Eğitim

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

Üniversite sınavına girip etkin neticeler alan adaylar amacıyla zorlu döneminin son adımı tercihlerdir. Üniversite seçimleri nasıl yapılır  hususu bu bakımdan büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu sene imtihan sisteminde uygulanan farklılıklar sebebi ila Mart ayında ÖSYM yönünden yayınlanacak olan Başvuru Kılavuzunda sistemle alakalı soru işaretleri ortadan kalkarak, gene ÖSYM yönünden tercih döneminde yayınlanacak Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar kılavuzunda üniversite seçimleri nasıl yapılır sorusuna yanıt bulunacaktır. Bu sebeple burada geçen yılın tercih sistemine dair veriler verilecektir. Çünkü yeni sistemde dahi aşağı yukarı benzeri işlemler bulunacaktır. Kısacası buradan alınacak olan bilgilerle bu sene üniversite seçimleri nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

 

YKS Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

Üniversite Tercihlerin İşlemlerinin Yapılma Şekli Üniversite tercihi yapacak olan aday T.C hürriyet no.su ve aday parolası ile birlikte ÖSYM yönünden hazırlanan aday işlemlerinin yapıldığı sisteme giriş yaparak tercihlerinin son şeklini oluşturup ÖSYM’ye gönderecektir. Tercih amacıyla sisteme giriş yapılmasından sonra aday tercih listesini oluşturup, onayladıktan sonra tercih prosedürü tamamlanabilmektedir. Üniversite seçimleri nasıl yapılır  sorusu dahi bu yolla bir bildirime kavuşmuş olmaktadır. Her sene üniversite sınavını başarı ile geçip tercih hakkı kazanan adaylara ÖSYM yönünden 24 tercih yapma hakkı tanınmaktadır. Üniversite seçimleri nasıl yapılır sorusunun cevabı tercih devresi evvel ÖSYM’nin internet sitesinde tercih kılavuzu yayınlanarak adaylara sunulmaktadır.

YKS Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçlarının açıklanmasının sonrasında, tercih işlemleri 23 Temmuz tarihinde başlayacak. YKS tercih klavuzunda, 2 senelik ve 4 senelik bölümlerin puanları duyuruldu. Buna göre, TYT’dahi 150 ve üzeri puan kazanan adaylar ön lisans programlarını, Alan Yeterlilik Testi (AYT) yahut Yabancı Dil Testi’nin (YDT) alakalı puan türünde 180 ve daha çok puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecek. Peki, YKS üniversite seçimleri nasıl yapılır?

 

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih zamanı içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ila tercih zamanı içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ferdi olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta ve benzeri.). Merkezimize posta ve benzeri. yöntemlerle gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda uygulanan tercihler geçerlidir.

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tercih işlemleri ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi kullanılarak yapılacak. Milyonlarca talebe ve onların velileri “Üniversite seçimleri nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını arıyor. Tercihlerini yapan adaylar sonrasında süreç içinde farklılık dahi yapabilecek. Üniversite seçimleri adaylar yönünden ÖSYM aday işlemleri sistemine T.C. hüviyet numarası ve aday parolası ila girilerek yapılır. Sisteme giriş gerçekleştirdikten sonra ekranın sol tarafında tespit edilen menü kullanılarak işlemler gerçekleştirilebilir. Adaylar tercih işlemleri yapmadan evvela ÖSYM’nin internet sitesinde tespit edilen tercih kılavuzunu dikkatlice incelemelidir. Üniversitelerin LYS puanı ila talebe kabul eden programlarının tercih edilebilmesi amacıyla baraj puanı olan 180 puanına erişilmiş olması gereklidir. Baraj puanını geçemeyen ve 180 puanın altında artan adaylar, YGS puanı ila talebe kabul eden uygulamalar amacıyla ve ön lisans uygulamaları amacıyla tercihte bulunabilecekler. 180 puanın üstünde olan adaylar şayet üniversitelerin lisans uygulamaları ve ön lisans uygulamaları amacıyla tercih prosedürü gerçekleştirebilecekler. Adayların tercih amacıyla 24 hakkı bulunmaktadır. Adaylara tanınmış 24 tercih hakkının dahi doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu