Eğitim

Youtube Kaliteli İçerik Üretme

Son zamanların en çok kullanılan ve vakit geçirilen sosyal medya platformu youtube birçok kişi için de gelir kaynağı. Ancak youtube içerik üreticileri bazen yükleyecek video bulamıyorlar. Kanalınız için youtube kanalınıza kaliteli video içerikleri nasıl üretebilirsiniz gelin inceleyelim.

 

İçerik pazarlamasının öneminin artmasıyla beraber markalar içerik pazarlaması stratejilerine farklı kanallar ekleyerek kullanıcılara ulaşmaya çalışıyorlar. Youtube’un dünya üzerindeki ikinci en büyük arama motoru olarak öne çıkması ve yine globalde 100 milyon internet kullanıcısının online olarak video izlediği gerçeğini de ele alırsak içerik pazarlamada videonun önemi daha da artıyor.

Youtube Kaliteli İçerik Üretmek

Video içeriklerle ilgili bir diğer ilginç istatistik ise ortalama bir internet kullanıcısı bir ayda 16 dakika 44 saniyesini reklam videoları izleyerek geçiriyor. Bunun yanı sıra internet kullanıcılarının yüzde 80’lik bir bölümü izledikleri video reklamları hatırladıklarını belirtiyor.

Videonun böylesine geniş bir kullanım alanı bulunmasından dolayı markalar içerik stratejilerine videoları da ekliyorlar. Ancak video içerik hazırlanırken hatırlanması ve dikkat edilmesi gereken bazı adımlar bulunuyor.

Videonuzu hazırlamadan önce amaçlarınızı listeleyin

Video içerikler birçok farklı amaçla hazırlanabilir. Bu nedenle hangi amaçlarla bu videoları hazırlayacağınız konusunda netleşmeniz gerekiyor. Videolarınız ile marka bilinirliğini mi artırmak istiyorsunuz, bir ürün tanıtımı mı yapmak istiyorsunuz, how-to rehberi olabilecek bir video içeriğimi hazırlamak istiyorsunuz yoksa istatistiklerin yer aldığı bir video mu hazırlamak istiyorsunuz?

Bu gibi detaylara karar verdikten sonra hazırladığınız videoda hangi duyguları harekete geçirmek istediğinize de karar vermeniz gerekiyor. Videoda hangi duyguların üzerinde duracağınıza karar verdikten sonra ulaşacağınız hedef kitleyi tanımlayın. Hazırladığınız videonun içeriğine göre ulaşacağınız hedef kitlenin de değişebileceğini unutmamanız gerekiyor.

Bunların ardından video sonunda kullanıcılardan nasıl bir aksiyon almak istediğinize karar verin. Buna göre sitenizde videonun yayınlanacağı landing page üzerine call to action butonları ekleyebilir ya da Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız, buradaki videolar üzerinden sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Videonuzun görsel hikaye tablosunu hazırlayın

Yukarıdaki unsurlara ve konuya karar verdikten sonra hemen videoyu hazırlamaya geçmemek gerekiyor. Hikayenin akışının belirlenmesi için bir storyboard hazırlamanız oldukça önemli. Böylelikle hikayenin nasıl bir akışta ilerleyeceğini görsel olarak takip edebilirsiniz.

Videoda ilgi çekici noktaların sıralamasını bu hikaye tablosu üzerinde görsel olarak görebilirsiniz ve buna göre videonun içeriğinde değişiklikler yapabilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek noktaları öne çekerek videonun izlenme oranını artırabilirsiniz.

Videonuzun süresini belirleyin

Videonuzun stroyboard’unu hazırlarken tahmini olarak ne kadar bir süre gerekeceğini de hesaplamaya çalışın. Hangi bölümlerin ne kadar üzerinde durulacağı, hangi kısımların daha hızlı bir şekilde geçileceğini storyboard üzerinde netleştirin. Böylelikle video hazırlanma sürecinde daha hızlı ve net bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra videonun toplam süresinin uzunluğu da bir o kadar önemli. Çok uzun videolar kullanıcılar tarafından izlenmeyebiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca kısa videolarla bir içerik hazırlayarak videonun tamamının izlenmesini sağlayabilirsiniz.

İki dakikadan uzun videolar eğer doğrudan tüketiciyi ilgilendiren veya ilgisini çeken bir içeriğe sahip değilse genellikle izlenmiyor ya da yarıda kapatılabiliyor. 5 dakikadan uzun videolarda kullanıcılar, videonun başını ilginç bulmazlarsa videoyu kapatabiliyorlar ya da ortasına geçerek kendisinin ilgisini çeken bir yer bulmaya çalışıyor. Burada da eğer videonun kurgusunu doğru bir şekilde yapmamışsanız, asıl önemli noktaların görülmesi kullanıcıların gözünden kaçabilir.

Video çekimi veya animasyon video prodüksiyonu maliyetli bir iş olsa da A/B testleri yaparak sizin için en uygun olan video süresini tespit edebilirsiniz. Tabii ki her konuya ve her içeriğe göre bu videoların uzunlukları değişkenlik gösterebilir; ancak her video için optimum süreyi bulmak için testler yapmak işinize yarabilir.

Videonuzun görüntü ve ses kalitesine önem verin

Video içeriklerinizi internete yüklerken mümkün olan en yüksek görüntü ve ses kalitesiyle yüklemeye dikkat etmeniz oldukça önemli. Görselliğin oldukça ön planda olduğu günümüzde düşük çözünürlüklü görsel kullanımı videoların kalitesini olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Bunun yanı sıra ses kalitesinin de iyi olması gerekiyor. Unutmamak gerekiyor ki, tüketiciler bu videoları laptoplarıyla, akıllı telefon veya tabletleriyle de izliyor ve eğer ses kalitesi düşükse, kullanıcılar videoları yarıda bırakabilirler.

Videoların karşı tarafta iyi bir etki yaratabilmesi için hem ses hem de görüntü kalitenizin yüksek olması oldukça önemli. Videonuzu render ederken internet üzerinde hangi platforma yükleyecekseniz ayarlarını buna göre yapmanız gerekiyor. Videoyu internete yüklemeden önce farklı cihazlarla önizleme yaparak videonun ses ve görüntü kalitesini de test edebilirsiniz. Böylelikle mobil ve masaüstü cihazlarda videonun nasıl izleneceğine dair bir fikriniz olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu