Eğitim

Üniversite Sınavına Hazırlık Süreci Nasıl Değerlendirilmelidir?

Üniversite sınavına hazırlık sürecinde öğrencilerin sadece bilişsel, psikolojik ve sosyal anlamda da desteklenmesi gerekmektedir. Kolay bir imtihan algısının yerine manâlı ve zorunlu bir imtihan algısı taşımak ve sınavı önemsemek sizi oldukça ileriye götürecektir. O Kadar çok öğrenci iyi bir lise, üniversite ve ya bulunduğu konumun bir üstteki aşaması için sınavlara katılmayı ve başarılı olmayı düş eder. Buna karşın sınava katılan öğrencilerin bir kısmı hayallerine kavuşurken, bir kısmı maalesef elenir. böylece sınav hazırlık sürecine dikkat etmeniz gereken bazı detaylar şu şekildedir.

1. Uzman birinden takviye almalısınız.

Hatta ne kadar iyi olursanız olun veya kendinizi ne kadar yetkisiz görürseniz görün uzman desteği sizin bu süreci ayrıca daha bakımlı keza de daha bereketli geçirmeniz için size yardım olacaktır. Alanında uzman bir kişiden yardım elde etmek daha emin adımlarla ilerlemenizi ve güncel tüm detaylardan da haberdar olmanızı sağlar. Yalnız başınıza olaylarla üatesinden gelmek zorunda kalmaz ve daha iyi hissedecek sinizdir.

2. Sistemi çok iyi bilmelisiniz.

Sınav sistemine bütün olarak başat olmak neler yapacağınızı ve planlamamızda nelere uyarı etmeniz gerektiğini anlamanızda fazla etkilidir. Zamanlama ve sizi bekleyen sınav için ise sistemi bilmek süreci yönetmede çok etkin olacaktır.

Sınava Hazırlık Süreci Nasıl Değerlendirilmelidir?

3. Planlı, programlı ve sistemli çalışmalısınız.

Yaşamınızın tamamını sınava odaklamak yerine egzersiz planı oluşturuyorsanız eksik zamanda fazla şey öğrenebilirsiniz. Programınıza yineleme, yeni konulara hazırlık ve konuyu kavrayacağınız kadar soru çözeceğiniz şekilde ayarlanmalıdır. aynı zamanda program sizin uygulayabileceğiniz nitelikte olmalı ve size özel olmalıdır. Her hangi bir egzersiz planı sizin yaşamınızı kolaylaştırmak yerine geveze vakit alacaktır. böylece program yazarken ütopik bir gösterme açısıyla değil, gerçekçi bir bakış açısıyla programınızı oluşturmalısınız.

4. Motivasyonunuzu katiyen düşürmemelisiniz.

Zaman zaman karşılaşacağınız zorlukların gerçekten sizi daha ileriye götüreceğinizi, bu sıkıntılar sayesinde eksikleri fark edip telafisini yapacağınızı katiyen unutmamalı, bunu aralıksız kendinize yeniden etmelisiniz. Motivasyonunuz ve enerjiniz yüksek olduğunda başarılı olursunuz. Bunun için kendinize katiyen yapamıyorum, çok zor, yetişemeyeceğim gibi telkinlerde bulunmayın ve onlar yaptıysa ben daha iyisini yaparım cümlelerini tekrarlayın.

5.Kendinizi ve öğrenme sisteminizi fazla iyi bilmelisiniz.

Kendinizi iyi tanımalı, nasıl daha iyi anladığınızı hangi saat aralığının sizin için daha ideal olduğunu bilmelisiniz. Bunun yanı sıra hangi alanlara yatkın olduğunuzu başarılı ve başarısız olduğunuz dersleri fazla iyi analiz etmelisiniz.

6.Denemeler ve alıştırmalar yapmalısınız.

Imtihan anına kadar ne kadar fazla provalar yaparsanız, sınavda o kadar eksik zorlanırsınız. Denemeler yaparak, kendinizi sınava odaklanmalısınız. Denemeler doğru performansınızı da tahmin edebilir, çalışma planınızı bu şekilde de düzenleyebilirsiniz.

7.Bolca kitap okumalısınız.

Kitap okumak yalnızca hobi olmamalı aksine kitap okumak hayatınızın en manâlı parçası olmalıdır. Çünkü kitap okumak zihnin sürekli aktif düşünmesini, açıklama gücünü, muhakeme kabiliyetini artırır. Bu durumda birey daha başarılı olur bununla beraber kitap okumak günlük yaşamın can sıkıntısı ve stresinden de sizi uzaklaştırarak zihnin dinlenmesini ve serbest hissetmenizi sağlar.Sürekli testlerle boğuşmak yerine kitap okuyarak da çok pozitif bilgi sahibi olabilirsiniz. Akademik bilginin yanı sıra okuduğunu anlama ve süratli okuma için mutlaka kitap okuma alışkanlığı kazanmanız gerekmektedir.

8.Süre tutarak ders çalışmalısınız.

Sınavlarda kısa sürede çokça şey anlamanız ve yorumlamanız istenecektir. bu nedenle çalışma yaparken mutlaka vakit tutarak ders çalışmanız gerekmektedir.

Sosyal medyadan uzak durun. sosyal medya ve İnternet aslında içten kullanıldığında son derece faydalı kaynaklardır ve epeyce çabuk bir şekilde bilgi elde edilir. Fakat kontrolü kaybediyor ve yaşamınızı negatif etkiliyor ise muhtemel olduğunda telefon, bilgisayar ve teknolojik iletişim araçlarından uzakta durun.

9. Size enerji verecek gıdalar tüketmelisiniz

Et, süt, balık, badem, meyve ve bolca su gibi gıdalar tüketmek ve dinç beslemek, hedefe hedefe kilitlenmek ve kendinize bir gaye koymak, kararlarınızı alırken mantıklı kararlar elde etmek ve her yenilgiyi, çelimsiz yanı güçlendirmek için bir fırsat olarak değerlendirmelisiniz.

10. Duygularınız yok aklınız sizi yönlendirmelidir.

Hiddet, dehşet ve aşırı endişe insanı başarısızlığa götürür bunun yerine kararlı ve istikrarlı olmalı, akla yatkın adımlar atmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu