Eğitim

Sınav Stresini Azaltmanın Yolları

Gerek üniversite sınavları olsun gerek diğer gireceğiniz sınavlar sizi strese sokmasın. Böyle demesi kolay olsa da sınav stresini azaltacak bazı önerilerimiz var. Sizde sınav stresinizi azaltmak istiyorsanız dediklerimize kulak verin.

 

Sınav Stresini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Sınav Stresini Azaltmanın Yolları

Üniversite sınavı her geçen gün yaklaşıyor. Çoğu öğrenci ise Üniversiteye Giriş Sınavı öncesi stresi azaltmanın yollarını arıyor. Aşağıda verilen tavsiyeler uygulandığında sınav stresi büyük ölçüde azaltılabilir.

Sınav Anksiyetisinin Semptomları Nelerdir?

Sınav anksiyetesi seviyesi öğrenciden öğrenciye farklılık gösterebilir. Bazı öğrenciler hafif stresli olmalarına rağmen sınavlarında oldukça iyi sonuçlar alabilir. Ama bazı öğrenciler stres yüzünden sınavda beklediklerinin çok altında alabilir ve panik atağa varacak semptomlar yaşayabilir.
Anskiyete genel olarak kendini terleme, titreme, artan kalp hızı, kuru ağız, mide bulantısı ve bayılma hissi ile gösterir. Daha hafif vakalarda midede hafif bir bulantı söz konusu olabilirken, daha ağır vakalarda fiziksel semptomlar kusmaya kadar gidebilir.

Sınav Stresinin Sebepleri Nelerdir?

Önceki sınavlarınızda beklenilenin altında sonuçlar aldıysanız eğer gireceğiniz her sınavda kötü bir sonuç alacağınızı düşünebilirsiniz. Bu sizin sınav esnasında daha stresli olmanıza sebebiyet verebilir.
Sınava yeterince çalışmamış olabilirsiniz. Ya da farklı şekilde sınavdan düşük almaktan korkuyor olabilirsiniz.

Sınav Stresini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Bazı nefes alıp verme yöntemleri sınav öncesinde ve esnasında rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ama öncelikle sınav stresinizi azaltmanın ilk yolu sınava yeterince çalışıp, hazır olarak girmenizdir. Bu sizin öz güveninizi yükseltir ve başarısızlık korkunuzu azaltmanıza yardımcı olur. Ek olarak, sınavdan önce uykunuzu iyi almaya çalışın. Sınava girmeden önce bol protein içeren sağlıklı bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Fındık ve süt ürünleri bu noktada iyi birer protein kaynağıdır. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek kullanmayı tercih edin. Yulaf ezmesi ve granola da bu noktada tercih edilebilir. Bol bol su için ve sınav esnasında da yanınıza su almayı unutmayın. Susuzluk, sınav stresinin sebep olduğu semptomları daha da kötüleştirebilir.

Sınav Esnasında Stresi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Yavaş ve derin nefes almayı deneyin. Ve kaslarınızı esnetip rahatlatmaya çalışın. Her soruyu yavaşça ve birden fazla kez okuyun. Sorunun size neyi sorduğundan emin olun. Her seferinde tek bir soruya yoğunlaşın. Pozitif olun ve bu testin sizin değerinizi belirlemediğinin farkında olun. Önünüzde gireceğiniz birçok sınav var ve bir test bu noktada hiçbir şey ifade etmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu