Eğitim

YKS Türkçe Nasıl Çalışılır?

Türkçeye çalışmak kolay gibi görünse de zor yönleri de vardır. Ayrıca Türkçeye çalışmak önünüzdeki bütün sınavları kapsar. (yks, tyt, ayt, ales, kpss…) Yeter ki Türkçemize hakim olalım düzenli ve yoğun çalışalım. Peki Türkçeye nasıl çalışacağız?

 

Paragraf (Anlam Bilgisi) Soruları Nasıl Yapılır?

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Ders Türkçe olunca haliyle bende yazdıklarıma oldukça dikkat ederek yazmaya çalışıyorum. Arada hızlı yazmaktan kaynaklı hatalar yapıyor olsam da bunları görmezden geleceğinizi ve anlayışla karşılayacağınızı umut ediyorum. Türkçe nasıl çalışılır konusunu alt başlıklar altında yazmayı uygun gördüm, bu sayede hem siz eksiğinizi daha net göreceksiniz hemde daha verimli bir yazı yazmış olacağım.

Paragraf (Anlam Bilgisi) Soruları Nasıl Yapılır?

ÖSYM’nin en çok önem verdiği soru türü olan paragraf soruları ÖSYM için vazgeçilmez olmuş durumda, öğrencilerin okuduklarını anlamaya odaklı sorular hazırlayan ÖSYM bu sorular ile öğrencileri iki şekilde sınıyor. Bunlardan birincisi öğrencilerin zamanı nasıl kullandıkları, ikincisi ise okuduklarını ne kadar anladığını ölçüyor. Peki paragraf sorularında başarı yakalamak için yapman gerek ne?

Bak güzel kardeşim eğer paragraf sorularında başarılı olmak istiyorsan bol bol kitap okuyacaksın bu sayede hem anlama kapasiteni artıracak hemde kelime dağarcığınızı geliştireceksiniz. Bu sayede paragraf soruları korkulu rüyanız olmayacak!
Ne yani şimdi kitap mı okuyalım dediğinizi duyar gibiyim. Evet günde yarım saatinizi (Daha fazlası olursa hiç fena olmaz) kitap okumaya ayırmanız gerekiyor. Okuduğunuz kitaplar her zaman size farklı şeyler katacak ve sizleri geliştirecektir. Kitap okurken aynı zaman paragraf soruları çözmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer benim kitap okuyacak vaktim yok diyorsan o zaman paragraf sorularına daha fazla zaman ayıracaksın. Kolay olmayacak belki ama sonu güzel olacak…

Dil Bilgisi Sorularına Nasıl Çalışmalıyım?

Dil Bilgisi soruları için konu çalışıp tekrar yapman şart dostum! Başka türlü bu sorular ile baş edemezsin dil bilgisi tamamen tekrara ve konu çalışmana bağlı olarak gelişir.

Nasıl çalışacağın konusuna gelecek olursak benim sana tavsiyem kitap üzerinden çalışırken aynı zamanda YouTube gibi platformalar üzerinden de görsel olarak tekrar etmen senin için oldukça faydalı olacaktır. Hem akılda kalıcı olacak hemde sana vakit kazandıracaktır. Dil Bilgisi soruları genelde aynı tarza çıkar, halen çıkmış soruları kontrol etmediysen (gerçekten öyle bir hata yapmadın di mi?) açıp bir bak neler sormuşlar dil bilgisi sorularının neredeyse aynı olduğunu göreceksin.

Bunlar Dışında Sorun Yaşayanlar

Noktalama işaretleri ve yazım kuralları gibi sorunlar yaşayan gençler, hiç endişe etmeyin sorununuzu halletmek o kadarda zor değil.
İlk önce ;

Noktalama işaretleri: Bu konuda sorun yaşayan arkadaş noktalama işaretleri konusuna çalıştıktan sonra günlük 1 sayfa dil bilgisine uygun şekilde kompozisyon yazsın bu şekilde bu sorunun üstesinden çok rahat bir şekilde gelecektir.

Yazım Kuralları:
Dostum! hiç endişe etme kendine hemen bir sözlük edin ve her boş vaktinde o sözlükten 10 sayfa oku. Ufacık sayfalar ya 15 dakika sürmez endişe etme. Daha sonra yazılışında aklına takılan ne kadar soru varsa ya sözlükten ya da TDK’nın kendi internet sitesi üzerinden kelimeleri kontrol et.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu