Eğitim

Online Eğitimin Öğrenciler Üzerindeki Etkisi

 

Dünya genelinde yaşanan salgın hastalık sonucunda hayatımız da çoğu değiştirme yaşanmıştır. Salgın rahatsızlık toplumun bütün kademelerini etkilemiş ve sosyal hayatımızdan iş hayatımıza ve eğitim hayatımıza kadar etkilerini sürdürmektedir. Salgın hastalık sonucunda eğitim de online eğitim ön plana çıkmıştır. Online eğitim sürecine alışmak ve daha alçak yapı imkanlarını temin etmek vakit almıştır elbet. Fakat kısa sürede eğitim; internet aracılığıyla öğrencilere iletilmeye başlanmıştır. Eğitim de sürecinde yüz yüze eğitime alışıldığı için online eğitim sürecin de bir takım olumsuzluklar yaşanmıştır.

Online Eğitim ve Online Eğitimin Teknolojisinin Öğrenci Üzerindeki Etkileri

Online eğitim de internet daha aşağı yapısı kayda değer materyaller arasına girmiştir. Online eğitim ile geleneksel eğitim materyallerinin yanı sıra öbür ve öğrencinin dikkatini çekecek, bilgilerin daha iyi iletilmesini sağlayacak yeni modeller oluşturulmaya başlanmıştır. Eğitim sektöründe olan tüm eğitimciler bu anlamda kendilerini yenilemek zorunda kalmıştır. Online eğitimin hayatımıza girmesi ile birlikte yeni bir öğrenme modeli-kültürü oluşmuştur. Online eğitim ile birlikte eğitim öğretim süreci mektep dışına taşınmıştır. Online eğitim ile birlikte internet ve bilgisayar kullanımı artmıştır.

Online Eğitimin Etkileri

Hayatımızın vazgeçilmezleri aralarında olan ve aile fertlerinin hemencecik hepsinin kullanır ülkü geldiği internet ve bilgisayarın olumlu özellikleri olduğu gibi kişileri ve öğrencileri hem ruhsal hem de sağlık acısından olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Eğitim sürecinde bizlere yardımcı olan ve işlerimizi kolaylaştıran internet ve bilgisayar gibi teknolojik ürünler belli bir süreden daha sonra öğrencilerde bağlamlılık yapmaktadır. Online işlem de teknolojik ürünlerin kullanılmasın da öğrencilerin kontrol edilmesi ve öğrencilerin bu seci verimli ve hasar almadan atlatabilmeleri için titiz olmaları adına bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. İnternetin ya da bilgisayarın bağımlılığını beş başlık altında inceleyebiliriz;

1. İnternet Oyunları: internette sayısız oyun listesine ulaşabilirsiniz. Bu oyunları tanıdığı arkadaşları ile oynayabildiği gibi tanımadığı kişilerle ile de oynayabilmektedir. Bu oyunların özel alanları bulunmaktadır. Bu oyunlar genelde paralı olduğu için öğrenci emin bir süreden sonradan kesintisiz oyun oynamak istediği vakit ailesinden dar ödeme yapabilmektedir. Oyun sırasında öğrenciler tanımadığı kişiler tarafından etki aşağı kalabilmektedir.

2. Siber Zorbalık: öğrenciler internet tamamen uzakta da olan arkadaşları ile fazla rahat sohbet edebilmektedir. Bu sohbetler de muhakkak bir süreden daha sonra tanımadıkları kişiler de yer almaktadır. Sohbet sırasında problemlerini paylaşabilir ve bu paylaşımları emin bir süreden sonra tanımadıkları kişiler tarafından korkutma unsuru olarak kullanılabilmektedir. Bazen çocuklar paylaşılmaması gereken bilgileri de bu sohbet esnasında paylaşabilir.

3. Data Kirliliği/ Boşboğaz Bilgi: internet doğruca istediğimiz bilgileri istediğimiz zaman ulaşabilmekteyiz. Bu nokta da öğrencilerin bilinçli olması gerekmektedir. İnternette sayısız veri olduğu için öğrenciler her türlü bilgiyi öğrenebilmektedir. Öğrenciler birçok vakit bilgilerin içten veya yanlışlığını irdelemeden olduğu gibi kabul edebilmektedir. Bu da öğrencinin eğitim sürecini negatif etkilemektedir.

Online Eğitim ve Online Eğitimin Teknolojisinin Öğrenci Üzerindeki Etkileri
 

4. Bilgisayar Bağımlılığı: Uzun zaman bilgisayar ve internet kullanımı bilgisayar bağımlılığını artırmaktadır. Hatta öğrenciler emin bir süreden daha sonra yemek yerken dahi bilgisayarın yanına olmasını istemektedir.

5. Siber Cinsellik Bağımlılığı: Çocuklar belli yaşlar da ilgi alanları farklılık eğlence ve merak duygularına engel olamazlar. Özellikle cinselliğin ön planda olduğu videolara istedikleri aman ulaşabilmektedir. Bu da belirlenmiş bir süreden daha sonra tiryakilik yapabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu