Eğitim

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak

Kitap okuyup bunu sürekli hale getirmek istiyorsanız ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız size yardımcı olabiliriz. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır gelin birlikte inceleyelim.

 

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Şayet kitaplara alaka duymakta zorlanıyorsanız, sizi kitap okumak için motive edebilecek bir sürü yol biliyoruz. Şayet bahtınız varsa, alakanızı çeken konuları anlatan kitapları seçenek edebilirsiniz. Seçtiğiniz bir kitabı rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda okumalı ve okuduğunuz kitapla alakalı başkaları ile konuşmalısınız. Her gün belli bir vakiti kitap okumaya ayırarak çok kısa müddette birkaç kitap bitirebilirsiniz.

Dikkatinizin Dağılmayacağı Bir Ortam Yaratın

Evvela kitap okumak için suskun, sakin ve rahat bir yer bulmalısınız. İyi aydınlatılmış bir odada rahat bir koltuk veya dışarıda bir hamak işinizi görecektir. Televizyon, dizüstü bilgisayar, telefon ve tablet gibi tüm teknolojik aletleri de ortadan kaldırmalısınız. Böylelikle dikkatiniz kolay kolay dağılmayacaktır.

Kitap Okumadan Önce İşlerinizi Halledin

Zihninizin bir şeyleri düşünmesine veya hayal kurmasına müsaade ederseniz, okuduğunuz kitaba kolayca konsantre olamazsınız. Yapılmamış tüm işlerinizi ve diğer her şeyi bir kenara bırakın ve kitap okumaya konsantre olun. Şayet hane ödevi yapmanız veya çamaşır yıkmanız gerekiyorsa, önce bu işleri halletmeniz gerekir. Bu işleri hallettikten sonra kitap okumaya başlayabilirsiniz.

Kitap Üzerine Notlar Alın

Şayet kitap okurken karakterle ilgili bilgileri unutuyorsanız, kitapta geçen olayları, kişileri ve yerleri not almayı tecrübe edebilirsiniz. Kitap hakkındaki düşüncelerinizi, reaksiyonlarınızı ve tahminlerinizi de not alabilirsiniz. Kitap okurken yanınızda bir kalem kâğıt bulundurmayı unutmayın. Kitap okurken kitap üzerine notlar almak, kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Arkadaşlarınızla Kitap Hakkında Konuşun

Yeni bir kitabı okumaya başladığınızda arkadaşlarınıza, ailenize ve çalışma arkadaşlarınıza okuduğunuz kitabı önceden okuyup okumadıklarını sorabilirsiniz. Şayet önceden sizin okuduğunuz kitabı okudularsa; kitabın konusu, hikâyesi ve karakterleri ile ilgili onlarla konuşabilirsiniz. Şayet önceden o kitabı okumadılarsa, kitabın size enteresan gelen bölümlerini veya size bir şekilde tanıdık gelen karakterler hakkında konuşabilirsiniz. Arkadaşlarınıza ve çalıştığınız yerdeki kişilerden kitap tavsiyeleri de alabilirsiniz.

Kitap Kulübüne Katılın

Kitap kulüplerinden birine katılmak, kitap okumak ile ilgili size cesaret katacaktır. Kitap kulüplerinin kütüphanesindeki özel kitapları da okuma bahtınız bulunur. Üstelik okuduğunuz kitaplar hakkında, diğer azalar ile konuşabilirsiniz. Gazetelere ve internetteki çeşitli web sayfalarına bakarak sizin için uygun bir kitap kulübü olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan ve iş yerindeki kişilerden oluşan bir kitap kulübü de oluşturabilirsiniz.

Yüksek Sesle Kitap Okuyun

Şayet kitap okurken odaklanma meselesi yaşıyorsanız,  kitabın birkaç sayfasını sesli olarak okumayı tecrübe edebilirsiniz.  Birkaç sayfayı sesli okumak, sözcüklerin kendisine ve mananına odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Şayet kamuya açık olan bir alandaysanız ve başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, mırıldanarak kitap okuyabilirsiniz. Sesli kitap okumak, kitap okuma alışkanlığı kazanmak için tecrübe edebileceğiniz en iyi yollardan biridir.

Kitap Ayracı Kullanın

Kitap ayracının tek emeli, kaldığınız sayfayı belirlemek değildir. Kitap ayracını kaldığınız satırı belirlemek için de kullanabilirsiniz. Kitap ayracını okuduğunuz satırın altına koymak, yalnızca o satıra odaklanmanızı sağlayacak ve sayfanın diğer bölümlerine meraklı gözlerle bakmanıza mani olacaktır. Kitap ayracını bir satırı okumayı bitirdikten sonra bir alt satıra kaydırmalısınız.

Her Gün En Az 20 Dakika

Günün istediğiniz bir vaktinde 20 dakika kitap okumalısınız lakin bu müddeti hiçbir zaman ve asla daha küçük vakit birimlerine ayırmamalısınız. Her gün 20 dakika kitap okumak, kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Zamanlayıcıyı 20 dakikaya (isterseniz 30 veya 40 dakikaya) ayarlayıp kitap okursanız, ne kadar müddet süresince kitap okuduğunuzu öğrenebilirsiniz. Şayet 20 dakikadan sonra kitap okumaya devam etmek istiyorsanız, kesinlikle devam edin.

Yatağa Yatmadan Önce veya Kalkar Kalkmaz

Yatmadan önce kitap okumaya başlarsanız, birkaç sayfa okuduktan sonra kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz fakat kalkar kalkmaz kitap okursanız, okuduklarınızı daha iyi anlayabilirsiniz ve okuduğunuz kitaba daha ilgili olabilirsiniz. Yatmadan önce ve kalkar kalkmaz kitap okumayı deneyin. Böylelikle bu ölü zamanları da değerlendirmiş olursunuz.

Yanınızda Kitap Taşıyın

Doktorda, sevgilinizi beklerken veyahut park içerisinde dinlenirken kitap okuyabilirsiniz. Kitabınızı çantanızda, cüzdanınızda veya sırt çantasında taşıyarak boş olduğunuz her an kitap okuyabilirsiniz.  Televizyonlarda sıkça gördüğümüz reklam aralarında kitap okumak dahi kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda yararlı olacaktır.

Yolculuk Yaparken Kitap Okumak

Şayet otobüsle, trenle veya başka bir toplu taşıma aracıyla işe gidiyorsanız, yanınıza kitap alıp işe giderken okuyabilirsiniz. Şayet birileri sizi işe ya da okula bırakıyorsa, bu fazladan zamanı kitap okumak için ayırabilirsiniz. Şayet araba sürüyorsanız, tabii olarak kitap okuyamazsınız fakat burada sesli kitaplar devreye giriyor. Sesli kitapları dinlemek, kitap okumakla eş değer bir aktivitedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu