Eğitim

Üniversite Bursu Veren Kurumlar 2020-2021

Üniversite Öğrencileri Toplanın! 2020-2021 Burs Veren Kurumların Sıralı Tam Listesi… Bir eğitim öğretim devresi daha başladı ve bilhassa yeni kazanan üniversite öğrencileri amacıyla parasal açıdan zor günler kapıda. Bu hali aşabilmek, parasal açıdan daha rahat bir şekilde okuyabilmek amacıyla üniversitede burs alabilmek çok mühim. Devlet aracılığıyla alınan burslar sayılmazsa, hususi vakıf ve kurumlardan dahi burs temin edebilirsiniz. Bunun amacıyla birtakım şartlar söz hususu naturel. Gelin üniversitede yeni devir başlarken başvurabileceğiniz burslara, burs veren kurumlar ve vakıflar listesine daima beraber bakalım.

 

Karşılıksız Üniversite Bursu Veren Kurumlar 2020-2021

Yükseköğrenim Bursları Başvuru Koşulları

Yüksek Lisans ve Doktora Bursları amacıyla Başvuru Koşulları Yüksek Öğretim Kurumlarının ara sınıf öğrencileri, eğitim kurumlarından alacakları yüksek öğretim hali belgelerini ve dilekçelerini, birinci sınıf öğrencileri şayet mezun oldukları lise yahut lise dengi mektep müdürlüklerinden alacakları orta tahsil hali belgelerini ve dilekçelerini, kurumlarına gönderilen örneklere elverişli olarak hazırlanmış şekilde vakıfa verirler.

Yurt dışı bursları, sadece yüksek lisans amacıyla ve lisans eğitimini Yümlü Vakfı’nın bursu ila tamamlamış olan bireylere sağlanmaktadır. Bu ön koşulları karşılayan bursiyerler, üniversite yahut yüksek okulunu üstün başarı ile tamamlamış ve dil biliyor olmaları durumunda başvurabilmekte ve Vakıf yönünden uygun görülen adaylar arasından seçilmektedirler. Vakıf yönünden sağlanan burslar içerisinde yurtdışı bursları karşılıklıdır.

Karşılıksız Üniversite Bursu Veren Kurumlar 2020-2021

Burslar, başarı oranı yüksek öğrencilere Yönetim Kurulunca yapılacak değerlendirmeye göre verilir. Burstan yararlanma edebilmek amacıyla öğrencinin okuldan, rastgele bir hususi kurum yahut kuruluştan ayrıca burs almamış olması kuraldır. Burs talebinde tespit edilen adayın, burstan yararlanabilmesi amacıyla öngörülen şartlara uyması, Yönetim Kurulunca bursiyerliğinin kabulü lazım olur. Yönetim Kurulu’nun elverişli gördüğü sürece bursiyerlerin burs alabilmeleri amacıyla öğrenime ara vermemiş olmaları ve öğrenimlerinin aksaksız devam etmesi kuraldır.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı üniversite öğrencilerine en yüksek burs sayısını veren vakıf olarak biliniyor. Meslek Lisesi Meleket Meselesi Projesi dahil 10 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor.

Darendilliler Eğitim Vakfı

Darendilliler Eğitim Vakfı Karşılıksız burs veren öğrencilerinden “Kamu haklarından yasaklı olmamak, T.C. vatandaşı olmak, Türkiye’dahi ikamet ediyor olmak Doğal yıkım, kaza gibi türlü nedenlerle mağdur hale düşen ve bu durumlarını belirleyen öğrenciler burstan ilk olarak yararlandırılır,  Aylık nakit ödeme biçiminde diğer bir burs desteği almıyor olmak, ( KYK Hariç) Aynı aileden DASEV Burs Programı’na devam eden diğer bir öğrencinin olmaması, Başvurularda puanların denk olması durumunda kız çocuklarına öncelik tanınır.” gibi şartlar aramakta.

Fatih Gençlik Vakfı

Sadece İstanbul’dahi rastgele bir üniversitede eğitim gören erkek öğrencilere burs olanağı sağlayan bir kurumdur.

Çağdaş Eğitim Vakfı

T.C Vatandaşı olmak, familya gelir seviyesi düşük ve gereksinim sahibi olmak, İstanbul vilayet sınırları içerisinde okuyor olmak, ara sınıflarda okuyan öğrencilerin not ortalaması minimum 2.00 olması ve alttan dersi olmamak ve vakıf üniversitelerinde okuyanların %100 burslu olması şartları aranmaktadır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

Şubeleri  olan illerdeki devlet üniversitelerinde okuyor olmak , (şube listesi amacıyla tıklayınız) KYK hariç, diğer bir kamu kuruluşu yahut hususi kuruluştan burs almamak, ara sınıflar amacıyla umumi not ortalaması minimum 2.00 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olma şartları aranmaktadır. Açık Öğretim’dahi okuyanlar, uzaktan öğretim görenler, hususi üniversitede  okuyanlar, devlet üniversitelerinin son sınıfında okuyanlar ve 01.01.1993’ten evvela doğanlar başvuramaz.

Darüşşafaka Cemiyeti

Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Lisesinden mezun olarak üniversiteye devam eden mezunlarına karşılıksız burs desteği karşılamaktadır. Bursiyerlerin tespitinde temel alınan ölçütler, burs miktarları ve bursun devamıyla alakalı koşullar Darüşşafaka Cemiyeti’nin hazırladığı yönetmelik hükümlerince belirlenmekte ve her sene uygulanan çağrılar aracılığıyla mezunlarına duyurulmaktadır. Burs miktarları, mezunlarının üniversite giriş sınavı dereceleri ve üniversite öğrenimleri süresince gösterdikleri akademik başarıya göre değişiklik göstermekte ve burslar eğitim senesi süresince 9 ay süre ile verilmektedir.

Eget Vakfı

Türkiye genelinde lisans düzeyinde tahsil gören, görecek olan ve görmeye hak kazanmış; fakat öğrenimine parasal imkansızlıklar sebebiyle devam ediyor zorlanan öğrencilere geri ödemesiz burs vermektedir. Ara sınıflar amacıyla, umumi başarı ortalaması 4 üzerinden minimum 2,5 notunu tutturmuş, bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak ve EGET Vakfı idare kurulunun onaylayacağı bir kurum yahut sivil cemiyet kuruluşunda, senede 3 (üç) gün, bir sosyal mesuliyet projesinde çalışmayı kabul etme şartları aranmaktadır. İki yıllık meslek yüksekokulundan dikey geçiş sınavı ila 4 yıllık üniversite programına geçen öğrenciler dahi EGET Vakfı bursuna başvurabilirler.

NEF Vakfı

Başka bir kamu yahut hususi kurumdan aylık, ücret yahut burs almamak ( KYK kredisi, şehit ve gazi çocukları, %40 ve üzeri özürlü raporu olanlar ve devlet koruma ve bakım altında yetişen adaylar hariç), familya aylık gelirinin minimum düzeyde yahut altında olması, ara sınıfta okuyan öğrenciler amacıyla umumi başarı ortalamasının 4 üzerinden minimum 2,0 olması ve bir üst sınıfa geçiş hakkına sahip olmak, sosyal mesuliyet çalışmalarına gönüllü iştirak arzulamak ve sosyal mesuliyet bilincine sahip olmak şartları aranmaktadır. Lisans öğrencilerine verilmektedir. Hazırlık sınıfları başvuruya dahil değildir. On öğrencilerine verdikleri “Yıldız Çocuk Bursu” ila öğrencilerin eğitim yaşamı süresince verilen tam kapsamlı eğitim desteğinin beraberinde sosyal zekalarını dahi geliştirecek aktivitelere katılmalarına destek verilmektedir. Verilen burslar kesintisiz 12 ay süresince devam etmektedir. Bursiyerleri arasında, her sene o eğitim döneminde en etkin olan öğrencileri dahi devir nihayetinde 1.500 TL ’lik “Üstün Başarı Bursu” verilmektedir.

Türk Eğitim Vakfı

2020-2021 burs müracaat tarihi 2-22 Eylül arasında olacak olan TEV’in burs miktarı aylık 700 TL burs sağlıyor.

Sabancı Vakfı

Ekim-Haziran ayları süresince toplam 9 ay burs olanağı yayınlayan Sabancı Vakfı’na başvurular, okumakta olduğunuz üniversite aracılığı ile gerçekleşiyor. Lisans öğrencileri amacıyla 500 TL’lik burs olanağı sağlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu