına bilgi olarak yazılır ve hiç bir vakit unutulmaz. Öğretmenlik beyinde heykel yapmak gibidir. Çocuğa ana-babadan sonra yatırım yapan kişi öğretmendir. Disiplin çocuğa IO yaşına kadar verilmeli.

Bu, Beşeri ve ahlâkî değerlerinin oluşması açsından çok ehemmiyetli. Disiplin kar tanesi örneği ağır ağır verilmeli ki, tesirli ve kalıcı olsun. Nasıl kar yavaş yavaş ve istikrarlı yağınca tutuyorsa eğitim de öyle. Bu şekilde bir eğitim kalıcı olabilir ancak Sevgi ve disiplin beraber verilmeli. Sevgi verilirken kaynak idarenine dikkat edilmeli. Sevginin doğru yer ve vakitte verilmesi ehemmiyetli.

Bir hiyerarşi olmalı. Sevgi yatırımı doğru yapılmalı, zira çocuk sevdiği şeyi beynine yazıyor. Sevgi hayattaki karadan ve kişinin algı idarenini etkiliyor. Neyin sevildiği iyi bilinmeli. Sevgi ve disiplin birlikteliği koşul Sevgi su, disiplinse çanak gibidir. Su hangi çanağa girerse o şekli alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu