Eğitim

Sınav Dönemi Yapılan Hatalar

Merhaba Arkadaşlar, Sizlere başlıktan da anlayacağınız üzere Sınav Dönemi Yapılan 10 Yanlış Davranış hakkında önemli bir yazı hazırladık. Bu, belki de hayatınızda dönüm noktası yaratacak konulardan biridir. Ki genelde de öyle oluyor. E anlayacağınız üzere hayat olunca işin içinde pekte ciddiye alınmayacak tarafı yok demi. Onun için bu yazıda da sizlere biraz ciddi konuştuk. Öyle olmaz ise, çocuk oyuncağı gibi davranılırsa bir anlamı olmaz zaten onca çabanın. Neyse sizlere iyi okumalar…

 

Çalışmayı Son Ay’a Bırakmak (Haliyle En Çok Yapılan)

Bakın arkadaşlar. Genellikle birçok öğrencinin ki zamanında benim de kısmen de olsa yaptığım en kötü şeydir bu. Sınava çalışmayı son aya, hatta kendine güvenen arkadaşlar son haftaya bırakmaktalar. Lütfen siz bunları yapmayın. Sınavlara çalışmak zaman isteyen, emek isteyen şeylerdir. Bu her daim böyledir. Sonucunda bir meslek sahibi olmak istiyorsunuz değil mi? E bunun için kendinizi belli etmeniz, hak etmeniz gerekmektedir. Sizler bunun gibi küçük şeyleri başarmanız lazım ki ileride önünüze çıkacak zor şeyleri başarabilmeniz lazım. Emin olun vakit çabuk geçiyor. Siz çalışırsanız kendinize fayda sağlarsınız. Kimsenin size faydası olmaz. Ne yaparsanız kendiniz için.

Az Paragraf Sorusu Çözmek

Paragraf soruları YGS sınavının en çok vakit kaybına uğratan sorularıdır. Kısacası YGS’ye giren öğrencilerin baş düşmanlarından biridir. Öğrencilerin bu sorulardan korkmalarının sebebi soruların genellikle uzun olmasıdır. Ancak emin olun soru ne kadar uzun ise o kadar kolaydır. Gerçekten çok kolay oluyor bu sorular. Çünkü size verilen süre soru başına 1 dakika. (Matematik için geçerli değil tabi 😀 ) Yani sizin bu soruları o kadar çabuk yapabilmeniz lazım ki diğer soruları çözmek için o kadar çok vaktiniz olsun. Bu sorular genellikle okuduğunu anlamaya dayalı sorulardır. E haliyle soru uzun olunca da sona geldiğin vakit başını unutuyon. Öğrenciler buralarda genellikle soruyu 2-3 defa okudukları için vakit kaybına neden oluyor onlar için. Onun için siz siz olun kısa sorulardan korkun. Uzun sorular size verilmiş bir nimettir. Bol bol paragraf sorusu çözüp, bol bol kitap okuyun. Hergün yapın kendinize bunu. Hatta gerekirse hergün 20 ila 50 arası paragraf sorusu çözüp, boş vaktinizde okuyabildiğiniz kadar kitap okuyun. Okuyun ki okumayanlar daha soruya başlamadan siz diğer soruya geçin…

Verimli Ders Çalışmamak

Bu sorun maalesef hiç bitmiyor öğrenciler için. Çünkü öğrenci derki bitiriyimde, biraz soru çözüp konuyu tamamamlıyım. Öyle olmuyor işte o iş. Bakın arkadaşlar, siz dersin başına oturduktan sonra o konuyu bitirmeden ve bitirmekten daha da çok o konuyu anlamadan asla ama asla kalkmayın. Çünkü diyelim ki konu 2 saate bitti. Sonra soru çözmeye başladın. Baktın ki sorular çözülmüyor. Oysa ki konuyu bitirmiştin. Konu bitmiş ancak anlaşılmamış. Sonuç bitmiş bir beden, beyin, yorgun bir vücut sanki verimli çalışmış gibi. Ve de geride kalan ve geri getirilemeyen zaman. Bakın size zararları neler oldu. Siz bu hatalara düşmemek için konuyu anladıktan sonra kalkın gidin. Yoksa sınav gününe kadar kalkamazsınız oradan.

Tekrar Yapmamak

Genelde kime sorarsak herkes tekrar yapar. Ancak sorun ne zaman. Hep son zamana koyarlar. Ancak son zamanda yapılan tekrarın faydası sadece son cümlesidir. Emin olun. Siz sınava çalışırken devamlı çalıştığınız konuları özet olarak bir kağıda gecirin. Hem kağıda özet olarak geçirdiğiniz için aklınızda daha kalıcı kalabilecek, hem de bir soru çözerken takıldığınız bir yer varsa onca sayfaya bakmak yerine, özetinize bakıp hemen bıkabileceksiniz. Bakın işte tekrar yapmak nelere sebep oluyormuş.

Az Deneme Çözmek

Emin olun az deneme çözen öğrenciden pek hayır gelmez. (Istisnalar olabilir, ancak istisnalar kaideyi bozmaz.) Çünkü deneme dediğimiz şey hem sınava benzer bir sınav niteliği taşır, hem bol deneme soru çeşitliliği demek, hem de anlayamadığınız konuların neler olduğunu girmemizi sağlar. Yani denemesiz sınava hazırlık olmaz. Hatta emin olun soru bankası almak yerine bol bol deneme çözmesi belki daha fazla katkı sağlayacaktır. Onun için siz siz olun, deneme çözmeden sınava girmeyin.

Zor Konuları Sona Bırakmak

Zor konular derslere göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genelde sınavlarda en çok zor konulardan soru çıkıyor ve çalışmak için zor konular en sona bırakıldığı için sınavda karşımıza çıktığı zaman hiçbir şey yapamıyoruz. Yani size diyebileceğim ya erken başlayıp hepsini bitirin. Ya da zor konuları sona bırakmayın. (İyi bir yer istiyorsanız ki hedefinizde bu olmalı, olabildiğince erken başlamak.)

Bazı Belli Şeylerden Fedakarlık Yapmamak

Bu bir öğrencinin en geç farkına vardığı bir sorundur. Bir hocamız bize şöyle söylemişti. “Hayatınızdan 1 yılı atın, sonuçta önünüzde çalışmak için daha uzun bir hayat olacak. Siz diyin 40, ben diyim 50 sene. Çünkü arkadaşlar, sizin şuracıkta yapmanız gereken tek şey çalışmak, telefonu, bilgisayarı, tableti, televizyonu ve benzeri birçok şeyi yaklaşık 1 yıl boyunca hayatınızda uzaklaştırmak. Çıkarın demiyorum, uzaklaştırın diyorum. Çünkü gerçekten iyi bir gelecek, çok ve verimli çalışmaktan geçer. Zaten okulda okuduğunuz için hem çalışmak zorunda değilsiniz, hem ders çalışmak için bolca vaktiniz var, hemde aileniz ve çevreniz devamlı sizi çalışmak için motive ediyor olucak. Çalışan arkadaşlar(rakipler, onlar sizin sınavda rakibiniz çünkü), her yardıma ve zor duruma koşan bir aile vs. Hepsi sizi motive eder. Öyle değil mi!!! Birde çalışmadığınızı düşünün… Lütfen arkadaşlar. Siz siz olun geçen zamanı boşa harcamayın, harcayanlar gibi zor durumda kalmayın. Unutmayın sınavın son gününe kadar vaktiniz var. Ve unutmayın ki sizin için verimli geçen 1 Yıl = Çalışma Hayatınızdaki Mutlu ömrünüz olacaktır.

Biliyorum Deyip Kendinizi Kandırmak

Bu konu üzerinde fazla konuşmaya gerek yok aslında. Çünkü 3.Maddede ki Verimli Ders Çalışmamakla aynı mantık. Sadece şunu ekleyebilirim sizin için; Kendinizi kandırıp boşa vakit harcamayın ki, geçen her verimli vakit size verimli ömürler kazandırsın. Yani vakit, nakittir. 😉

Çalışma Sistemi Oluşturmamak

Bunu yapmayıp başaran kişiler yok mu, var. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz arkadaşlar. Bu konuyu size kısaca şöyle anlatıyım. Bu konu başlığında aslında söylenmek istenen “Programlı Çalışın”. Çünkü siz programlı çalışınca en azından yapmanız gereken şeyler bir düzen içinde, neyi ne zaman halledeceğinizi biliyorsunuz. Örneğin Programda; “Matematikten Polinomlar Konusu Çarşamba günü saat 9-11 arasında 25-5 taktiği ile(25-5 taktiği hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz tıklayınız.) Çalışılacak ve bitecek.” yazıyordur. Sizde en azından o süre içerinde kendinize verdiğiniz sözü ve oluşturduğunuz hedefi başarma gayreti içerinde olursunuz. Bitince de konu çalışma programından silinir ve hallolur. En azından 1 Konudan bir süreliğine muaf olursunuz. Güzel değil mi ya!!! Ama programlı çalışmaz iseniz, dur gidiyim ders çalışıyım, canım sıkıldı biraz dolaşayım gelip devam ederim (Bu arada çalışılanlar da unutuldu tabi), git, gez, gel, biraz televizyon izliyim sonra çalışırım, açıktım bir şeyler atıştırıyım çalışırım derken gece oldu ve uyudunuz. Geçti onca gereksiz vakit. 1 Gün kaybınız ve 1 Konu eksiniz oldu. Yine size zararı olur bu durumun. Siz siz olun Programlı çalışın. Ha bazıları ders program çok disiplinli, ben rahat çalışır hallederim. Boş verin siz onları, çünkü bir işin devamlılığı kazandırır, arada bir yapılanı değil..

Çabuk Pes Etmek

Bu durum aslında daha çok YGS sonrasında oluyor. Çünkü sınav bitti, birçok kişi önemli sınavın LYS olduğunu unutmuş, kötü geçti, moralim bozuk diyip kendini salmış durumda. Bu gayet normal tabi. Sonuçta her zaman önemli bir sınava girmiyoruz. YGS’de ise; ya çok konu var, yapamıyorum gibi cümleler çok duyulur. İlk defa bu kadar fazla çalışıldığı için bir baskı hissediliyor. Program olmadığı için düzensiz ve dengesiz bir çalışma çabası içinde olanlar da var tabi bunların içinde. Bu böyle olmamalı arkadaşlar. Az önce de dediğim gibi; Her zaman önemli sınavlara girmiyoruz hayatta, her zaman fırsatlar çıkmayabiliyor karşımıza, her zaman müsait olamayabiliyoruz. Bunun için dişimizi sıkıp, hiç bir engelin bizi etkilememesini sağlamalıyız. Bunların üstesinden gelmeliyiz, gelmeliyiz ki başımız ağrımasın, iyi yerlere düşelim. Değil mi…

Sınav Dönemi Yapılan 10 Yanlış Gördüğünüz gibi. İş baya ciddi. Ancak bilin ki, bir hedefiniz var ve siz o hedef için uğraşırsanız bu okuduklarınızı meydana getirme şansınız olur. Yani siz isterseniz, SEN İSTERSEN bunlar olur. Ve belki de ileride mutlu bir hayat, elinde tutabileceğin güzel bir mesleğin olur. Hayali ne güzel demi..

İnşallah Başarır ve Verimli birer Birey olursunuz..

Aklınıza takılan bir soru veya danışmak istediğiniz bir durum olursa aşağıya yorum yazabilirsiniz. Elimizden geldikçe yardım etmeye çalışırız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu