Eğitim

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilecekler

Sınav dönemi öğrencilerin üniversite tercihlerinde dikkat etmesi gereken şeyleri sizler için derledik. Üniversite sınavına girmiş kişilerin tercih dönemlerinde dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. İşte üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler…

 

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öğrenciler ve aileleri ile konuştuğumuzda ne istedikleri, neye ihtiyaç duydukları ve hangi konularda endişelendiklerini öğrenme fırsatı buluyoruz. Muhtemelen sizin de kafanızda benzeri sualler bulunuyor. Doğru üniversiteyi seçmek hiç de kolay değil. Neyse ki bizim deneyimlerimizden faydalanıp vakiti geldiğinde doğru tercihler yapabileceksiniz.

Yer/Mekan

Üniversite tecrübeniz, bir hayli etmen çerçevesinde şekillenir ve bu faktörlerin en ehemmiyetlisi ise okulunuzun bulunduğu yerdir. Üniversitenizin bulunduğu yerin yakınında kültürel ve eğlenceli aktivitelerin bulunduğundan emin olun. Ayrı olarak üniversiteniz, yerleşke dışında iş veya staj bulabileceğiniz yerlere de yakın olmalıdır. Okulunuzun toplu taşıma ile irtibatı iyi mi? Peki, mahalli işletmelerle bağı nasıl?

Alaka alanlarınızı ve dikkatinizi çekebilecek aktiviteleri bir düşünün ve buna göre internette üniversitelerin lokasyonlarına bir bakın. Bu bilgilerin yanı sıra okulunuzun hanenize veyahut kalacağınız yere yakın olduğundan emin olmalısınız.

Eğitim Kalitesi

Eğitim kalitesi, üniversite seçimi için çok ehemmiyetli bir kavramdır. Neticede yüksek eğitiminize adım atıyorsunuz ancak öğrenmenin bir hayli yolu vardır. Sınıfta öğrenen biri misiniz yoksa tecrübelerinize dayanarak öğrenen biri mi? Değişik araştırmalara mı imzalamak istiyorsunuz?

Bilinen üniversitelerde oranlar, istatistikler ve ödüllerin dışında karşılaştırılabilecek pek çok şey vardır. Hedeflerinize erişmek için yan dal veya çift ana dal yapabilecek misiniz? Üniversitenizdeki akademik personel gelişiminizi izleyebilecek mi? Okulda öğrendiklerinizi mezuniyet sonrasında kullanabilecek misiniz? İlgilendiğiniz bölümlerin yetkili kişileri ile iletişim kurmayı tecrübe edebilirsiniz. Hem de o bölümde okuyan kişiler ile konuşarak bölüm ile ilgili ehemmiyetli bilgiler ele geçirebilirsiniz.

Topluluk Yapısı

Hepimiz ferdi olarak toplumu etkileme kabiliyetine sahibiz. Toplum içine karışmak ve hiç sorgulamadan yaşamak elbette ki daha kolaydır ama neden böyle bir şey yapalım? Üniversite tecrübeniz alanınız ile ilgili bilgi sahibi olmak kadar kendiniz ile ilgili çok şey öğrenmekle de alakalıdır.

Üniversitedeki topluluğu kendiniz için bir fırsat olarak görün. Arkadaş grubunuzu ister spor etkinliğinde bulun ister yurdun toplanma odasında bulun, üniversite sizin için bulunmaz bir fırsattır. Üniversitedeki klüplere bir göz atın. Belki alakanızı çekebilecek bir grup bulabilirsiniz. Böylelikle okulunuz hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Destek Sistemi

Gideceğiniz üniversite, büyük olasılıkla şimdiye kadar karşılaştığınız en büyük okul olacak. Bu da demek oluyor ki hem kendiniz hem de dersleriniz için daha fazla mesuliyet almanız gerekiyor. Peki, yardıma ihtiyacınız olduğu vakit ne olacak? Talebe arkadaşı okullar, öğrenciler için bir güvenlik ağı oluştururlar ve bu okullardaki hocalar da öğrenciler ile ders sonrası konuşmaya isteklidirler. Üniversitede rastgele bir konuda destek alırken iyi düşünün.

Finansal Konular

Eğitim almak, kendiniz için ehemmiyetli bir yatırımdır. Çoğu öğrenci ve aile, üniversite seçimi yaparken çoğunlukla işin parasal boyutu ile ilgilenir. İşin maddi boyutu elbette ehemmiyetlidir fakat büyük resmi de görmelisiniz. Finansal vaziyet değerlendirmesi yaparken fiyatlar, finansal yardımlar, ödeme yolları ve çıktı gibi konuları düşünürüz. Tüm bunların yanı sıra eğitimin sizi hangi noktaya taşıyacağını düşünmek de ehemmiyetlidir. Finansal durumunuz ve tercihleriniz ne olursa olsun bu konularla ilgilenen bir finansal uzmandan destek almanız sizin için çok ehemmiyetlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu